Mama v Grécku: Dieťa dostane meno až pri krste

Spracovala: Kristína Majerová | 22. apríl 2021
Mama v Grécku
foto: archív M. O.

Po príchode z pôrodnice matka dodržiava 40-dňový čas pokoja. Neprijíma návštevy a len v akútnych prípadoch vychádza s bábom von. V tom prípade pozvú pátra, aby im dal požehnanie a ochranu.

Melánia Olasová (44), alias Melka je Slovenka, ktorá sa narodila v Leviciach, žila v Komárne, študovala v Bratislave, až ju pred 11 rokmi osud zavial do Grécka, kde sa usadila. S manželom Athanásiom má dvoch krásnych chlapcov, dvojičky, s ktorými je skoro stále dokonale zladená. 

Do Grécka som prišla pred 11 rokmi a ako osud chcel, práve tu som stretla svoju druhú polovičku, manžela a s láskou prišli aj naše dvojičky Michal a Alexander.  Grécko sa namiesto dovolenkovej destinácie stalo mojou krajinou pre život.

Tehotenstvo a pôrod v Grécku

Starostlivosť o budúce mamičky vyzerá v Grécku približne ako u nás, pokiaľ ide o prehliadky a ultrazvuk. Poistenie má každý pracujúci, alebo má k svojej poistke pripoistených členov rodiny.  Poisťovňa kryje náklady prehliadok stopercentne, alebo si časť dopláca  poistenec.

Nadštandardné prehliadky si platí každý sám (napríklad 3D ultrazvuk). Lekár, ktorý bude pri pôrode, sa tu zvyčajne vyberá hneď, ako sa mamička dozvie, že čaká bábätko. Na prehliadky chodí len k nemu a keď príde čas, ktorý sa tu plánuje, podľa toho, ako to vyhovuje rodičke a doktorovi, doktor príde v prípade potreby do nemocnice k pôrodu aj o polnoci. Rodičky v Grécku však často majú strach z prirodzeného pôrodu a mnohé plánujú sekciu. 

Zaujímavé je, že ako zdroj informácií málo využívajú internet, ale viac si ich odovzdávajú medzi sebou. Informácie sa prenášajú cez priateľky a matky, ktoré pôrod vykresľujú ako veľkú bolesť a trápenie. Niektoré prvorodičky nemajú preto dostatok poznatkov o tom, čo spôsobuje nefyziologický pôrod pre matku aj dieťa.  

V štátnych pôrodniciach náklady na pôrod pokrýva poisťovňa. V súkromných sa platí približne 1 000 – 1 500 eur lekárovi a približne rovnaká suma nemocnici. 

mama v Grécku

Dojčenie je v Grécku vzácne

Ja som rodila v štátnej fakultnej nemocnici. Prístup celého oddelenia bol na vysokej úrovni. Keďže moji drobci sa vypýtali na svet predčasne, doktorka prišla v noci do nemocnice za mnou. Chlapci sa v mojom brušku neotočili, obaja sedeli ako pri šachu a tak bola nutná rýchla sekcia. Keďže epidurál mi nezabral, podali mi rajský plyn. Manžel pri sekcii nemohol byť, ani v súkromných pôrodniciach to nie je dovolené. 

V štátnej pôrodnici, v ktorej prišli drobci na svet, je novorodeniatko pri mamičke celý čas, okrem rána, keď ho berú sestričky na vyšetrenia a umyť. Na súkromných klinikách berú novorodencov v čase návštev do inej miestnosti a takisto aj na noc, ak si to praje mamička a prinesú ho len na kŕmenie. Jediné, čo by som vytkla, je, že do izby rodičky s novorodencom mohla prísť návšteva. Ak rodička nemá priplatenú izbu, kde je sama, znáša návštevy aj svojej spolubývajúcej, neraz sa delí o izbu s tromi, alebo aj piatimi mamami. 

V nemocnici, kde som rodila,  sa podporovalo dojčenie, cumeľ ani umelé mlieko neboli povolené.  Tu v Grécku však dojčenie ako prirodzená vec skoro úplne vymizlo. Posledné roky sa robí kampaň na jeho podporu, doteraz sa tu takmer vôbec nedojčilo na verejnosti. Matka ostala radšej doma alebo sa šla aj s bábätkom schovať na toaletu.

Je tu veľmi málo laktačných poradkýň a osveta je,  vzhľadom na malé používanie internetu, veľmi nízka. Stále sa nájdu matky, ktoré sú už pri pôrode rozhodnuté, že dojčiť nebudú. Z toho mnohé len kvôli nejakému problému, ktorý by hravo vyriešili pomocou laktačnej poradkyne.

V Grécku dojčenie takmer úplne vymizlo. Posledné roky sa robí kampaň na jeho podporu, ale osveta je veľmi nízka.

Šestonedelie po grécky

Po pôrode je zvykom, že okrem manžela príde za rodičkou aj jej matka, alebo svokra, ktorá jej pomáha a mamička tak má možnosť si viac oddýchnuť.  Takto to funguje aj neskôr. Starí rodičia tu hrajú veľmi dôležitú úlohu v živote mladej rodiny a sú skoro vždy nápomocní.

Po príchode domov matka dodržiava 40-dňový čas pokoja. Neprijíma návštevy a zotrváva s novorodeniatkom len doma. Len v akútnych prípadoch vychádza s bábom von.  V tom prípade pozvú pátra, aby im dal požehnanie a ochranu.  Ešte aj detský lekár prichádza v tomto čase na prehliadku do domu. Samozrejme, sú mamičky, ktoré to nedodržiavajú, považujú to za cirkevný  príkaz, a nevedia, že táto doba je naozaj potrebná, aby sa dieťatko adaptovalo a matka zotavila.  Po 40 dňoch prichádzajú na návštevu blízki s darmi, ak ich nedoniesli ešte do pôrodnice. 

Materská dovolenka trvá v Grécku len 6 až 9 mesiacov. Potom musí žena nastúpiť do práce, prípadne má možnosť ostať doma a čerpať sociálny príspevok, alebo byť bez neho. Podľa zákona má dojčiaca matka nárok prichádzať do práce o hodinu neskôr a odchádzať o hodinu skôr.  Vo zvyšnom čase je zvyčajne s bábätkom niektorá z babičiek, žena z rodiny alebo suseda.

Jasle, škôlky v Grécku 

Ak babka nablízku nie je, sú tu súkromné jasle, ktoré prijímajú aj neodplienkované detičky. Súkromné jasle stoja mesačne okolo 450 €  s tým, že majú svoje minibusy a vyzdvihujú deti z domu, aj ich popoludní vozia späť.

Do štátnych jaslí sa prijímajú len odplienkované deti a žiadosť sa podáva na jar (do troch vami zvolených jaslí) a v lete každá štvrť mesta poskytuje na stránke vyrozumenie, ktoré dieťa bolo, na základe rôznych kritérií, prijaté. Jasle sú preplnené a nie každé dieťa sa do nich  dostane.  Štvorročné dieťa musí byť prijaté do štátnej škôlky.

Strava v jasliach a škôlkach v niektorých zariadeniach je, v niektorých nie je. My sme mali šťastie na jasle, kde mali svoju kuchyňu a varili zdravo. Na stravu sa prispievalo finančne 35 € mesačne.

Jasle a škôlky sú tu zvyčajne k dispozícii od 7.30 do 15.30 hod. a sú poldenné alebo celodenné. Detičky neopúšťajú areál škôlky ako na Slovensku. Každé jasle a škôlka majú vlastný dvor s preliezačkami a aktivitami, kde sa deti hrajú počas dňa. Vo väčšine zariadení netrvajú na tom, aby sa deti prezúvali. Keď prší, je škaredé počasie, deti nejdú von.

Dokonca, v období prietrží a riziku záplav bývajú školy zatvorené. Taktiež, ak tu v Aténach napadne sneh, z bezpečnostných dôvodov sú zatvorené aj školy.  Celoročne sa tu totiž jazdí na letných pneumatikách.

mama v Grécku

Detské ihriská a grécka zima

Aj keď tu nie sú v každej kaviarni detské kútiky, ihriská sú na každom rohu a každý primátor sa stará o to, aby boli v dobrom stave. Takže najčastejšie si rodič vezme z kaviarne kávu do ruky a popíja ju, kým sa dieťa hrá. Sú tu aj detské zariadenia, kde môže rodič zveriť dieťa animátorom. Táto služba je platená, no v cene je zvyčajne aj osvieženie pre dieťa.

Tieto zariadenia sa využívajú najmä v zime, keďže vtedy tunajšie deti nechodia veľmi von. Aj tu v Aténach, kde je maximálna teplota 9 stupňov, sa to už považuje za „krutú“ zimu. Vďaka vysokej vlhkosti môžem potvrdiť, že tu zima „hryzie“ inak ako na Slovensku, vlhkosť ju robí viac nepríjemnou. Často sa mi stalo, že som bola vonku s drobcami na ihrisku len ja. 

Iná téma je cesta za ihriskom. Tu v Aténach v mnohých štvrtiach chodníky nespĺňajú účel chodníkov pre chodcov, často sú na nich vysadené stromy, zaparkované autá a ulice sú užšie ako na Slovensku. Keď som chodievala na prechádzky s kočíkom pre dvojičky, bolo skoro nemožné prejsť po chodníku. 

Apropo, niektoré predajne detských potrieb vydávajú karty, ktoré mamičky môžu použiť pri prechádzke a „poďakovať“ vodičovi formou napr. „Ja kočíkujem dieťa, nerobím parkúr“ atď.  Preto je aj málokedy vidieť prechádzať sa len tak matku s kočíkom po ulici, najčastejšie sa dovezú autom k parku a prechádzajú sa tam. 

V mestskej doprave  sa vždy berie ohľad na tehotnú ženu alebo matku s malým dieťaťom. Postaví sa žena, babka, aj starší muž. Generácia okolo dvadsiatnikov a tridsiatnikov si, žiaľ, ťuká do mobilov, takže si matku nestihnú všimnúť. Naopak, tínedžeri uvoľnia miesto.  Matky s kočíkom však málokedy využívajú mestskú dopravu, teda tu v Aténach som si to za tie roky všimla asi tak štyrikrát, autobusy tu bývajú veľmi preplnené.

Škola po Grécky

Do prvého ročníka nastupujú všetky deti, ktoré v kalendárnom roku dovŕšia šesť rokov. Odklad tu zvyčajne nedávajú, len ak má dieťa naozaj závažné zdravotné problémy. Základná škola trvá šesť rokov, potom nasleduje trojročné gymnázium a po ňom trojročné lýceum.

V Grécku je vo väčšine zamestnaní delená pracovná doba, veľa rodičov nestíha robiť domáce úlohy s deťmi, a tak sú tu platené zariadenia, kde pedagógovia pripravia dieťa na nasledujúci deň. Z krúžkov sú najobľúbenejšie angličtina a nejaká pohybová aktivita, prípadne hudobná výchova.

Netradičný grécky krst 

Ešte vám spomeniem niekoľko detailov v živote, ktoré sa líšia od slovenských a sú z pohľadu matky veľmi zaujímavé a dôležité. 

Dieťaťu tu zvyčajne nedávajú meno hneď. Okolo 80 percent Grékov má ortodoxné vyznanie a tak dieťa dostáva meno až pri krste. Dovtedy volajú chlapčeka Bebys a dievčatko Beba. Krstí sa tu oveľa neskôr, ako je zvykom u nás. Zvyčajne od 6 mesiacov až po 3 roky a je to dôležitá časť života a ceremónia so zaužívanými vysokými nákladmi. 

mama v Grécku

Dieťa sa krstí úplne nahé. Do kostola vchádza oblečené sviatočne, matka odovzdá pri dverách dieťa krstnému otcovi a ten po vyzvaní duchovného otca zvolá prvýkrát meno dieťaťa. Je to naozaj veľmi krásny a emotívny obrad.  

Nie je bežné mať dvoch krstných rodičov. Zvyčajne býva krstný otec, ale vždy je to len jeden človek, najbližší priateľ alebo člen rodiny. Zaujímavé je, že ak jeden veriaci pokrstí napr. dievčatko a znova bude krstným, môže krstiť len dievčatká. To je preto, lebo sa stáva jeho duchovnou rodinou a keby pokrstil chlapčeka a to dievčatko sa s tým chlapčekom po rokoch chceli vziať, nie je to možné, pretože sú duchovná rodina.

Po obrade sa dieťa odieva do slávnostného oblečenia, ktoré zabezpečuje krstný otec.  On zvyčajne pokrýva aj všetky náklady na krst. A keďže krstní otcovia chcú byť štedrí, obchodné reťazce so zameraním na krsty a ich výbavu majú ceny nastavené poriadne vysoko.  Na oplátku rodičia majú pre krstného otca tiež dar. Zvyčajne je to nejaká cennosť alebo klenot, napríklad drahé hodinky alebo zlatý náramok. 

Veľká tučná grécka svadba

Keďže prevažná väčšina Grékov je veriaca, svadba v kostole je neodmysliteľná, hoci aj s dieťaťom v náručí. Často je to aj z ekonomických dôvodov, pretože svadby v Grécku sú finančne  veľmi náročné. Ak má pár spoločné nepokrstené dieťa, spoja krst so svadbou do jednej udalosti.

Deň alebo dva pred svadbou každá strana rodiny robieva rozlúčkovú oslavu. Tancuje sa, pije, je...  Buď doma na dvore alebo v prenajatom priestore. V nestráženej chvíli príde niekto zo strany budúceho manžela popriať všetko dobré budúcej neveste a vtedy nenápadne „ukradnú“ pár vecí z jej domu a vrátia sa spať na oslavu budúceho ženícha. Keď nevesta zistí, že jej chýbajú niektoré veci, musí si ich ísť vytancovať na manželovu stranu.

Tak ako aj u nás, je zvykom, aby ženích nevidel nevestu vo svadobných šatách, až kým nepríde ku kostolu. Obliekanie mladomanželov majú na starosti vybratí priatelia a rodina. Ja som mala česť byť pri príprave ženícha. Všetko sme mu obliekali my, od ponožiek, cez košeľu až po kravatu. Dokonca sme ho holili.

Keď bol pripravený, prišiel ku kostolu a trpezlivo čakal svoju vyvolenú. A tá, ako naschvál nie a nie prísť. Zrazu sa objavilo jej vyzdobené auto, ale nikto nevystúpil, len sa prehnalo okolo kostola. Takto to urobila aj zo trikrát, aby ženích vedel, že je ťažko prísť k oltáru a zanechať rodičov a slobodu. Mladý svadobný pár v kostole nespájajú len obrúčkami, ale aj dvoma svadobnými vencami, ktoré prekrížia.  

Samozrejme, Grécko je veľké a v každom „kúte“ sa tradície líšia. Život tu má veľa podôb, i svoje plusy aj mínusy, ako asi všade na svete. No najhlavnejšie je, že tu cítiť vľúdnych ľudí a lásku medzi sebou.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: