6 tipov, ako si uľahčiť život s batoľaťom

Redakcia | 21. May 2020
6 tipov, ako si uľahčiť život s batoľaťom

Sú v období, keď skúšajú svoje limity a našu trpezlivosť.

Máte doma batoľa? Tak asi poznáte, že občas nastanú situácie, z ktorých neviete ako vycúvať a ako s nimi naložiť. Vytočia nás do vývrtky a "boj" sa začína.  

Vyskúšajte tieto TIPY: 

1. Správa sa nevhodne? Používajte krátke pokyny a ponúknite alternatívu k nevhodnému správaniu

Pokyny - "Janko, nelez na okno!", "Mirka, obleč sa!" sú účinnejšie ako zdĺhavé vysvetľovanie v danom momente. 

Skúste zaviesť v komunikácii pozitívne pravidlá. Keď poviete svojmu dieťaťu, čo môže robiť a nie čo nemôže, skôr poslúchne. Minimalizujte predložku NE...
Predstavte si, že stojíte v skupine detí a poviete im: „Nenaháňajte ma!“ Čo myslíte, že deti urobia?“ 

2. Nezvyšujte hlas, ak to nie je nutné  

Ak kričíte a vymknete sa spod kontroly, vaše deti budú tiež mimo.
Používajte krátke  pokyny, mierny hlas a rozhodnosť. Dôležité je udržať očný kontakt s dieťaťom – doslova sa znížiť na jeho úroveň (čupnite si, pokľaknite, aby ste mali oči na jednej úrovni).

TIP: Niekedy je zníženie hlasu efektívnejšie ako kričanie, môžete vyskúšať.

3. Zamerajte sa na nápravu jedného nevhodného správania, neriešte všetky naraz

Napríklad pracujte na zlozvyku batoľaťa vypľúvať jedlo za stolom a to po dobu niekoľkých týždňov. Nesnažte sa ho zároveň odnaučiť strkať si prsty do nosa a jesť rukami. Akonáhle ste prekonali jeden problém, prejdite na ďalší.

4. Uistite sa, že vaše dieťa má veľa príležitostí uvoľniť sa správať sa ako dieťa 

To znamená, že sa aspoň raz za deň dostane von (alebo za nepriaznivého počasia) do miestnosti, kde sa môže poriadne vybehať, vykričať, vyváľať v tráve. Môže sa aj vyzúriť a dupať nohami, plakať, lebo ste mu nedali červené ponožky. Dieťa nie je malý dospelý a na to často zabúdame.

5. Nestrácajte čas bitkami, ktoré nevyhráte

Niektoré veci nezmeníte a pokiaľ budete tvrdohlavo trvať na svojom, oberiete sa o energiu. Zmierte sa s tým, že vaše dieťa proste neobsedí na zadku počas celej omše, alebo hodiny babyfitu. Ak bude jesť týždeň len chlebík s džemom, tiež sa mu nič vážne nestane.  Niekedy zbytočne nafukujeme veci.

6. Nezabúdajte na humor

Nadhľad je vysoká škola rodičovstva. Obrátiť veci na žart a vycúvať z nepríjemnej situácia s vtipom, to chce veľkú dávku sebaovládania. Ale je to tak, ak si uvedomíme, že daná situácia raz pominie a veci získajú inú perspektívu, bude to ľahšie aj v tých najkrízovejších momentoch.

Jedného dňa si spomeniete, ako vaše malé nosilo v 30 stupňových horúčavách snehule, lebo ich práve vtedy nutne potrebovalo a už to nebudú infarktové stavy, ale záchvat smiechu.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: