Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pomoc

  , Autor: Registrovaný používateľ

  chcela by som sa spýtať,či už môžem začať cvičiť,som 2mesiace po sekcii,všetko je v poriadku,ale kojim,
  a je to jedno ake viky

Podobné otázky

 • S akymi ukonmi sa da kombinovat cisarsky rez?

  , Autor: Andrea_Vojtkova_1129045711

  Dobry den prajem,
  Po 1.porode (2020, cisarsky rez z dovodu polohy babatka) som mala diastazu priamych brusnych svalov na 4.8cm podla sono vysetrenia. Niektori fyzioterapeuti odporucali ist s tak velkou diastazou na operaciu, uprednostnila som pravidelne cvicenie, ktore mojmu stavu vyrazne pomohlo ale ani po 3 rokoch pravidelneho cvicenia diastaza uplne nezmizla, najvyraznejsia zostala okolo pupka - asi 3cm. Okrem toho mi zistili herniu pod pupkom s brankou 13mm (pravdepodobne zle zahojena rana po laparoskopii z 2018). Chirurg co pozeral herniu tvrdil ze nie je velka a nie je pravdepodobne ze by mohla sposobit problem ale odporucil ju skontrolovat po 2.porode. Okrem toho som mala 3 roky problem s nervami na bruchu, zda sa ze koncom tehotenstva sa poskodili, nedokazala som svaly riadne napnut a mala som znizenu citlivost koze na celom bruchu od branice az po jazvu po cisarskom reze. Bola som aj na emg vysetreni kde nenamerali takmer ziadnu svalovu aktivitu este pol roka po porode. Citlivost aj schopnost ovladat svaly sa mi do 3 rokov takmer uplne vratila. Teraz som znova tehotna. Zaujimalo by ma ci by ste pri mojom zdravotnom stave odporucali skor planovanu sekciu - ci by mohla pomoct predist dalsim zdravotnym komplikaciam. A ak ano, ci je mozne kombinovat sekciu rovno aj so zasitim hernie alebo zasitim diastazy? Dakujem za Vas nazor!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  práve pre tieto chronické závažné problémy, ktoré spôsobuje cisársky rez u nás robíme obraty plodu pri naliehaní zadočkom. Škoda, že Vás neposlali.
  Osobne si myslím, že by bol u Vás možný pokus o prirodzený pôrod, ktorý má obrovské výhody aj pre Vás aj pre novorodenca. Ak Vám diastáza nerobí vážne problémy, po pôrode by sa dal ďalším cvičením stav zlepšiť alebo udržať v tejto forme.
  Ak by ste absolvovali sekciu, dá sa pri nej diastáza ošetriť, ale závisí aj na tom akú máte jazvu po predošlej operácii.

 • Bolesť

  , Autor: Vlaďa39

  Dobry deň som tretí týždeň po pôrode bolesti mi prestali ale znova sa pred 3 dnami vrátili mam to tam opuchnuté bolestive pri sedení dvihani sa ale aj chodení co by nato mohlo pomôcť a je to v poriadku?dakujem

 • Sex a vyvolanie pôrodu

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň pán doktor,
  mňa by zaujímalo ako to je so sexom po 30tt, nakoľko kazda z nás už asi počula že sex a mužský ejakulát môžu vyvolať predčasný pôrod a taktiež sú všade aj rady doktorov že keď už je po 38/40tt sex môže bábätku pomôcť urýchliť aby sa vypýtalo na svet. Ja som momentálne v 33 tt a dosť ma toto zaujíma, že či je to vlastne pravda že tým že budeme mať s priateľom pohlavný styk a pripadne sa do mňa urobí či to môže napomôcť otváraniu krčku alebo vyvolaniu pôrodu. Tiež mám kamarátku ktorá mala nedávno predčasný pôrod, kde porodila v 34 tt a tiež to muselo byt zapríčinené tým že mali sex. Dakujem za odpoved ;)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pohlavný styk a ejakulát nevyvolá predčasný pôrod. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by tento fakt potvrdila. Ejakulát síce obsahuje látky, ktoré sú schopné zmeniť nález na krčku maternice, dokonca aj vyvola´t kontrakcie, avšak pred termínom u zdravej tehotnej ich koncentrácia je nízka na vyvolanie pôrodu. Krčok maternice je na to málo v tom čase citlivý.
  Naopak v termíne pôrodu sa prestavuje maternica aj krčok tak, aby boli pripravené na pôrod. Vtedy narastá aj počet miest v bunkách, ktoré sú citlivé na látky z ejakulátu a sex môže napomôcť naštartovať pôrodný dej.
  Takže sex v tehotnosti u zdravej tehotnej na 100% odporúčam, bez obmedzenia až do pôrodu. Ak nejaký lekár hovorí inak, nemá naštudované poznatky a treba zvážiť, či má naštudované aj v iných smeroch.

 • Otecko pri pôrode

  , Autor: andreatak

  Som ešte len v 5. mesiaci a zatiaľ nemám pozisťovaných veľa informácií ohľadne pôrodu, ale veľmi ma zaujíma, aká je aktuálna situácia ohľadne otecka pri pôrode. Vy osobne to odporúčate? Môže byť v každej pôrodnici otec prítomný? Čo keby som si chcela radšej zobrať kamarátku? Platí sa za to? Som z Košíc, preto mám zaiaľ vybranú nemocnicu Agel Košice-Šaca.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  sprievodná osoba pri pôrode má veľký význam. Vo všeobecnosti platí, že rodiaca žena by nemala ostať osamotená. Pocit opustenosti a samota zvyšuje stres a napätie, čo bráni rozvoju riadnej pôrodnej činnosti. Okrem toho pri podaní epidurálu, občas potrebuje rodička podporu a pomoc pri chôdzi.
  Partner je ideálna voľba, ale nemusí byť u všetkých párov možná, preto je odporúčané v týchto prípadoch si vziať niekoho iného (kamarátku, mamu, sestru, dulu).
  Čo sa týka platby, neviem, ako to majú iné nemocnice, u nás sa za prítomnosť jednej osoby pri pôrode neplatí.
  Vy chcete rodiť v nemocnici Agel, takže pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, za ich prítomnosť počas pôrodu i bondingu v pôrodniciach AGEL neplatíte, či už si k pôrodu vyberiete otca dieťaťa, alebo inú osobu.

 • Vyvolávaný pôrod po sekcii

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor. Môj prvý pôrod bol vyvolávaný 9dní po TP, no nakoniec po 20hodinách skončil akútnou sekciou. Teraz budem rodiť po 6,5roku, u nás v pôrodnici nie je automaticky ďalší pôrod sekciou, takže budú chcieť aby som rodila prirodzene. No chcem sa spýtať, lebo jedna známa mi hovorila, že ak by sa to samo nerozbehlo ako pri prvom, nemôžu mi po sekcii vyvolávať pôrod. Je to pravda?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je veľmi dôležitá otázka a mali by ste ju prekonzultovať vo zvolenej pôrodnici. S prirodzeným pôrodom po cisárskom reze musíte v prvom rade Vy súhlasiť a rovnako aj s vyvolávaním pôrodu. Na oba tieto pôrodnícke stavy máme u nás v Ružinove informovaný súhlas, ktorý rodička podpisuje.
  Po cisárskom reze sa pôrod vyvolávať môže, niektoré látky sa však neodporúča použiť. My sa v prvom rade sústreďujeme na prípravu krčka maternice mechanickými metódami (pomocou zavedeného balóniku). Minulý rok sme vyvolávali u žien po cisárskm reze 29 pôrodov, z toho úspešne prirodzene porodilo 20 žien. Nemali sme žiadnu vážnu komplikáciu.