Aktivity na každý deň pre batoľatá: TAKTO rozvíjajte ich zručnosti

Marika Koscelníková | 27. september 2021
Hry pre batoľatá

Nič zložité ani časové náročné. Každý deň sa s dieťaťom hrajte, rozprávajte a posúvajte jeho hranice. Ako?

Podporujte koordináciu oko-ruka

Schopnosť vášho batoľaťa ukladať kocky na seba ukazuje, že telo a mozog spolupracujú. Na správnu manipuláciu je potrebná koordinácia oko-ruka a jemné motorické ovládanie spolu s pochopením príčiny a následku. Stavajte každý deň. Začnite dvoma kockami, postupne pridávajte ďalšie. Triediť tvary, skladať jednoduché puzzle, ukladať kocky na seba pomáhajú rozvíjať zručnosti dieťaťa. 

TIP:

Do kartónovej škatule vyrežte otvor a dieťa do neho bude vkladať rôzne hračky. Zmestí sa tam plyšák alebo skôr kocka z lega? Podávajte mu rôzne veci, ktoré sa bude snažiť vložiť dovnútra. Niektoré deti prídu na to, že aj väčšie hračky z rôznych materiálov sa pri stlačení zmenšia a zmestia sa do otvoru. Dokážu stráviť pomerne dlhý čas tým, aby sa hračka dostala do škatule. Na konci si spolu škatuľu otvorte a hračky vyberte.   

 

Podporujte rozvoj reči 

Dieťa je šťastné, ak sa mu podarí spojiť aspoň dve slová a takto sa s vami rozprávať. Reagujte na jeho pokusy a rozvíjajte vyslovené slová, čím viac sa s ním budete rozprávať, tým väčšiu bude mať slovnú zásobu, preto sa snažte rozšíriť jeho myšlienky. Ak povie: „Papa pre mama“, odpovedzte: „Áno, mňam, to je chutný chlebík. Má kôrku a mäkké vnútro, však?“ Keď čítate spoločne knihu, ukazujte na obrázky, meňte hlas, zvukové efekty posilnia jeho záujem o príbeh, dávajte dieťaťu otázky

Rozvíjajte zručnosti dieťaťa

Napríklad používanie jedálenského príbora pri každom jedle pomôže vášmu dieťaťu precvičiť si dôležitú zručnosť a posilní nezávislosť. Aj keď je to ťažšie, ako keď dieťa kŕmite, podanie lyžice alebo vidličky mu  pomôže pochopiť význam jedla a povzbudí ho, aby napodobňovalo to, čo robia veľkí ľudia pri stole. Môžete deti nechať, aby si skúsili  obuť topánky a rozopnúť kabát. Áno, trvá to možno nekonečne dlho, ale ten čas sa vám vráti. 

Rozvíjajte v dieťati predstavivosť

Maľujte, kreslite, najprv bodky a škvrny (v prípade maľby štetcom), neskôr si dieťa aktívne vyberie, čo chce nakresliť. Pokus nakresliť tvary a veci, o ktorých premýšľa, je skvelý pokrok! Svedčí to o tom, že plánuje a rozvíja svoju predstavivosť. Zapojte sa do jeho zábavy, keď sa hrá s plastelínou alebo maľuje a pýtajte sa ho na veci, ktoré vytvára. 

Rozvíjajte aktívne počúvanie  

O čo ide? Niekedy dáme dieťaťu pokyn, alebo ho požiadame, aby niečo urobilo, ale bez odozvy. Dokončenie dvojdielnej úlohy (ako keď ho požiadate, aby zobralo hračku a uložilo ju do poličky ) znamená, že schopnosť počúvať a pamäť vášho dieťaťa pokročili míľovými krokmi. Predtým, ako ho o niečo požiadate, uistite sa, že máte jeho pozornosť.

Používajte jednoduché pokyny a postupne ho učte rozlišovať medzi predložkovými slovami, ako sú v, na, nad, pod a cez: „Tento pohár je na stole; tento koberec je pod stolom.“ Požiadajte dieťa, aby položilo napríklad farbičky na stôl, schovalo sa pod stôl, uložilo tanierik z detskej kuchynky k vašim jedálenským tanierikom. 

Najlepší deň je DNES

Každý deň sa môžeme bežnými činnosťami "hrať" s dieťaťom a posúvať jeho hranice. Zapájajte ho do každodenných domácich prác, ukážte mu, ako má niečo urobiť, ak to nechápe a rozprávajte sa s ním. Dieťa nemusí mať napumpovaný deň aktivitami od detského plávania až po angličtinu pre batoľatá. Veľa pre jeho rozvoj urobíte aj v domácich podmienkach pri bežných činnostiach. Nezabudnite tiež, že najlepším ihriskom pre dieťa je príroda. Zabaľte si jedlo, pitie, dobre sa oblečte a vyrazte spoznávať kamienky, stromy, listy na okolí.

Každý deň je pre dieťa novým a nepoznaným, toľko vecí sa naučí a tak rýchlo rastie! Buďte jeho sprievodcom a pozorovateľom. Najkrajším dňom je pre dieťa práve ten, ktorý žije. Dnes. Vychutnajte si ho spolu s ním.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: