Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Vývin

    , Autor: avril2512

    Dobrý deň p.doktorka, rada by som sa dozvedela váš názor na môjho 2r 4m synčeka.Nedavno sme boli na preventívnej prehliadke u obvodnej po roku . Sťažovala som sa že synček ťažko jedáva a aj keď niečo spapa len pri rozprávke čo je žiaľ veľká chýba (moja). Sladkosti vôbec ani do úst, skôr zeleninové polievky.Pani doktorka skonštatovala že je na svoj vek nízky aj hmotnosťou.Odobrala mu krv a všetky výsledky v norme,ale nezdá sa jej psychická stránka. Má podozrenie na autizmus kvôli tomu že nerozpava a nemal očný kontakt.Patko doma ťažšie reaguje na meno väčšinou až na cca piate oslovenie.Na wc ho nosíme my, sám sa nepýta.Pri pozeraní knižiek vie ukázať na predmety. Napodobňovať zvieratá. Vie povedať mama,baba,tata,tatík, hasič, bager, kreslím,atď.Ale vety vôbec.Vie priradit farby. Sklada si rád kocky,má rád auta,rád má spoločnosť deti. Výbuchy zlosti minimálne i keď vie byť aj tvrdohlavý. Očný kontakt s nami s rodinou a priateľmi má.Spi bez problémov.Myslite si že sa dá tak skoro diagnostikovať autizmus alebo môže to byť aj niečím iným.Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je treba spraviť taký test, ktorý paní doktorka pravdepodobne má, volá sa Mchat. Tam sa podľa skóre ukáže, ako postupovať ďalej. Podľa vašich informácií by však už mal jeho vývin zhodnotiť skúsený psychológ, aj keď vôbec netvrdím, že je vývin celkom zaostalý alebo , že javí známky autizmu. To sa takto ani určiť nedá.