Ľahší pôrod s balónikom?

Ľahší pôrod s balónikom?
5.11.2019 v kategórii Tehotenstvo, autor Dagmar Balúchová, foto: istockphoto.com

Naše mamy o ňom nechyrovali a porodili aj bez neho. Ale prečo si pôrod nespraviť ľahším, keď je to možné? Vaginálny balónik je čoraz obľúbenejší.

Gynekologický či vaginálny nafukovací balónik sa  stáva medzi budúcimi mamičkami veľkým hitom. Čoraz viac ho odporúčajú aj gynekológovia, hoci medzi tehotnými ženami aj odborníkmi sa, samozrejme, nájdu aj takí, ktorí jeho účinkom neveria. 

Ako vaginálny balónik funguje?

Balónik má napomáhať posilneniu panvového dna, pozitívne stimulovať pošvové svalstvo a precvičovať napínanie a uvoľnenie hrádze počas predpôrodnej prípravy. Výsledok by tehotné ženy mali uvidieť najmä pri pôrode. Pravidelným cvičením by mali mať ľahší pôrod, teda rýchlejší priebeh vypudzovacej fázy porodenia bábätka. Nemalým benefitom je skrátenie druhej doby pôrodnej a zníženie rizika nástrihu hrádze. Pri správnom používaní balónik prispieva k regenerácii svalstva v panvovej oblasti a neskôr aj k obmedzeniu inkontinencie. 

Vaginálny balónik je vyrobený z lekárskeho silikónu, a v ponuke sú viaceré farebné odtiene. Pomocou hadičky je spojený s pumpičkou s ventilom, vďaka ktorej sa reguluje jeho nafukovanie. 

Trénujte panvové dno

Jeho svaly sa skladajú z mnohých vlákien. Pri pôrode dochádza prechádzaním hlavičky dieťatka v krátkom časovom intervale k ich maximálnemu roztiahnutiu, a to až na 3-násobok. Je preto väčšia pravdepodobnosť, že svalstvo, ktoré nie je trénované, sa skôr roztrhne.

Vhodnou prevenciou je masáž hrádze od 35. – 36. týždňa tehotenstva, vďaka ktorej môže žena zvýšiť elasticitu tkaniva, a tým minimalizovať riziko natrhnutia či nastrihnutia hrádze pri pôrode a zlepšiť regeneráciu svalstva v oblasti panvy. Mnohým mamičkám práve kombinácia masáže a vaginálneho balónika pôrod výrazne uľahčila.

„Myslím si, že masáž alebo využitie balónika je pre rodičku prínosom a vhodnou formou predpôrodnej prevencie poranenia hrádze. Bolo uskutočnených niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že preventívna masáž znižuje riziko natrhnutia či nutnosti nastrihnutia hrádze pri pôrode. Zároveň sa opieram o vlastné skúsenosti z pôrodnice a vyjadrenia žien, ktoré masáž i balónik využívali a  ich pôrod bol  bez epiziotómie (nástrihu), ruptúry, respektíve len s malými poraneniami,“ vysvetľuje pôrodná asistentka Elena Drapáčová.

Ako na to? Ako používať vaginálny balónik

Balónik sa zavádza do pošvy a jeho postupným nafukovaním sa svalstvo a tkanivo pripravuje na prechod bábätka pôrodnými cestami. Pravidelným cvičením po 3 – 4 týždňoch používania by žena mala postupne dosiahnuť väčší obvod balónika, cca 30 cm. Tento obvod sa približuje veľkosti hlavičky novorodenca pri prechode pôrodnými cestami. 

„Príliš som mu neverila, ale po skúsenostiach s prvým pôrodom, kde som skončila s nepekným nástrihom, som si pred druhým povedala, že za vyskúšanie to stojí. To, čo som si o balóniku čítala, sa u mňa splnilo. Jeho pravidelným používaním mesiac pred pôrodom sa mi postupne podarilo dostatočne roztiahnuť vnútorné steny vagíny a hrádze natoľko, že prechod hlavičky dcérky pri pôrode mi nespôsobil žiadne ťažkosti.

Vyhla som sa nástrihu a po pôrode som sa, v porovnaní s prvým, oveľa skôr zotavila. Balónik sa zavedie do vagíny a zatlačením na pumpičku sa nafúkne, spočiatku iba veľmi mierne. S takto zavedeným balónikom som pravidelne cvičila niekoľkokrát týždenne a cvičenie vždy ukončila vytlačením balónika von. Pomohlo mi to aj po psychickej stránke, rýchlo som si spomenula na pocity, ktoré som mala pri prvom pôrode, ale zároveň som teraz lepšie precítila, ako balónik vytláčam von. Pri pôrode som potom presne vedela, ako mám postupovať,“
opisuje svoju skúsenosť dvojnásobná mama Veronika. 

Zavedený balónik nesmie žene spôsobovať bolesť!

Kedy vaginálny balónik radšej NIE?

Aj používanie balónika má svoje obmedzenia. „Určite ho neodporúčam pri rizikovom tehotenstve, napríklad v prípade skráteného krčka maternice. Vtedy je potrebné sa vopred poradiť s lekárom,“ konštatuje E. Drapáčová.

Ani v týchto prípadoch po ňom radšej nesiahajte:

  • pri pozitívnom kultivačnom výsledku z pošvy,
  • ak pociťujete svrbenie, pálenie, máte výtok,
  • máte kvasinkovú infekciu alebo genitálny herpes,
  • krvácate z pošvy,
  • pri poranení pošvy,
  • pri riziku predčasného pôrodu,
  • pri plánovanom cisárskom reze,
  • keď máte komplikácie súvisiace s krčkom maternice,
  • keď máte kondylómy, zápal,
  • keď trpíte kŕčovými žilami. 

Nezabúdajte na hygienu

Pri používaní je nutné dodržiavať hygienické zásady. Nevyhnutná je dôsledná a pravidelná sterilizácia a dezinfekcia balónika, aby ste predišlo možným infekciám. 

Vaginálny balónik si možno zakúpiť vo vybraných zdravotníckych predajniach či lekárňach. Jeho cena sa pohybuje okolo 50 eur. Dokúpiť si možno aj špeciálny sterilizačný pohárik či lubrikačný gél, ktorý zvyšuje komfort používania balónika. Odporúčané sú však iba gély na vodnej báze, nie olejové. 

Ak ste tehotná a uvažujete o vaginálnom balóniku, urobte tak iba so súhlasom svojho gynekológa.