Zlozvyky u detí: Ako sa zbaviť cmúľania prsta, či špárania v nose?

PhDr. Andrea Baranovská PhD. | 1. marec 2021
Špára sa v nose

Aké sú najčastejšie zlozvyky u detí a ako sa ich zbaviť?

Zlozvyky našich detí vo výraznej miere odrážajú naše vlastné zvyky. Dieťa poznáva vlastné telo, osvojuje si rôzne zručnosti a rozvíja svoje schopnosti prostredníctvom vlastných rodičov – tým, že ich pozoruje, napodobňuje alebo, naopak, ignoruje.

Zlozvyky sa ľahko získavajú, no ťažko sa ich zbavujeme

Ako docieliť, aby si deti osvojili dobré návyky a zbavili sa tých zlých? Odmeny alebo tresty v tomto prípade nie sú tými najefektívnejšími prostriedkami. Vytvorenie zvyku (dobrého alebo zlého) je založené na zreťazení určitých udalostí, schopností, zručností a postupom času sa stáva automatickým a neuvedomovaným, preto nie je možné ho odstrániť len tak ľahko. Najjednoduchšie je dávať dieťaťu dobrý príklad. 

Zlozvyky sa vyskytujú v rôznych oblastiach života dieťaťa. My sa pozrieme na pár najčastejších.

Obhrýzanie si nechtov 

Obhrýzanie si nechtov alebo kože okolo nich patrí k častým zlozvykom. Vyskytuje sa najmä vtedy, ak sa dieťa cíti byť neisté, je vo zvýšenej miere úzkostné a nervózne. Na začiatku to môže byť spôsob, ako sa upokojiť, ale postupne to prerastá do zlozvyku, ktorý môže viesť k zlomeniu alebo odštiepaniu zubov, rovnako môže spôsobiť zápaly nechtov a kože okolo nich. 

 • V prvom rade je dôležité, aby si rodič sám neohrýzal nechty – ťažko to odnaučí dieťa, ak je to aj jeho/jej zlozvyk, s ktorým bojuje. Dieťa netrestáme!
 • Dbáme na to, aby malo odmalička krátke nechty a hneď ako spozorujeme tento zlozvyk, snažíme sa odviesť jeho pozornosť k niečomu inému, čo by mu zamestnalo ruky.
 • Ak je zlozvyk už rozvinutý, je potrebné, aby dieťa nebolo vystavované príliš záťažovým situáciám a učilo sa ich postupne zvládať.
 • Existujú tiež laky, ktoré sú zdravotne neškodné a chutia odporne – môžeme ich využiť ako pomôcku. Nenamáčame dieťaťu ruky do korenia, soli ani iných látok – mohlo by sa stať, ak má narušenú kožu, že by to bolo veľmi bolestivé a mohlo by to viesť k ďalším komplikáciám. 

Ťahanie sa za vlasy 

Častejšie je u dievčat ako u chlapcov. A to najmä vtedy, keď sa nudia. Vtedy si prehrabujú vlasy a podvedome za ne ťahajú, až si ich vytrhávajú. Nemusí byť za tým snaha spôsobiť si  bolesť, skôr si neuvedomujú, čo robia. Často sa to môže vyskytnúť u detí, keď prežívajú veľkú bolesť – fyzickú aj emocionálnu – vytrhávanie si vlasov ich odvedie od tejto bolesti. 

Ak si dieťa trhá vlasy, lebo sa nudí, je potrebné ho priviesť k nejakej činnosti, ktorou by sa zabavilo. Ak je to v dôsledku emocionálnych alebo fyzických ťažkostí, je nutné ich riešiť. 

Cmúľanie si palca

Spočiatku sa to rodičom zdá rozkošné. Keď si bábätko vloží palček na nohe do úst, všetci sú uveličení, ako to len dokáže! Avšak postupne môže tento zvyk prejsť do extrému. Tento zlozvyk sa spája s potrebou pohodlia, bezpečia a istoty.

Dieťa si väčšinou cmúľa palček na ruke, keď je ospalé alebo unavené – tento pohyb a satie mu poskytuje pocit pohodlia. Aj tento zlozvyk však môže viesť k infekciám palca a problémom so zubami. Môže spôsobiť deformáciu hornej a dolnej klenby úst a zubov. Je to veľmi nezdravé aj z toho dôvodu, že dieťa si málokedy predtým, ako si strčí palec do pusy, umyje ruky. 

Tento zlozvyk sa väčšinou vyskytuje do cca 5 rokov života dieťaťa – najneskôr dovtedy je potrebné, aby sa ho dieťa zbavilo – práve kvôli vyvíjajúcim sa trvalým zubom.

 • Opäť je dôležité zamedziť tomu od začiatku – to znamená, že keď vidíme, že si dieťatko kladie ruku do pusy, keď zaspáva, treba mu ju jemne vybrať a držať nenásilne vo svojich rukách a zároveň mu spievať alebo hmkať – aby malo pocit pohodlia.
 • Rovnako mu môžeme dať mäkkú hračku, ktorú by si v prípade nepohodlia alebo pri zaspávaní držalo v ruke. 

Špáranie sa v nose

Je to veľmi nepríjemný zlozvyk, najmä ak to dieťa robí na verejnosti a obsah niekde utrie alebo, ešte horšie, si ho vloží do úst. 

 • Dôležité je, aby rodičia dbali na to, že dieťa bude mať nos čistý. Ak mu ho čistia, nemali by to robiť pred ostatnými ľuďmi – tým sa dieťa naučí, že niektoré činnosti vyžadujú súkromie.
 • Keď s tým dieťa neprestáva, je potrebné mu v inkriminovanej chvíli zachytiť ruku,  nos mu vyčistiť a  upozorniť ho na to, že to nie je správne. Zároveň ho učíme používať vreckovky.
Ako naučiť dieťa fúkať nos?
Prečítajte si tiež:

Ako naučiť dieťa fúkať nos?

Prejedanie sa počas dňa

U malých detí ide zdanlivo o neškodný problém. Avšak neustále „zobkanie“ počas dňa vedie k vzniku nesprávnych stravovacích návykov, rovnako k tomu, že dieťa nepociťuje hlad. 

Nielen dieťa, ale aj rodičia by mali mať harmonogram stravovania.

 • Strava by mala byť pestrá. Nezakazujte prehnane niektoré potraviny – skôr ich obmedzte, ale nerobte z nich strašiaka alebo úplné tabu.
 • Dôležité pre dieťa je tiež vyhýbať sa sýteným a sladeným nápojom, ktoré prispievajú k náchylnosti na obezitu a zvýšenej kazovosti zubov. S tým úzko súvisí aj dôsledná zubná hygiena. 

zlozvyky u detí

Klamanie 

Hovorí sa, že malé deti nevedia klamať. Nie je to pravda. Deti sa často utiekajú ku klamstvu, ak sa chcú vyhnúť trestu. Je však nutné rozlíšiť klamstvo a konfabuláciu – ak drobec povie: „včera som bol v Afrike loviť slony“ – je to konfabulácia, ktorú opravíme slovami – Snívalo sa ti? Chcel by si ísť? a pod. Klamstvo je forma zatajovania pravdy s cieľom niečomu sa vyhnúť.

Ako dieťaťu pomôcť?

 • Vlastným príkladom – teda ani vy by ste nemali klamať tak, aby vás dieťa počulo alebo mohlo konfrontovať. Čím je mladšie, tým menej skúseností má s etiketou a spoločenským taktom – nesnažte sa jeho „prešľapy“ naprávať klamaním alebo popieraním.
 • Rovnako ho netrestajte za klamstvo – najmä v začiatkoch – musí sa naučiť, že klamstvo nie je cesta, ako sa vyhnúť zodpovednosti.
 • Dieťa tiež nesmie byť potrestané, keď povie pravdu – musí vedieť, za čo je potrestané, a trest v prípade nevyhnutnosti musí byť primeraný. 

Škrípanie zubov a ich zatínanie

Tento zlozvyk sa môže vyskytovať už vo veľmi malom veku – keď deťom začnú rásť zúbky. Najskôr sa môže vyskytovať ako tréning. Ak však škrípe často najmä v noci, môže ísť o symptóm problémov s dýchacími cestami. Počas dňa môže byť tento zlozvyk spájaný s hnevom a neschopnosťou zvládnuť svoje emócie. 

 • V prípade nočného škrípania zubov je potrebné poradiť sa so zubným lekárom, nakoľko silné škrípanie môže viesť k problémom s čeľusťami a zubami.
 • Ak sa škrípanie zubami vyskytuje počas dňa, je potrebné si všímať, v akých situáciách k tomu dochádza a ak je to prepojené so silnými emóciami, je potrebné dieťaťu pomôcť vyrovnať sa s týmito emóciami a uvoľniť ich.

Ako môžeme vidieť, zlozvykov je naozaj veľa. Niektoré sa môžu u dieťatka vyskytnúť v určitom veku a odznejú samy bez toho, aby sme sa im museli venovať, niektoré pretrvajú do staršieho veku a ťažko sa s nimi bojuje. Preto je veľmi potrebné nesnažiť sa zamedziť ich vzniku, pretože nikdy nedokážeme kontrolovať všetky aspekty života dieťaťa, ale, naopak, vytvárať u dieťaťa dobré zvyky, ktoré by mu pomohli prekonať ťažkosti na jeho životnej ceste. 

A nezabudnite, najlepším príkladom pre vaše dieťa ste vy sami. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: