Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • čo so zápchou

    Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám 3-ročného synčeka a už polroka nenosí plienky. Zo začiatku si však nevedel zvyknúť kakať na nočník ani na záchod a vždy som mu musela dať plienku keď chcel kakať, čo bolo presne každé druhé ráno. Ako mu nedávam plienky chodí kakať na nočník každý 6-7 deň. Zo začiatku ho to aj bolelo ale teraz sa mi väčšinou nesťažuje na bolesť bruška, len niekedy je mrzutý ale len v ten deň keď už má kakať. Doktorka mu dala Duphalac, bral ho raz za deň 5 ml ale nepomohlo to a teraz berie už druhú fľašku no už dva krát denne 5 ml a aj tak nekaká lepšie. Stolicu má hustú, ale nie sú to bobky ani už neplače pri kakaní, pekne sa mi sám vypýta na nočník. Od malička sme mali problémy so zapekaním, ešte keď bol iba kojený (kojila som ho 2 roky) ale potom kakal pravidelne každý druhý deň, kým sme nezrušili plienky, no vždy hustú stolicu. Chcem sa opýtať či je to normálne že kaká len raz za týždeň, či mu to nemôže nejako poškodiť črevá. Už som skúšala aj teplú vodu či slivkový kompót. Po koľkých dňoch mu mám dať glycerínový čípok a mám mu ho dať celý alebo stačí polovica. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kakať by mal denne alebo ob deň. Dupahalac a úprava stravy je najlešpí liek. Duphalac sa však musí na začiatku dať vo vyššej dávke a to takej, aby sa navodila riedšia stolica / niekedy aj 3x 10 ml/ a potom sa dávka zníži na polovičnú až tretinovú a podáva sa dlhdobo / cca 3 týždne/ kým sa nenavodí pravidlné kakanie. potom postupne vysadzujem / ob den, ob tri dni a pdobne/ . Strava nemá obsahovať varenú mrkvu, varenú ryžu, banány, kakao, čokolád, tavené syry, tvrdé syry. Je potrebný dostaok tekutín.