Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Triamcinolon

  , Autor:

  Dobrý deň. Syn bude mať o mesiac 3 roky, predkožku sťahujeme od 15 mesiacov, pomaličky koľko ide. Nezdá sa mi, že by ju mal zúženú ale po stiahnutí asi 1 cm je na jednej strane ako keby zrastená. Ak to ťahám silnejšie, urobí sa mu tam taký hrbolček. Lekárka nám odporučila masť triamcinolon ale neviem presne, ako mu to mám natierať. Či len predkožku zvonku alebo môžem potrieť aj to zrastene miesto na žaludi? Ďakujem krásne za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Triamcinolon dávam v pätnástom mesiaci, keď sa predkožka nedá vôbec uvolniť. V tomto veku to podľa mňa nie je potrebné. Buď sa predkožka vôbec neuvolnila, a potom bude treba chir. zákrok alebo ak je ako popisujete predkožka uvolnená, len mierne na niektorom mieste prichytená, ono sa to uvolní priebehu rastu penisu.
  Tak to robím ja.
  Pani doktorka to zjavne robí inak, treba sa však na konkrétnu aplikáciu opýtať jej.

Podobné otázky

 • 15 mesiacov

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, pani doktorka, dnes som bola so synom na 15 mesačnej poradni.Nasa Dr.ho ne zaočkovať, aj keď je zdravý, lebo nemá očkovaciu látku, o predkozke mi tiež nič nepovedala, tak ja teraz neviem, čo mám robiť, mám ju začať presťahovať, ale ja neviem ako, syn keď sa ho vo vani dotkne, tak ja či, a nepáči sa mu to...Prosím, poraďte mi aspoň o tej predkozke, ako ju presťahovať, ako často a treba to vôbec, nepovolí sama.Vraj ďalšia poradna je v 3 rokoch. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zaočkovaný musí byť, situácia s očkovacími látkami sa zlepšuje, budeme mať aj inú očkovaciu látku s rovnakým účinkom, taže problém sa behom jedného mesiaca vyrieši a lekárka musí dieťa zaočkovať.
  V tomto veku predkožku skontrolujem. pozriem, či sa začína uvolňvať. Ak áno, tak rodičom len poviem, aby po každom kúpeli či sprche večer predkožku pretiahli len toľko koľko sa dá bez akéhokoľvek násilia. Niekedy sa to nedá vôbec, ledva sa odhalí ústie močovej trubice. V takom prípade predpíšem mastičku triamcinolon a ukážem ako treba predkožku dvakrát denne masírovať, zväčša po dvoch troch mesiacoch a predkožka uvolní. Ak nie, riešim to odoslaním k urológovi.

 • predkozka

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, pani doktorka, mám ročného syna a chcem sa opýtať, čo robiť s predkozka, nemá žiadne problémy, tak kedy začať s presťahovanie, a dokedy sa to robí. Počula som, že v 3 rokoch by už mala byť pretiahnutá úplne. Dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  |Ja zvyknem ukázař maminke ako treba pretahovat predkožku pri preventívnej prehliadke v 15tom mesiaci. Treba to robit jemne, aby nedošlo ku krvácaniu, ak sa predkožka vobec neuvolnuje zvyknem dat na uvolnenie masticku triamcinolon, je len na predpis. Pravdepodobne aj váš lekár bude tento problém riešit v tomto veku. Nikedy sa podarí predkožku uvolnit, niekedy sa nezadarí a je potrebné konzultovat urologa.

 • Šupinky vo vlasoch

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka. Čítala som vo Vašej poradni,že odporúčate krém Babysquam na šupinky vo vlasoch. Môže byť použitý aj pre staršie deti ? Dcéra - 7 rokov, má s tým dlhší čas problém, šupinky sú len v ofinke, sú žltej až "hrdzavej farby". Používali sme Triamcinolon, ale moc nepomohol.
  Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nechápem prečo triamcinolon. V tomto veku je to už vlastne príznak lupín, použila by som už aj šampón Nizoral, babysquam môžete použiť tiež.

 • Zúžená předkožka

  , Autor: odbornik2

  Paní doktorko,
  obracím se na Vás s následujícím dotazem a budu ráda, když mi budete moci touto cestou poradit.

  Cca od 1 roku věku jsme mu předkožku zkoušeli stahovat při pravidelné večerní hygieně a ze začátku to šlo cca do poloviny žaludu bez problémů. Nic jsme nedělali násilím, nebo si aspoň myslíme, protože si syn nikdy neztěžoval na bolest. Zhruba v 18 měsích jeho věku jsem zaregistrovala, že to jde hůře, předkožka se nestáhne tak daleko jako dřív. Jednou to bylo pro syna asi bolestivé, a všimla jsem si menší trhlinky. Po přečtení jistých doporučení, že není nutné to dělat, jsme to nechali přírodě, ikdyž jsme dál dodržovali možnou hygienu. Později jsem si všimla, že se mu otvor poněkud zmenšil a žalud už nebylo možné při stažení vidět vůbec. Nyní je synovo předkožka uzavřená natolik, že otvor je veliký cca 1-2mm (můj hrubý odhad). Nastal ale jiný problém a podle mého názoru by mohlo jít o tzv. balonkování - při močení na nočníku pozoruji, že se penis nejprve naleje močí, jakoby nafoukne, a až teprve moč vytejká ven. Ne ale pokaždé. Pořád hlídám, aby syn "močil proudem", pak je otvor dostatečně veliký.

  Je možné, že by se otvor zúžil ještě víc a znemožnilo by to močení úplně? Mám to nechat dál přírodě nebo použít jednu z mastí TRIAMCINOLON, ELOCOM, DERMOVAT a zkusit otvor předkožky trošku zvětšit?Jde mi o to, aby syn mohl bez problémů močit, stahování předkožky jako takové je druhořadé.

  Mockrát děkuji za odpověď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Krémy, ktoré udávate sú absolutne nevhodné!!! Sú to hormonálne masti, v tejto oblasti genitálu užívané len veľmi opatrne. V danej problématike vôbec nepomôžu. Odporúčam navštíviť urolˇoga alebo chirurga.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: