5 výziev pre rodičov batoliat

Marika Koscelníková | 6. september 2022
Rodičia batoliat

Od 12 mesiacov sa vaše dieťa oficiálne považuje za batoľa. A nech ste pripravení alebo nie, veci sa zmenia. Vývoj dieťaťa po prvom roku charakterizujú aj zmeny nálady, záchvaty hnevu a používanie slova „nie“.

Vekové rozpätie batoliat je od 12 do 36 mesiacov. Po prvých narodeninách vaše dieťa začne bojovať medzi spoliehaním sa na dospelých a túžbou po nezávislosti, hovorí Francyne Zeltser, Psy.D. (ext. zdroj Francyne Zeltser), detská psychologička v New Yorku. "Osobnosť dieťaťa sa začína rozvíjať  a zvyčajne sa naučia, že môžu rozhodovať o tom, čo chcú robiť," konštatuje psychologička. Väčšina batoliat však ešte nevie komunikovať o svojich potrebách alebo ovládať svoje pocity. Konečný výsledok? Úplne nový súbor rodičovských výziev.

Bez ohľadu na to, či sa vaše dieťa stane vzdorovitým, alebo prejdete cez štádium batoľaťa bez problémov, tu je niekoľko výziev, ktoré narušia zabehanú rutinu. 

Ráno s batoľaťom 

Ako sa veci mali: Vaša kučeravá kráska milovala volánikové šatôčky a sponky vo vlasoch. Obliekla si všetko, čo páči vám a neprotestovala. 

Nová rutina? Ste radi, že si "niečo"(letné šaty v decembri) spolu navlečiete cez hlavu a občas sa vám podarí zopnúť vlásky do copíka. Dieťa už môže mať vlastnú preferenciu farby, alebo konkrétneho oblečenia. 

Ako urobiť prechod plynulejším:

Obmedzte možnosti na minimum. Nebojte sa, nebudete ohrozovať jeho slobodnú voľbu, len ponúknete možnosti, ktoré budú prijateľné aj pre vás. "Vaše batoľa chce mať názor a kontrolu, ale vy musíte mať kontrolu pod kontrolou, aby to nebolo pre vás oboch stresujúce," hovorí Dr. Zeltser. Aby boli rána menej hektické, vyberte si večer dve možnosti oblečenia. Keď sa dieťa prebudí, nechajte ho vybrať si, ktorá možnosť sa mu páči najviac. Večer potom obľúbený kúsok spolu vložte do koša na bielizeň,  – takto vie, že toto jej obľúbené oblečenie bude k dispozícii, až keď sa vyperie. 

Jedlo s batoľaťom

Ako sa veci mali: Váš drobec s radosťou zjedol cícer, kel, alebo čokoľvek zdravé a výživné ste mu ponúkli. Boli si hrdí na to, že zjedol čokoľvek, čo ste pripravili.

Nová rutina? Zovrie pery, keď sa k nemu priblíži lyžica, a hádže jedlo z podnosu. Čoskoro sa budete báť, že dieťa bude hladné, takže makaróny so syrom to zachránia... "Rodičia znervóznia, keď ich bezproblémové dieťa zrazu odmieta jedlo, ktoré vždy jedlo," hovorí Dr. Zeltser. "Chcú sa vyhnúť problémom, a tak ustúpia žiadosti svojho dieťaťa. Týmto spôsobom sa z dieťaťa stane vyberavý jedák,“ hovorí.

Ako urobiť prechod plynulejším:

Deti si prirodzene vyberú to, čo na tanieri chutí najlepšie, ako napríklad špagety s kečupom. Namiesto toho, aby ste malému dávali brokolicu, špagety a šalátik v jednom jedle, odborníčka navrhuje dávať menšie porcie po jednom. Začnite s najmenej „chutnou“ (pre väčšinu detí zeleninou), pretože dieťa je hladné a zje všetko. Tiež sa najskôr nenasýti najžiadanejšou možnosťou a dostanete do neho aj výživnejšie jedlá.

Výzvy pre rodičov batoliat

Hra a batoľa

Ako sa veci mali: Popíjate si kávičku a spokojne hojdáte dieťa. Nebehá, nenaťahuje sa o hračku, nekričí.  

Nová rutina? Potom sa vaše dieťa naučí chodiť a rozprávať a... udierať? Nič nevydesí prvorodiča viac, ako keď sa jeho milé a milujúce dieťatko zrazu stane divochom na ihrisku. Našťastie, z väčšej časti, ak dieťa ťahá niekoho za tričko, je to len nevhodný pokus o socializáciu. „Štipnutie alebo ťahanie za tričko je spôsob, ako povedať: Chcem sa s tebou hrať.“ Dr. Zeltser to nazýva zámerom interakcie, takže sa nezľaknite a nevykladajte si to ako pokus ublížiť. Dajte najavo, že takto sa to nerobí a ukážte, ako áno. 

Ako urobiť prechod plynulejším:

Keď ste s batoľaťom sami, skúste koučing - zapojte ho do situácií, v ktorých sa môže ocitnúť. „Batoľatá potrebujú vysokú úroveň dohľadu: Keď im rodičia ukážu, ako sa správať prostredníctvom modelovania správneho správania, začnú využívať zručnosť, ktorú ste sa naučili. ich,“ hovorí Dr. Zeltser. Pamätajte, že záchvat hnevu, úder, ťahanie alebo štipnutie je výsledkom ich frustrácie. Necítia sa pochopené a nemôžu dostať to, čo chcú, pretože nemajú ešte slovnú zásobu na vyjadrenie svojich potrieb. Ak zistíte, že vaše dieťa robí niečo zvláštne, ako napríklad udieranie sa, keď sa nahnevá, presuňte pozornosť na náhradné správanie (pomocou slov) a preč od problémového správania (udieranie).

Rodinný čas a batoľa

Ako sa veci mali: Vaša dcéra bola pre vás a vášho partnera rovnocennou príležitosťou. Mama alebo otec sa mohli okúpať a bolo jedno, kto číta rozprávku pred spaním.

Nová rutina? Okolo deviateho mesiaca života dieťa prešlo separačnou úzkosťou. Pochopilo, keď tam niečo bolo, potom to nebolo a znovu sa vrátilo. Avšak vo veku okolo 18 mesiacov sa u dieťaťa začnú rozvíjať preferencie. "Vaše dieťa bude pravdepodobne uprednostňovať jedného rodiča, často mamu, toho, ktorý je tam stále," hovorí Dr. Zeltser. (Niekedy je to aj babička alebo opatrovateľka.)

Ako urobiť prechod plynulejším:

Neurážajte sa, to je pravidlo číslo jeden. Toľko rodičov začne spochybňovať svoj výchovný štýl alebo lásku  dieťaťa k nim, keď ich dieťa chce toho druhého dospelého. Ak je na rade váš manžel, aby šiel uspávať a je pre vás ťažké počúvať, ako kričí za mamou, je to jednoduché, vysvetľuje doktorka Zeltserová – choďte preč, aby ste nepočuli, čo sa deje. "Zíde z dohľadu, zíde z mysle. Ak vás dieťa nevidí ako možnosť, potom už nie ste možnosťou a nebude pre vás plakať a naopak," hovorí.

Spánok a batoľa

Ako sa veci mali: Večera, kúpeľ a potom spánok. Jedna aktivita sa spája s druhou, žiadne argumenty. „Akonáhle dostanete svoje dieťa do rutiny, spánok je jednoduchší,“ hovorí Dr. Zeltser.

Nová rutina? Akonáhle si vaše dieťa uvedomí, že môže prejaviť svoju nechuť k tomu, že musí ísť spať, naplno ju využije. 

Ako urobiť prechod plynulejším:

Ak sa batoľa začne sťažovať, keď ho uložíte do postieľky, stanovte hranice a dôsledne sa ich držte. Ak sú pravidlom dve rozprávky, pesnička a pusa na dobrú noc, musíte sa toho držať. „Toto je pre rodičov najdôležitejší čas na to, aby sa držali rutiny a nevzdávali sa batoľaťu, ktoré skúša,“ vysvetľuje Dr. Zeltser. Odborníčka tiež navrhuje posunúť večierku o pol hodiny skôr, pretože sa prispôsobujete tejto novej fáze. Pokiaľ dieťa protestuje, dajte mu každý večer jednu kartu „vstaň z postele zadarmo“. To mu pomáha cítiť trochu kontroly nad situáciou, nad ktorou v skutočnosti nemá žiadnu kontrolu. „S kartou vás vaše dieťa môže RAZ požiadať o čokoľvek, čo si myslí, že práve potrebuje ( objatie, pohár vody, ešte jednu rozprávku a pod. ),“ hovorí Dr. Zeltser. 

Zdroj: www.parents.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: