Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • kakanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň.Chcela by som sa vás opýtať, že či je normálne, aby dvojročné dieťa kakalo každý druhý deň len raz.Niekedy sa stane, že kaká aj každý deň raz.Stolicu má normálnu, na bolesť bruška sa nesťažuje, ani nie je mrzutý, že by ho bolelo.Papa normálnu stravu, kojený bol len do dvoch mesiacov. Pije veľa tekutín, mlieko pije len normálne plnotučné už, umelé odmietal od jedenástich mesiacov.Papá aj jogurty. Vopred vďaka za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak má stolicu pravidlene jedenkrát za dva dni a pritom žiadne ťažkosti, je to v poriadku. je potrebné sledovať a zabezpečiť aby sa interval vyprázdňovania nezvyšoval.

Podobné otázky

 • Pucenie a kakanie

  , Autor: Liliena

  Dobre rano mám skoro 2 mesačného synčeka. Ktorý je plne kojeny. No aj tak nam už 5 den nekaka. Bruško ho neboli ani kŕče nemá no stále sa nám len puči hlavne ráno. A tlačí až je celý červený. No prdiet prdi v kuse. Skusaly sme už aj teplomer masáž bruška cvičenia a nič. Ako ďalej postupovať?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prosím žiadnu rektálnu rúrku ani pomáhanie teplomerom nerobte. Keď prdká, ciká, papá je to, že nemá niekoľko dní stolicu v tomto veku normálne. Z mlieka všetko spotrebuje, potom zmetabolizuje a čo nie je potrebné vyciká. Nemá dostatok zytkov na kaknie. Okrem toho aby sa dieťatko vykakalo, musí uvolniť vonkajší ritný zvierač, a to mu nie vždy ide, preto sa pučí, tlačí ale nie vždy sa zadarí. Sú to normálne prejavy dieťaťa v otmto veku, nič netreba robiť, nie je to choroba. Ak budete exúerimenotvať s teplomermi, rúrkami o to neskôr sa naučí uvolniť zvierač a vykakať sa.

 • Bojí sa vykakať

  , Autor: Dubinka1992

  Dobrý deň pani doktorka.

  Naša dcérka má 2 rôčky a posledné týždne sa bojí kakať. Na záchode alebo nočníku posedí ale bez potreby. Ciká normálne len keď kaká tak celá pokrčená a vidím, že to chce držať ale nakoniec niečo pustí. A keď ju idem prebaliť tak vidím, že je nedokakané.
  Čo odporúčate?
  Podotýkam kaká husté. A už keď píšem koľko by mala cez deň vypiť? Má 15kg. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  mala by vapiť cca 200 ml, ideálne čistú vodu.
  Tento problém s kakaním je v 95tich percentách psychicky podmienený, nie je to ochorenie zažívacieho traktu. Býva to najčastejšie pri odplienkovávaní, že sa s ním začne zavčasu, keď na to dieťa ešte nie je pripravené alebo je to po nepríjemnej skúsenosti, keď malo dieťatko tvrdú stolicu, niekedy aj s krvičkou, lebo mu praskla jemná koža v okolí ritného otvoru a dieťatko malo bolestivé kakanie, tak sa teraz bojí. Je potrebné túto situáciu riešiť, lebo sa zafixuje, trvá veľmi dlho a potom sa horšie a dlhšie rieši. Ideálne navštíviť vášho pediatra.

 • Bez jedla

  , Autor:

  Dobrý deň,chcela by som poprosiť o radu.4- ročný syn nejedol absolútne nič už 7 deň.Pred týždňom večeral špagety ktoré mu zabehli a začal sa nimi dusiť.Odvtedy sa bojí dať do úst čokolvek okrem vody,čajíka...Nezje ani polievku,jogurt,puding( absolútne nič- nepomáha ani kašovitá strava)Boli sme aj pred 2 dňami na pohotovosti tam nám s ničím nepomohli,volala som malého pediatričke tá povedala vlastne to isté ako doktorka na pohotovosti.Vraj sa nemáme báť pokiaľ pije je všetko v poriadku.Ževraj len treba vyčkať kým dostane odvahu skúsiť niečo.Ako dlho môžeme takto čakať ,predsa potrebuje nejaké jedlo,či je to ozaj v poriadku a iba sa o neho bojím Ďakujem za odpoveď.Petra

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Papať iste potrebuje.Je už dosť veľký, treba mu vysvetliť, že papť treba za stolom, bez behania, skákanie, v pokoji a potom sa nič nestane. Skúste samozrejme s kašovitou stravou začať alebo mu pripravte niečo čo má veľmi rád.
  Ste si istá, že špagetu nevdýchol? Ale to by pravdepodobne už mal horúčky a kašeľ, lebo by mohol vzniknúť zápal pľúc. Treba ho sledovať, ak nezačne papať vôbec, treba vyhľadať lekára prípadne psychológa.

 • Kakanie

  , Autor: Veronika1989

  Dobry den, mam skoro 6m babo chlapceka. Od narodenia mal problem s kakanim,pomaham teplomerom. Je na UM Sunar AR. Bez teplomeru sa nevykaka. Ako mu pomoct?Pije dost vody od 2.5-3dcl denne ,podavam lactulosu,v prikrmoch sa vyhybam potravinam co zapekaju,do zeleniny pridavam trocha oleja, do ovocia ovsene vlocky a stale nic. Snazi sa tlacit a nejde mu to. Co s tym? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nenaučil sa kakať pravdeopodbne práve preto, že ste mu pomáhali teplomerom
  Pije pomerne veľa, nepotrebuje viac vody ako 200 ml, treba ponúkať ale nenútiť. V strave vynechajte varenú ryžu aj ryžovú kašu a aj varenú mrkvu len občas, menej ako raz týždenne. Odporúčam podávať probiotika dlhodobo. Keď sa stav neupraví, treba chirurgické konzílium.

 • Probiotiká

  , Autor: Andy94

  Dobrý deň pani doktorka . Chcem sa spýtať či môžem synčekovi - má 5 týždňov dávať dve kmene probiotík - reuteri a bifidus bb12 (probiofix a biogaia). Keďže my dospeli môžeme viac kmeňov neviem či to platí aj pri bábätkách .
  Synček sa narodil sekciou , od dvoch týždňov mi dávam Probifox-Bb12, ale začala nás trápiť kolika používali sme espumisan ale prišla som na to že mu robia zle . Od dnes som začala dávať babycalm ale výsledky ešte nevidím tak uvidím . Bruško mu od dnes masírujem s pupikom. Chcela by som radšej ak to pôjde riešiť tento problém čo najviac prírodne a nie chémiou .
  Dákej by som sa chcela spýtať či je v poriadku ak sa nevie vykakat a má veľmi nafúknuté bruško - použijem rektalnu rúrku tak vyjdú vetry a aj stolica ale je veľmi riedka (horcicovozltohnedej farby s bielymi kúskami ), keďže mame posledné dva týždne dosť často problém že sa nevie vykakat sám tak mu pomáham , po masáži a cvičení nožičiek ho otocim opriem chrbátom o moje brucho a dvihnem mu nožičky - väčšinou to pomáha a vykaka sa riedku stolicu ako som písala vyššie . Avšak napr dnes aj potom mal veľmi nafúknuté a tvrdé bruško tak som ešte použila rúrku aby som mu uvoľnila vetry , aj sa stalo ale potom vytiekla zase taká riedka stolics a asi 3x viac ako vykakal sám . Takze naozaj má problém vykakat sa. Verím a dúfam že tými probiotikami by som mu mohla pomôcť .
  Ak ich môže užívať obe kmene tak naraz alebo osobitne mu ich mam dávať ? A môže popri tom aj kvapky babycalm a na bruško masť pupik?
  Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Detičky v tomto veku prestanú kakať každý deň, nikedy aj neskôr. Všetko čo spapjú spotrebujú. Nie je potrebné za každú cenu dosioahnuť, aby každý deň kakal. Nenapísali ste základnú informáciu, či je kojený alebo umelo živený. Menej časté kakanie je ale v oboch prípadoch.
  Probiotika dávajte určite len jeden reparát. Babycalm alebo espumisan alebo sab simplex môžete dávať aj probiotikami rovnako ako masírovať bruško pupíkom. Nikedy pomôže aj dať dieťatko na bruško a ošehlenú trocha teplú plienku. rektálnu rúrku neopdoúrča, používať, len úplne výnimočne, ak po niekoľkých dňoch nemal stolicu / aj 10 dní niekedy nemajú stolicu/ alebo je veľmi nafúknutý. Nepodávajte žiadne čaje!
  Stolica má rôznu farbu a ani zelená farba nie je príznakom ochorenia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: