10 tipov, ako prežiť prvé mesiace s DVOJIČKAMI
Načas sa pripravte na chaos.
Pri bábätku sú vraj najťažšie prvé tri mesiace. Nie vždy je to pravda. Predovšetkým ak si z pôrodnice odnášate DVOJIČKY.
Aby ste z jedného bábätka vypiplali ako-tak samostatnú osobnosť, potrebujete poriadnu dávku trpezlivosti a energie. Len si predstavte, koľko toho potrebujete pri viacerých malých človiečikoch.
Aby ste to mali jednoduchšie, prinášame vám 10 rád overených maminami viacerčiat.
Mama trojičiek: TRI hodiny spánku nám museli stačiť
1. Režim, režim, režim
Áno, pri viacerých deťoch je to to najdôležitejšie. Pre deti, aj pre matku. A čím je detí viac, tým viac to platí! Samozrejme, hovoriť o striktnom režime sa pri novorodeniatkach nedá. Asi od tretieho mesiaca by mal mať váš deň presný harmonogram.
Na trojhodinové intervaly ignorujúce dennú či nočnú hodinu ste si už asi zvykli. Na mieste by mali byť už aj rituály, ktoré deťom našepkávajú, čo bude nasledovať. „Moje dvojičky milovali naše každovečerné „pasenie ovečiek“, keď si pred kúpaním oslobodené od plienok spokojne kopkali nožičkami. Po kúpeli, samozrejme, nesmela chýbať masáž detským olejčekom. Po nej už nasledovalo večerné kŕmenie a spánok. Kúpeľ pre nich znamenal koniec dňa a vedeli, že je čas ísť spinkať,“ opisuje dvojmama Janka.
Sú veci, ktoré pri jednom dieťati riešiť nemusíte. Pri viacerčatách áno... Ich mamičky v sebe musia vyriešiť dilemu, či načúvať individuálnym požiadavkám každého dieťaťa alebo si život zjednodušia. Väčšina mám viacerčiat sa prikláňa k druhej možnosti a režim detí sa snažia zosúladiť. V praxi to znamená rovnaký čas kŕmenia aj spinkania. Niekedy možno chvíľku trvá, kým sa životné rytmy dvoch či troch bábätiek zjednotia, ale skôr či neskôr to príde.
2. Spite, keď môžete
Keď spia deti, spite tiež. Ignorujte kopu riadu aj neumytú dlážku. Podstatná ste vy. A priznajte si, pri viacerých deťoch tých chvíľ na zdriemnutie si veľa nebýva. Ak bábätká kŕmite svojím mliekom, je to o dôvod viac, prečo by ste mali spať, kedykoľvek sa vám naskytne možnosť. Aj dvadsať minút za to stojí.
3. Prijmite pomoc
Byť nezávislá a sebestačná je super vec. Pri dvojičkách či trojičkách je skôr hlúpe odmietať pomocné ruky, ktoré sa k vám vystierajú. Nehanbite sa k sebe pozvať mamu, svokru a nechajte ich gazdovať v kuchyni. Aj vaše kamarátky so staršími deťmi sa budú tešiť, že môžu pokočíkovať vaše deti, kým si vy stihnete KONEČTE v tichu umyť vlasy.
Nehanbite sa k sebe pozvať členov širokej rodiny a nechať ich „vytešiť“ sa s drobcami a tých pár minút využiť napríklad na uvarenie si obeda na najbližšie dni či dokonca SPÁNOK. Apropó, nezabúdajte, že ste v tom dvaja. Váš partner by mal od začiatku vedieť ako a kedy prebaliť, nakŕmiť či okúpať – a to nielen teoreticky, ale aj prakticky.
4. „Bordel v bytě, šťastné dítě“
Patrili ste k ženám, u ktorých by sa z dlážky dalo aj jesť? Pri dvojičkách sa na to vykašlite. Hore bielizne je naozaj jedno, kedy ju vyžehlíte. Ak vonku svieti slnko, radšej si ho užite spolu s deťmi. Pomôže to vašej psychike a ak sa na prechádzku vyberiete s partnerom, konečne sa aj porozprávate. Narodenie viacerých detí vás donúti prehodnotiť svoje priority. Tou hlavnou bude prežiť dnešný deň. Všetko ostatné je len bonus navyše.
SKUTOČNÝ PRÍBEH: S dvojičkami po svete
5. Uľahčite si život
Pri uplakaných dvojičkách naozaj nie je problém zabudnúť na sterilizujúce sa fľaše na sporáku – zadovážte si preto radšej sterilizátor, ktorý sa o fľaše či cumlíky postará. Nemusí byť nový, rovnako ako oblečenie, ktoré viete kúpiť od mamičky so staršími dvojičkami.
Ani nákupy dnes už nemusia znamenať nočnú moru. Namiesto toho, aby ste sa s dvojkočíkom predierali pomedzi regály, nájdite si obchod, ktorý vám vybraný tovar dovezie až domov. Ušetríte čas a hlavne nervy. Aj varenie sa dá uľahčiť. Kým vy si môžete navariť na pár dní dopredu, deťom v prípade núdze a nedostatku času môžete z času na čas dopriať aj kúpený príkrm. Svet preto nespadne a vy nie ste zlá matka.
6. Viete to najlepšie
Aj keď vás v prvých dňoch a týždňoch prepadá panika a máte pocit, že vašim deťom by bolo lepšie s kýmkoľvek iným ako s vami, nie je to tak. Sú to len hormóny, vyčerpanie a akútny nedostatok spánku, ktoré vás nútia takto rozmýšľať! Nepočúvajte „múdre“ rady kamarátok, poradkýň a kníh. Sú to VAŠE deti a len VY viete, čo je pre ne najlepšie. Hovorí sa tomu aj materinský inštinkt. Načúvajte svojim deťom a ak máte pocit, že im bude lepšie s cumlíkom a dokonca pri vás v posteli, urobte to.
7. Nalaďte sa pozitívne
Byť mamou dvojičiek je jednoznačne náročnejšie ako mať jedno dieťa. Ale povedzme si pravdu, pocit, že ste zvládli vynosiť hneď niekoľko detí, je neopakovateľný. Dá sa to prirovnať napríklad k výhre v lotérii. A vy ste víťaz! Neoberajte sa o to negatívnymi myšlienkami a novú situáciu berte ako výzvu. V mnohom to budete mať jednoduchšie. Neveríte? Tak napríklad také varenie pre dve deti je rozhodne výhodnejšie. Deti sa učia pozorovaním a pri súrodencovi sú súťaživejšie.
K prázdnym tanierikom po malých hladošoch sa tak pravdepodobne dopracujete oveľa skôr ako vaša „monodetná“ kamarátka. Pri prechádzke s kočíkom sa budete tiež cítiť ako kráľovná – pohľady okoloidúcich budú patriť len vám.
FOTOGALÉRIA: Takto sa žije s dvojičkami
8. Kontakt s matkam dvojčiat
Dvojičiek je čoraz viac a v dnešnej počítačovej dobe už nie je problém nájsť spriaznenú dušu s podobným „dvojičkovským“ údelom. Veď kto lepšie pochopí vaše pocity a problémy ako matky, ktoré sú na tom minimálne rovnako ako vy? Každý bol raz na začiatku a rady od skúsenejších vám môžu len pomôcť.
9. Z obývačky detská izba
Premena, ktorá nastane vo vašom byte po narodení dvojičiek, bude spočiatku len nenápadná. Najprv to bude len postieľka či prebaľovací pult, ktorý doplní zariadenie vašej obývačky. Potom tam pribudne detská ohrádka a nakoniec sa v poličkách namiesto kníh udomácnia hračky. Zo skriniek sa stane poistkami zabezpečená nedobytná pevnosť. Platí pravidlo, čím menší byt, tým viditeľnejšia zmena.
„S trojičkami sme bývali v trojizbovom byte. Čím boli deti staršie, tým viac sa naša obývačka podobala na detskú izbu. Celá sa načas zmenila na veľkú detskú ohrádku,“ hovorí mama Petra. Nemajte strach, tieto zmeny budú len dočasné.
5 pravidiel, ako si efektívne udržať poriadok v domácnosti s deťmi
10. Myslite (aj) na seba
Narodením detí ste sa nestali ich otrokom. Ste ich rodič, parťák a kamarát. A to, aby ste sa cítili dobre aj vy, je minimálne rovnako dôležité ako to, ako sa cítia vaše deti. Nezabúdajte na seba, poproste z času na čas babky či tety, aby vás aspoň na deň nahradili v starostlivosti o drobcov a vy si doprajte čas iba pre seba.
A nezabudnite na svojho partnera! Na vzťahu treba pracovať aj popri deťoch. Ich narodením sa predsa ten skutočný život len začal.