Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • bolest bruska

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  prosim o radu, moje dvojmesacne dievcatko je na vecer velky placko. Ako zistim, ci to je bolest bruska, alebo sa chce len nosit? Vacsinou na rukach uz neplace. Pediatricka nam vsak doporucila sab simplex, lebo podla opisu toho, ako kope nozickami, ked ju polozime usudila, ze to moze byt bolest bruska. Nechcem jej davat zbytocne chemiu ak to bolest nie je, ale tiez neviem usudit, ci ju naozaj nieco neboli.
  A este mam jednu otazocku, mala tiez velmi tazko kaka, dlho sa puci, prip. jej masirujem brusko a potom sa silno vyprdka a vykaka, napina pri tom vsetky svaly. Moze to byt z mojej stravy? Comu sa mam vyhybat?
  Dakujem moc za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  nosiť sa určite chce. Ak sa nevie vyprdkať, sab-simplex jej kľudne môžete dať, vôbec sa nevstrebáva len vychytá plyny v črievku.
  Ono to plakanie asi súvisí s tým, že sa nevie vykakať. Vonkajší zvierač, potrebná na spustenie kakania je priečne pruhovaný / preto sa celý život nepokakávame/ a potrebuje byť uvolnený pred kakaním. Kým sa to bábätko naučí má s tým ťažkosti, plače pri tom, jedného dňa sa to naučí a všetko bude v poriadku. Každé učenie je ťažké aj kakať.

Podobné otázky

 • bolest bruška

  , Autor: odbornik2

  pani doktorka chcem sa opytať mam 4.ročnu dcerku ktora sa sťažuje na bolesti okolo pupka a štipanie -svrbenie konečnika bola preliečena na parazity 2krat to bolo asi pred4 mesiacmi aj jej robili test na parazity bol negativny .ale sťažuje stale na to niekedy to je dvakrat do tyždňa niekedy raz.A chcem sa opytať aj na stolicu všimla som si že niekedy ma tuhu svetlu niekedy taku nornalnu a asi dvakrat som videla taku ako tenka ceruzka a bola svetla a dnes ju prehnalo trošku tam mala tuheho a potom len taka zafarbena voda .stolicu ma pravidelne každy deň.dcerka važi asi 27kg a meria asi 112 snažime sa obmedzovať sladke .

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bolesti bruška v tomto veku bývajú často spôsobené parazitmi, ktoré je však ťažké dokázať v stolici či steroch z okolia ritky. Keďže ťažkosti trvajú dlho a tá svetlá tenká stolica tiež nie je celkom normálna, konzultujte v tejto veci vašu lekárku.

 • čo so zápchou

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám 3-ročného synčeka a už polroka nenosí plienky. Zo začiatku si však nevedel zvyknúť kakať na nočník ani na záchod a vždy som mu musela dať plienku keď chcel kakať, čo bolo presne každé druhé ráno. Ako mu nedávam plienky chodí kakať na nočník každý 6-7 deň. Zo začiatku ho to aj bolelo ale teraz sa mi väčšinou nesťažuje na bolesť bruška, len niekedy je mrzutý ale len v ten deň keď už má kakať. Doktorka mu dala Duphalac, bral ho raz za deň 5 ml ale nepomohlo to a teraz berie už druhú fľašku no už dva krát denne 5 ml a aj tak nekaká lepšie. Stolicu má hustú, ale nie sú to bobky ani už neplače pri kakaní, pekne sa mi sám vypýta na nočník. Od malička sme mali problémy so zapekaním, ešte keď bol iba kojený (kojila som ho 2 roky) ale potom kakal pravidelne každý druhý deň, kým sme nezrušili plienky, no vždy hustú stolicu. Chcem sa opýtať či je to normálne že kaká len raz za týždeň, či mu to nemôže nejako poškodiť črevá. Už som skúšala aj teplú vodu či slivkový kompót. Po koľkých dňoch mu mám dať glycerínový čípok a mám mu ho dať celý alebo stačí polovica. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kakať by mal denne alebo ob deň. Dupahalac a úprava stravy je najlešpí liek. Duphalac sa však musí na začiatku dať vo vyššej dávke a to takej, aby sa navodila riedšia stolica / niekedy aj 3x 10 ml/ a potom sa dávka zníži na polovičnú až tretinovú a podáva sa dlhdobo / cca 3 týždne/ kým sa nenavodí pravidlné kakanie. potom postupne vysadzujem / ob den, ob tri dni a pdobne/ . Strava nemá obsahovať varenú mrkvu, varenú ryžu, banány, kakao, čokolád, tavené syry, tvrdé syry. Je potrebný dostaok tekutín.

 • kakanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň.Chcela by som sa vás opýtať, že či je normálne, aby dvojročné dieťa kakalo každý druhý deň len raz.Niekedy sa stane, že kaká aj každý deň raz.Stolicu má normálnu, na bolesť bruška sa nesťažuje, ani nie je mrzutý, že by ho bolelo.Papa normálnu stravu, kojený bol len do dvoch mesiacov. Pije veľa tekutín, mlieko pije len normálne plnotučné už, umelé odmietal od jedenástich mesiacov.Papá aj jogurty. Vopred vďaka za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak má stolicu pravidlene jedenkrát za dva dni a pritom žiadne ťažkosti, je to v poriadku. je potrebné sledovať a zabezpečiť aby sa interval vyprázdňovania nezvyšoval.

 • Zadržiavanie stolice

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň Vážená redakcia Mama a ja,
  mala by som otázku, resp. potrebovala by som radu pediatra aj psychológa, ak by bolo možné, aby sa vyjadrili obidvaja.
  Mám 3- ročného syna, ktorý zdržiava stolicu. Popíšem Vám proces, tak ako si to pamätám a myslím, že by to mohla byť pre Vás dôležitá informácia, je mi jasné, že to celé nemôžete uverejniť v zásade ani nemusíte, ale na Vašu radu budem netrpezlivo čakať každý deň ?
  Od narodenia do pol roka bol syn plne dojčený, dokonca som kojila až 25 mesiacov (takže skoro rok už pijeme HUMANU), problémy so stolicou sme nemali, skôr som evidovala niekoľko stolíc denne, aj po dovŕšenom prvom roku, možno po druhom roku sa začal interval stolíc predlžovať, mám pocit (nie som si 100% istá), že sme ju mali každý druhý deň, prípadne tretí, ak sme cestovali (a syn nebol v domácom prostredí).
  S odúčaním od plienok sme začali 11.2.2009, nakoľko sa nám to nepodarilo v lete 2008 a keďže sme mali nejaké ortopedické problémy a s tým súviselo používanie ortopedických pomôcok, popri ktorých nebolo veľmi praktické usádzať Dominika v pravidelných intervaloch na nočník, tak sme pokračovali s ortopedickými pomôckami aj jeseň 2008 a od nového roka som si povedala, že je najvyšší čas a tak sme vo februári začali.
  V zásade môžem povedať, že s močením nemáme problémy, párkrát sa nám stane nehoda, ale v zásade sa na potrebu vypýta, je mu jedno, či je to záchod, nočník, alebo trávička vonku. Všimla som si však, že v istých momentoch (3-5 deň zadržiavania stolice), akoby už nemal záujem o prísun tekutín (alebo nie až v takom množstve ako obyčajne), akoby vedel, že moč a stolica idú ruka v ruke a chcel to ovládať, alebo zadržať.
  A teraz tie stolice, mám to presne poznačené.........až na tú prvú to si nepamätám, ale predpokladám, že to bolo ešte do plienky, lebo zo začiatku sme ešte na vonku nosili plienky, ako aj na spanie (to ja pretrváva) určite to nebolo 8dní......................ale prvú poznačenú stolicu mám od 11.2.až
  19.2. stolica – toaleta, trošku presviedčanie
  21.2. 2009 (na 2-hý deň) stolica – do boxeriek ( to sa neobišlo bez kriku ? o tom, kde patrí a nepatrí stolica
  24.2 2009 (na 3-tí deň) stolica- toaleta
  27.2-2009 (na 3-tí deň) stolica – v boxerkách (opäť to nebolo s pochvalou, išlo o krik z mojej strany, ale nešlo o žiaden fyzický útok)
  2.3.2009 (na 3-tí deň) stolica – toaleta.........ale tak, že sme od 6-tej hodiny ráno do 11tej hodiny behali každých 15 minút na toaletu, lebo nutkanie mal, ale ako náhle si sadol, v tom momente sa postavil a nechcel sedieť (tu začali presviedčania, plače, čítanie z knižiek, vidina odmeny) Neviem presne kedy, ale v priebehu prvých 5-tich stolíc bola synovi ponúknutá aj plienka na stolicu, ale on sa vypýtal na toaletu, nechcel to urobiť do plienky, dal si vyzliecť veci aj plienku, išiel na toaletu, ale ako si sadol, tak sa aj postavil a nič nebolo.
  5.3.2009 (na 3-tí deň) stolica - toaleta behanie na toaletu od 15-17 hod
  10.3.2009 (na 5-ty deň) stolica - toaleta, behanie na toaletu od 14.30 do 17 hod (chcem podotknúť, že mal nutkanie, chytal za genitálie a všimla som si, že mi dieťa chudne, lebo cca od 3-tieho dňa mi začína odmietať stravu, lebo má tie črevá plné) Podľa mňa neprospieva tak ako predtým, aj keď ťažko to budem niekomu vysvetľovať, keďže mal z čoho schudnúť ? (ako ročný mál necelých 16 kg a ešte v zime mal necelých 19 aj s plienkou) v zásade by mi to nevadilo, len sa bojím, aby to nepokračovalo až do krajnosti......tu sme začali byť prechladený a ťahá sa to až do dnes s malými prestávkami - podľa mňa aj kvôli tomu, že drží stolicu v sebe, tým, že sme chorý, tak nemôžeme ísť toľko von, koľko by sa asi žiadalo...........ale snažím sa podľa možností...... čo sa týka stravy, nasadila som ovsené vločky, začala so slivkovými šťavami, jablká jeme denne, tmavé pečivo v podstate tiež, aktimely sme tiež mali takmer denne, začala som dávať BIO GAIU, niekde tu sme začali aj so sedavými večernými kúpeľmi vo vani, chvíľu to vyzeralo, že to pomáha, lenže keď začal zase s prechladnutím, prípadne zvýšená teplota, tak sme kúpele zase na chvíľu prerušili
  14.3.2009 (na 4-tý deň) stolica – toaleta, behanie 15-18 hod
  19.3.2009 (na 5-ty deň) stolica – toaleta 13.15hod, zobudenie sa z poobedňajšieho spánku s plačom boľavého bruška, pýtanie sa na toaletu, ale po príchode na toaletu chcel opäť odísť, tak som ho tam podržala.....
  22.3. 10ml Duphalac
  23.3. 10ml Duphalac
  24.3.2009 (na 5-ty deň) 2x 10ml Duphalac...........stolica – nočník, o 21.20 hod po uložení na nočný spánok, opäť plač na bolesť bruška a síce na silu udržanie na nočníku, ale nakoniec úspešne. (V priebehu dňa mu bola opäť ponúknutá plienka na stolicu, ale on si nechal dať dole plienku s tým, že ide na nočník......ale úspech bol až večer )
  26.3. 10ml Duphalac
  27.3.2009 (na 3-tí deň) 15ml Duphalac, stolica nočník o 15.30 hod, zobudenie na plač – boľavé bruško a opäť na silu udržanie na nočníku
  29.3.2009 (na 2-hý deň) stolica – nočník 17.40hod (behanie celé popoludnie), podľa mňa ešte pôsobenie preháňadla
  2.4.2009 (na 4-tý deň) stolica – nočník, 20.00hod – behanie celé popoludnie (je to veľmi únavné, nedá sa nikam ísť, lebo mám pocit, že vonku-mimo domu to nikde neurobí a tým iba predĺžim interval)
  5.4.2009 (na 3-tí deň) stolica – nočník o 22.15 hod, opäť po uložení na nočný spánok, s plačom, boľavým bruškom, s pridržaním na nočníku, už máme debaty o tom, že sa bojí o kakanie, ale hlavne kričí, že nebude tlačiť, že nezatlačí, len veľmi málo si dá povedať......
  8.4.2009 (na 3-tí deň) stolica – nočník o 21.30 hod, opäť po uložení na nočný spánok (tu som už začínala mať pocit, že to robí zo spánku, skrátka nie pri vedomí, samozrejme po každom úspechu nasledovali odmeny vo forme hračiek – zo začiatku to bola aj detská čokoládka, ale aj to som potom zrušila)
  13.4.2009 (na 5-ty deň) stolica – nočník (od 10.4. sme boli mimo domu)
  17.4.2009 (na 4-tý deň) o 15.30 hod som Dominikovi podala 15ml Duphalacu a o 16.30 bola stolica v nočníku (opäť sme boli mimo domu od 16.4. a už som to zase nechcela nechať na 5 dní)
  19.4.2009 (na 2-hý deň) stolica – nočník o 11-tej behanie a presviedčanie od rána, podľa mňa ešte účinok preháňadla
  22.4.2009 (3-tí deň) stolica – nočník o 19.30hod, opäť presviedčanie a behanie celé popoludnie
  26.4:2009 (4-tý deň) stolica – nočník o 19.45hod, ako stále, snáď som mala pocit, že je to trošku s menším krikom a trošku kratším, ale môže to byť subjektívne, stále tie isté obavy zo synovej strany, bojí sa o hovienko, je to pre neho ťažké a nebude tlačiť a nechce sedieť na nočníku, práve mám pocit, že s hračkami a knihami je to horšie, lebo to odpútava jeho pozornosť od výkonu vyprázdňovania, čím vôbec nezatlačí, iba si posedí.......
  1.5.2009 ráno som podala 15ml Duphalacu.
  2.5.2009 (na 6-ty deň), podala som 15ml Duphalacu a večer aj polovicu glycerínového čípku a nakoniec sme večer o 21.30hod mali úspech.....
  Ešte by som chcela napísať, že tie naše kriky sú také hysterické, takmer bez možnosti vstúpiť do nich a niekedy mi to pripomína až kontrakcie a krik žien pri pôrode ...........ale ako náhle je proces vyprázdnenia nezvratný-neudržeteľný zo synovej strany, v tom momente prestane kričať, sústredí sa na zatlačenie a hneď je úsmev na tvári, lebo vie, že je dobre, teší sa, aj susedom na otázku čo máš nové? Povie, že vykakal veľké hovienko, nemám pocit, že ho to bolí, stolica nie tvrdá, je zavlažovaná, snažím sa o pitný režim asi toľko z mojich postrehov, dúfam, že som na nič nezabudla.
  Ešte mi teraz napadlo, že chvíľu nám pomáhalo pomenúvať stolice menom jeho obľúbeného psíka a dávali sme im potom ešte čísla, ale ani to už nechce, chvíľu sme spievali BOBIHO od Martina Madeja, ale ani to už nechce.........
  Ďakujem za prečítanie môjho listu až dokonca, dúfam, že Vám tieto informácie budú stačiť na rozlúsknutie nášho problému a poskytnutie rady.
  Vopred Vám ďakujem za všetky Vaše rady, postrehy, prípadne iné poznámky.
  S pozdravom Vaša čitateľka, Miša z BA

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to problém, ktorý súvisí so začiatkom ovládanie vyprázdňovania. Neviem, či je doma alebo chodí do MŠ. Pravdepodobne je doma. Vidím dve chyby: hrešenie za ušpinenie boxeriek a nedôslednosť a nesprávne dávkovanie dufalac, duphalac nie je preháňadlo!!!!!
  Takže znova: je potrebné dodržiavať diétu, ktorá neobsahuje súčasti spôsobujúce tvrdú stolicu / čokoladu, banany, tvrdý syr, varenú ryžu a mrkvu/ dostatok vody, dostatok vlákniny/ ovocie, zelenina/. Nevenovať vyprádňovaniu prehnanú pozornosť / ale samozrejme len pred dieťaťom / inak ju sledujte. Nikdy pred ním o stolici s nikým !!! nerozprávajte. Snažte sa mu dať najavo, že je to prirodzená vec. Duphalac je potrebné dávať pravidelne, dlhodobo, v dostaatočnej dávke, nie len vtedy, keď už niekoľko dní nemal stolicu. Ak sa stav nezlepší navrhujem vyšetrenie u detského chirurga / keďže ste z Ba doc. Vidiščák DFN/ a potom u detského psychiatra event. psychologa. Čím skôr sa problém vyrieši, tým kratšie to bude trvať.

 • Bolesti bruška.

  , Autor: odbornik2

  Dobrý večer pani doktorka. Chcela by som opýtať, dcérka (6 a pol roka) sa mi sťažuje na bolesť bruška. Dnes bola preočkovaná, no nič nejedla a večer zvracala. Pani dokt. sa spýtala či nieje chorá, teda či ju nebolí hrdielko, ale nebolí ju, tak som jej bolesť bruška nespomenula. Teraz mám obavy či som urobila dobre, že som ju dala zaočkovať. Aké vyšetrenie sa dá podstúpiť pri bolesti bruška? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či som už neodpovedala v inej poradni. bolesti bruška je potrené sledovať a ak sú intenzívne, prípadne sa pridruží zvracanie, teplota apodobne, je potrebné vyhľadať lekára, konkrétne chirurga na vyl´čenie zápalu červovitého prívesku slepého čreva. bolati bruška s očkovaním pravdepodobne vôbec nesúvisia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: