DVOJIČKY: Čo ste o nich NEVEDELI

Petra Hladká | 21. apríl 2021
Zaujímavosti o dvojičkách

Sú roztomilé, nikdy sa s nimi nenudíte a všade, kde prídu, pútajú pozornosť okolia. Vedeli ste, že svojim matkám zaručia dlhší život?

Prišli na to vedci, ktorí v štúdii (ext. zdroj štúdie) tvrdia, že ženy, ktoré počali a porodili dvojčatá, žijú dlhšie. V rozsiahlej štúdii výskumníci zistili aj to, že matky dvojičiek sú plodnejšie. Nejde len o fakt, že im pod srdcom rástli hneď dvaja potomkovia. Matky dvojčiat majú zvyčajne viac detí ako je obvyklé, majú kratší interval medzi pôrodmi a keď sa im narodilo posledné dieťa, sú staršie.

Výnimočnosti dvojčiat

O dvojčatá koluje v histórii množstvo zaujímavostí. Niektoré vás možno prekvapia... 

Narodenie dvojčiat nebolo pred tisícročiami také obvyklé, ako je tomu v súčasnosti. A keďže zdvojenosť sa v prírode vysvetľuje ako zjavenie niečoho nadprirodzeného, kedysi to ľudia pripisovali zásahom bohov. Práve preto boli mnohí bohovia zobrazovaní ako dvojčatá. 

V niektorých kultúrach bolo narodenie dvojčiat dôkazom cudzoložstva matky. Takéto deti boli považované za nečisté a boli rituálne obetované. Ich matky boli vyhnané z komunity. 

Indiáni sa zasa obávali možného incestu zmiešaného páru dvojičiek a dvojička ženského pohlavia bola hneď po pôrode usmrtená. Afričania sa narodenia dvojčiat veľmi obávali a mužovi, ktorý ich splodil, odrezali jeden semenník. Takto mu mali zabrániť počať ďalšie dvojčatá. 

Dvojičky, ich rivalita a problémy s určovaním, kto z nich sa narodil ako prvý, sú známe už z Biblie. Až moderná doba priniesla poznanie, že viacpočetné tehotenstvá neznamenajú prílišnú sexuálnu chtivosť žien, aj keď skutočnosť, že otec dvojičiek a trojičiek je stále považovaný za borca, platí naďalej. 

Je to tak, dvojičky ľudí odjakživa fascinovali. Niet sa čomu diviť, vidieť dve rovnaké osoby na jednom mieste priťahuje pohľady ľudí aj v 21. storočí.

Dvojičky cítia bolesť toho druhého

Aj keď o tom neexistuje žiaden vedecký dôkaz, mnoho dvojičiek potvrdzuje, že cítia pocit skľúčenosti, rozrušenia či bolesti vo chvíli, keď tento pocit zažíva aj ich súrodenec, ktorý je práve na inom mieste. Toto zvláštne prepojenie dvojičiek si možno všimnúť už u bábätiek. 

„Neraz sa nám stalo, že sme si s manželom „rozdelili“ deti. Jeden z nás bol von s jednou dvojičkou a ten druhý doma s druhým, chorým dieťaťom. Bolo zvláštne, keď sa pokojne hrajúce dieťa zrazu srdcervúco rozplakalo. Ako mi manžel neskôr povedal, „jeho“ dieťa sa v rovnakej chvíli na prechádzke buchlo či spadlo,“ opisuje nevysvetliteľné situácie mama dvojičiek Jana. Mimochodom, schopnosť „cítiť“ pocity svojho súrodenca dvojičky nestrácajú ani v dospelosti.

 • Mať dvojičky je dedičné

Platí to len u dvojvaječných dvojičiek. Abnormalita uvoľňovať pri ovulácii dve vajíčka totiž môže byť dedičná. To, či žena počne jednovaječné dvojičky, je vraj len vecou náhody.  

 • Môžu mať rôznych otcov

U zvierat je tento jav bežný, no u ľudí zriedkavý. Z dvoch uvoľnených vajíčok je každé z nich oplodnené iným otcom. Pred pár rokmi sa bielemu manželskému páru narodili dvojičky, z ktorých malo každé inú farbu kože – jedno dieťa bolo biele a druhé čierne. Rovnako ako bývalý partner čerstvej mamičky. Genetické testy ukázali, že súrodencami sú len spolovice...

 • Sú zrkadlovým obrazom toho druhého

Niekedy sa stane, že sa oplodnené vajíčko rozdelí neskôr, ako je zvyčajné. To spôsobí, že dvojičky budú svojím zrkadlovým obrazom. A to doslova. Ich orgány môžu byť umiestnené presne naopak, vlasy sa im prirodzene stáčajú na rozdielne strany... Kým jedno z nich má srdce naľavo, druhé ho môže mať napravo. Platí to dokonca aj pri písaní – zatiaľ čo jeden z nich je pravák, druhý je ľavák. 

Ľaváctvo je u dvojčiat dvakrát častejšie ako u bežnej populácie.
 • Voňajú rovnako

Hoci aj vôňa je podmienená geneticky, drobné rozdiely existujú medzi jednovaječnými dvojičkami aj v tomto smere. Ani extrémne „čuchovo“ vnímaví ľudia ich však nenájdu. V jednej štúdii vedci použili trénovaných psov, ktorí mali jednovaječné dvojičky od seba odlíšiť podľa pachu. Napriek tomu, že deti žili v jednej domácnosti, jedli rovnaké jedlá a používali rovnakú kozmetiku, pre psov to nebol problém. Výsledok? Zvieratá dokážu odlíšiť aj pach jednovaječných dvojičiek.

 • Majú vlastný jazyk

Možno to znie ako bľabotanie, v skutočnosti je to kryptofázia, teda špecifický jazyk dvojčiat. Až polovica z nich má v ranom období života vytvorený vlastný „tajný“ jazyk, ktorému nerozumie nikto iný. To niekedy marí snahu rodičov naučiť ich komunikovať. 

Dvojičky majú vlastný svet, z ktorého sa im nechce. Mnohé z nich preto začínajú rozprávať neskôr. 

 

Dvojičky nikdy NIE SÚ ROVNAKÉ

Pri pohľade na párik identických dvojičiek je tomu síce ťažké uveriť, no už počas vnútromaternicového vývoja získajú dvojčatá v priemere asi 360 genetických rozdielov. Tie vznikajú v skorom štádiu tehotenstva a prejavia sa v takmer každej bunke tela. A s vekom sú viditeľné čoraz viac. 50-ročné jednovaječné dvojčatá majú trikrát viac rozdielov ako 3-ročné.

Okrem genetických rozdielov vplýva na dvojičky aj prostredie – aj to v maternici. Nie je nezvyčajné, ak jedno z dvojčiat dostáva iné množstvo živín. Rovnako je to aj s priestorom v brušku, ktorého býva pri viacplodovej gravidite pramálo. Deti sa tak môžu narodiť s inou hmotnosťou či odlišným tvarom hlavičky.  

Dvojičky sa dajú rozlíšiť – VŽDY

No nie vždy je to ľahké. Hoci identické nie sú ani ich odtlačky prstov. Tie sa človeku tvoria až v štvrtom mesiaci vnútromaternicového vývoja, kedy sú už dvojičky dávno rozdelené.

Zisťovať, ktoré dvojča je ktoré podľa odtlačkov prstov je zdĺhavé. Pozrite sa im radšej na pupok. Ten je u každého z nich iný. Pupok je vlastne jazva, ktorá vzniká po narodení po oddelení pupočnej šnúry a jej vznik nie je ovplyvnený genetikou. Ani u dvojičiek nie je rovnaká.

Dvojičiek je stále viac

A vy máte, oproti ženám spred sto rokov, dvojnásobne vyššiu šancu, že sa stanete matkou dvojičiek. Kým v polovici minulého storočia pripadalo na tisíc pôrodov zhruba sedem párov dvojičiek, v súčasnosti sa toto číslo posunulo na 16.

Môže za to napríklad odkladanie rodičovstva na obdobie po tridsiatke. Medzi 30. – 38. rokom u žien stúpa hladina gonadotropných hormónov, ktoré zvyšujú šancu na počatie dvojičiek. 

Za zvýšením počtu dvojičiek a viacerčiat môžu aj rozšírené možnosti asistovanej reprodukcie, kedy sa ženám v snahe zvýšenia pravdepodobnosti otehotnenia vkladali dve embryá. V súčasnosti sa od tejto zastaranej metódy ustupuje.

zaujímavosti o dvojičkách

Vedeli ste, že...?

 • dve tretiny zo všetkých dvojčiat sú dvojvaječné, zvyšná tretina sú dvojčatá jednovaječné
 • šanca na počatie dvojičiek sa údajne zvyšuje, ak žena obľubuje mliečne výrobky – a to až 5-násobne
 • priemerná dĺžka tehotenstva s dvojčatami je okolo 38 týždňov a u trojčiat 36 týždňov.
 • dvojčatá v maternici sa vzájomne dotýkajú – v 18.-tom týždni vnútromaternicového vývoja sa dotýkajú jeden druhého viac ako samy seba
 • najviac dvojčiat sa rodí v strednej Afrike (priemerne 27 párov na 1 000 detí), najmenej v Ázii a Latinskej Amerike
 • miestom s najvyšším výskytom dvojčiat na Slovensku je Rožňavské Bystré, dedinka na východnom Slovensku
Nech sa žena dopracuje k svojim dvojičkám či trojičkám akýmkoľvek spôsobom, vždy sú pre ňu veľkým prekvapením a pre okolie zdrojom nekonečných otázok. Veríme, že tento článok vám odpovedal aspoň na niektoré z nich.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: