9 spôsobov, ako dostať do prieberčivého jedáka výživu, ktorú potrebuje

Redakcia | 25. február 2021
Nechce jesť

Nechce jesť?

Každodenná príprava jedla a občerstvenia pre rodinu môže byť stresujúca, obzvlášť, ak máte deti, ktoré sú prieberčivé. 

Môžete dokonca mať pocit, že by ste sa ani nemali trápiť s varením, pretože aj tak to  pravdepodobne odmietnu jesť a sú to koniec koncov iba vyhodené peniaze. Špeciálne teraz, v časoch koronakrízy, keď všetko stravovanie leží na vašich pleciach, je každodenná príprava jedál zaťažkávajúcou skúškou nielen vašej trpezlivosti, ale aj kulinárskej kreativity. 

Ak však vytrváte, zostanete pokojní trpezliví, môžete zvíťaziť nad svojím zatrpknutým jedákom. Snáď vám k tomu pomôže aj niektorý z týchto tipov.

1. Buďte v pohode a povzbudzujte ho

Podľa nedávnej štúdie  (ext. zdroj štúdia) publikovanej v časopise Appetite by sa rodičia mali čo najviac snažiť, aby nevyvíjali tlak, ani nenútili svoje deti jesť potraviny, ktoré im nechutia, pretože to môže vytvárať napätie počas jedla a spôsobiť napätie vo vzťahoch s nimi.

Akokoľvek frustrujúce to je (verte nám, že vieme!), ak zmeníte štýl reči tak, aby bol pokojný a upokojujúci, a bude tiež trpezlivý, pozitívny a povzbudivý, môžete zistiť, že vaše dieťa bude voči jedlu menej  odmietavé.

2. Podajte svojmu malému lyžičku a nechajte ho, nech urobí neporiadok!

Všetci by sme boli radi, keby bol dom bez poškvrny, ale bohužiaľ, pokiaľ ide o jedlo, môže byť dobrým nápadom nechať lyžičku v rukách dieťaťa. To môže tiež znamenať jedlo na zemi a všade navôkol!

Jedlo by malo byť pre deti zábavnou a príjemnou vecou, a ak sa nad dieťaťom vznášate s handričkou v ruke, môže to byť kontraproduktívne a odradiť ho to od chuti do jedla.

3. Buďte dobrým príkladom

Čím rozmanitejšie zdravé jedlo budete jesť, tým pravdepodobnejšie bude vaše zvedavé dieťa nasledovať tento príklad. Deti často chcú byť ako mama a otec, takže ak sa stravujete len nezdravo, ako môžete očakávať, že vaše deti budú mať zdravý apetít, keď tomu nie sú vystavované?

4. Obmedzte rozptýlenie pri jedle

Ak je vaše dieťa posadené pred televízorom alebo ak telefonujete, nesústredí sa na jedlo. Venujte mu v čase jedla všetku svoju pozornosť, jedzte pri stole a vypnite televízor, odložte tablet a udržujte telefóny v dostatočnej vzdialenosti od jedálenského stola.

5. Jedzte spolu ako rodina

Čo najčastejšie spoločné rodinné stolovanie je skvelým spôsobom, ako ísť svojim deťom príkladom. Ukázať im, že je dôležité si spolu posedieť a podeliť sa o jedlo, pomôže im to tiež vytvoriť pozitívny vzťah k jedlu.

6. Na tanieri majte miesto pre známe jedlo

Deti potrebujú širokú škálu rozmanitých jedál, ale je dôležité zavádzať nové (alebo predtým odmietnuté) jedlá pomaly a postupne. Prihoďte niečo nové na tanier spolu s bežne prijímanými potravinami. Ak to vyskúša, super, ak nie, môžete to skúsiť niekedy inokedy.

7. Znížte počet malých občerstvení počas dňa

Ak sa dieťa počas dňa stále kŕmi chrumkami, zapíja to mliekom alebo má stále po ruke nejaký ten snack, či dobrôtku, môže byť potom príliš plné na to, aby jedlo riadnu porciu jedla v hlavnom chode.

Mlieko a dojčenie si odkladajte až po hlavnom chode, aby bolo vaše dieťa skutočne hladné a mohlo ho zlákať jedlo, ktoré ste mu pripravili.

8. Skryte v jedle zeleninu, ale nejakú naservírujte aj na viditeľné miesto

Všetci sme za to, aby ste do vašej boloňskej omáčky primiešali extra zeleninu, ale ukrytie zeleniny nepodporuje náročného jedáka v tom, aby ju vyskúšal z vlastnej vôle.

Môžete tieto nápady skombinovať – do jedla pridajte skrytú zeleninu, ale zároveň skúste na kraji taniera s hlavným jedlom ponúknuť inú varenú alebo surovú zeleninu, aby sa dieťa mohlo rozhodnúť, že ju vyskúša.

9. Snažte sa nepoužívať ako odmenu dezert

„Ak zješ zeleninu, dostaneš aj koláčik.“ Každý občas urobí tento prešľap vo výchove, ale snažte sa nenastaviť pravidelný vzor odmeňovania dieťaťa dezertom za to, že  zjedlo svoju zeleninu.

Dieťa situáciu vníma tak, že zelenina je menej žiadúcim jedlom, a zároveň ako by ste zdôrazňovali, že dezert je žiaduci. Odmena, úplatok alebo potešenie dieťaťa jedlom tiež nastavuje emocionálne podnety pri jedle - „Niečo som dosiahol / vydržal, takže si zaslúžim „ pochúťku “.“

Ak chcete dieťaťu ponúknuť dezert, skúste mu namiesto čokolády alebo koláča ponúknuť ovocie alebo jogurt.

Zdroj: www.healthymummy.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: