Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zadržiavanie stolice

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň Vážená redakcia Mama a ja,
  mala by som otázku, resp. potrebovala by som radu pediatra aj psychológa, ak by bolo možné, aby sa vyjadrili obidvaja.
  Mám 3- ročného syna, ktorý zdržiava stolicu. Popíšem Vám proces, tak ako si to pamätám a myslím, že by to mohla byť pre Vás dôležitá informácia, je mi jasné, že to celé nemôžete uverejniť v zásade ani nemusíte, ale na Vašu radu budem netrpezlivo čakať každý deň ?
  Od narodenia do pol roka bol syn plne dojčený, dokonca som kojila až 25 mesiacov (takže skoro rok už pijeme HUMANU), problémy so stolicou sme nemali, skôr som evidovala niekoľko stolíc denne, aj po dovŕšenom prvom roku, možno po druhom roku sa začal interval stolíc predlžovať, mám pocit (nie som si 100% istá), že sme ju mali každý druhý deň, prípadne tretí, ak sme cestovali (a syn nebol v domácom prostredí).
  S odúčaním od plienok sme začali 11.2.2009, nakoľko sa nám to nepodarilo v lete 2008 a keďže sme mali nejaké ortopedické problémy a s tým súviselo používanie ortopedických pomôcok, popri ktorých nebolo veľmi praktické usádzať Dominika v pravidelných intervaloch na nočník, tak sme pokračovali s ortopedickými pomôckami aj jeseň 2008 a od nového roka som si povedala, že je najvyšší čas a tak sme vo februári začali.
  V zásade môžem povedať, že s močením nemáme problémy, párkrát sa nám stane nehoda, ale v zásade sa na potrebu vypýta, je mu jedno, či je to záchod, nočník, alebo trávička vonku. Všimla som si však, že v istých momentoch (3-5 deň zadržiavania stolice), akoby už nemal záujem o prísun tekutín (alebo nie až v takom množstve ako obyčajne), akoby vedel, že moč a stolica idú ruka v ruke a chcel to ovládať, alebo zadržať.
  A teraz tie stolice, mám to presne poznačené.........až na tú prvú to si nepamätám, ale predpokladám, že to bolo ešte do plienky, lebo zo začiatku sme ešte na vonku nosili plienky, ako aj na spanie (to ja pretrváva) určite to nebolo 8dní......................ale prvú poznačenú stolicu mám od 11.2.až
  19.2. stolica – toaleta, trošku presviedčanie
  21.2. 2009 (na 2-hý deň) stolica – do boxeriek ( to sa neobišlo bez kriku ? o tom, kde patrí a nepatrí stolica
  24.2 2009 (na 3-tí deň) stolica- toaleta
  27.2-2009 (na 3-tí deň) stolica – v boxerkách (opäť to nebolo s pochvalou, išlo o krik z mojej strany, ale nešlo o žiaden fyzický útok)
  2.3.2009 (na 3-tí deň) stolica – toaleta.........ale tak, že sme od 6-tej hodiny ráno do 11tej hodiny behali každých 15 minút na toaletu, lebo nutkanie mal, ale ako náhle si sadol, v tom momente sa postavil a nechcel sedieť (tu začali presviedčania, plače, čítanie z knižiek, vidina odmeny) Neviem presne kedy, ale v priebehu prvých 5-tich stolíc bola synovi ponúknutá aj plienka na stolicu, ale on sa vypýtal na toaletu, nechcel to urobiť do plienky, dal si vyzliecť veci aj plienku, išiel na toaletu, ale ako si sadol, tak sa aj postavil a nič nebolo.
  5.3.2009 (na 3-tí deň) stolica - toaleta behanie na toaletu od 15-17 hod
  10.3.2009 (na 5-ty deň) stolica - toaleta, behanie na toaletu od 14.30 do 17 hod (chcem podotknúť, že mal nutkanie, chytal za genitálie a všimla som si, že mi dieťa chudne, lebo cca od 3-tieho dňa mi začína odmietať stravu, lebo má tie črevá plné) Podľa mňa neprospieva tak ako predtým, aj keď ťažko to budem niekomu vysvetľovať, keďže mal z čoho schudnúť ? (ako ročný mál necelých 16 kg a ešte v zime mal necelých 19 aj s plienkou) v zásade by mi to nevadilo, len sa bojím, aby to nepokračovalo až do krajnosti......tu sme začali byť prechladený a ťahá sa to až do dnes s malými prestávkami - podľa mňa aj kvôli tomu, že drží stolicu v sebe, tým, že sme chorý, tak nemôžeme ísť toľko von, koľko by sa asi žiadalo...........ale snažím sa podľa možností...... čo sa týka stravy, nasadila som ovsené vločky, začala so slivkovými šťavami, jablká jeme denne, tmavé pečivo v podstate tiež, aktimely sme tiež mali takmer denne, začala som dávať BIO GAIU, niekde tu sme začali aj so sedavými večernými kúpeľmi vo vani, chvíľu to vyzeralo, že to pomáha, lenže keď začal zase s prechladnutím, prípadne zvýšená teplota, tak sme kúpele zase na chvíľu prerušili
  14.3.2009 (na 4-tý deň) stolica – toaleta, behanie 15-18 hod
  19.3.2009 (na 5-ty deň) stolica – toaleta 13.15hod, zobudenie sa z poobedňajšieho spánku s plačom boľavého bruška, pýtanie sa na toaletu, ale po príchode na toaletu chcel opäť odísť, tak som ho tam podržala.....
  22.3. 10ml Duphalac
  23.3. 10ml Duphalac
  24.3.2009 (na 5-ty deň) 2x 10ml Duphalac...........stolica – nočník, o 21.20 hod po uložení na nočný spánok, opäť plač na bolesť bruška a síce na silu udržanie na nočníku, ale nakoniec úspešne. (V priebehu dňa mu bola opäť ponúknutá plienka na stolicu, ale on si nechal dať dole plienku s tým, že ide na nočník......ale úspech bol až večer )
  26.3. 10ml Duphalac
  27.3.2009 (na 3-tí deň) 15ml Duphalac, stolica nočník o 15.30 hod, zobudenie na plač – boľavé bruško a opäť na silu udržanie na nočníku
  29.3.2009 (na 2-hý deň) stolica – nočník 17.40hod (behanie celé popoludnie), podľa mňa ešte pôsobenie preháňadla
  2.4.2009 (na 4-tý deň) stolica – nočník, 20.00hod – behanie celé popoludnie (je to veľmi únavné, nedá sa nikam ísť, lebo mám pocit, že vonku-mimo domu to nikde neurobí a tým iba predĺžim interval)
  5.4.2009 (na 3-tí deň) stolica – nočník o 22.15 hod, opäť po uložení na nočný spánok, s plačom, boľavým bruškom, s pridržaním na nočníku, už máme debaty o tom, že sa bojí o kakanie, ale hlavne kričí, že nebude tlačiť, že nezatlačí, len veľmi málo si dá povedať......
  8.4.2009 (na 3-tí deň) stolica – nočník o 21.30 hod, opäť po uložení na nočný spánok (tu som už začínala mať pocit, že to robí zo spánku, skrátka nie pri vedomí, samozrejme po každom úspechu nasledovali odmeny vo forme hračiek – zo začiatku to bola aj detská čokoládka, ale aj to som potom zrušila)
  13.4.2009 (na 5-ty deň) stolica – nočník (od 10.4. sme boli mimo domu)
  17.4.2009 (na 4-tý deň) o 15.30 hod som Dominikovi podala 15ml Duphalacu a o 16.30 bola stolica v nočníku (opäť sme boli mimo domu od 16.4. a už som to zase nechcela nechať na 5 dní)
  19.4.2009 (na 2-hý deň) stolica – nočník o 11-tej behanie a presviedčanie od rána, podľa mňa ešte účinok preháňadla
  22.4.2009 (3-tí deň) stolica – nočník o 19.30hod, opäť presviedčanie a behanie celé popoludnie
  26.4:2009 (4-tý deň) stolica – nočník o 19.45hod, ako stále, snáď som mala pocit, že je to trošku s menším krikom a trošku kratším, ale môže to byť subjektívne, stále tie isté obavy zo synovej strany, bojí sa o hovienko, je to pre neho ťažké a nebude tlačiť a nechce sedieť na nočníku, práve mám pocit, že s hračkami a knihami je to horšie, lebo to odpútava jeho pozornosť od výkonu vyprázdňovania, čím vôbec nezatlačí, iba si posedí.......
  1.5.2009 ráno som podala 15ml Duphalacu.
  2.5.2009 (na 6-ty deň), podala som 15ml Duphalacu a večer aj polovicu glycerínového čípku a nakoniec sme večer o 21.30hod mali úspech.....
  Ešte by som chcela napísať, že tie naše kriky sú také hysterické, takmer bez možnosti vstúpiť do nich a niekedy mi to pripomína až kontrakcie a krik žien pri pôrode ...........ale ako náhle je proces vyprázdnenia nezvratný-neudržeteľný zo synovej strany, v tom momente prestane kričať, sústredí sa na zatlačenie a hneď je úsmev na tvári, lebo vie, že je dobre, teší sa, aj susedom na otázku čo máš nové? Povie, že vykakal veľké hovienko, nemám pocit, že ho to bolí, stolica nie tvrdá, je zavlažovaná, snažím sa o pitný režim asi toľko z mojich postrehov, dúfam, že som na nič nezabudla.
  Ešte mi teraz napadlo, že chvíľu nám pomáhalo pomenúvať stolice menom jeho obľúbeného psíka a dávali sme im potom ešte čísla, ale ani to už nechce, chvíľu sme spievali BOBIHO od Martina Madeja, ale ani to už nechce.........
  Ďakujem za prečítanie môjho listu až dokonca, dúfam, že Vám tieto informácie budú stačiť na rozlúsknutie nášho problému a poskytnutie rady.
  Vopred Vám ďakujem za všetky Vaše rady, postrehy, prípadne iné poznámky.
  S pozdravom Vaša čitateľka, Miša z BA

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to problém, ktorý súvisí so začiatkom ovládanie vyprázdňovania. Neviem, či je doma alebo chodí do MŠ. Pravdepodobne je doma. Vidím dve chyby: hrešenie za ušpinenie boxeriek a nedôslednosť a nesprávne dávkovanie dufalac, duphalac nie je preháňadlo!!!!!
  Takže znova: je potrebné dodržiavať diétu, ktorá neobsahuje súčasti spôsobujúce tvrdú stolicu / čokoladu, banany, tvrdý syr, varenú ryžu a mrkvu/ dostatok vody, dostatok vlákniny/ ovocie, zelenina/. Nevenovať vyprádňovaniu prehnanú pozornosť / ale samozrejme len pred dieťaťom / inak ju sledujte. Nikdy pred ním o stolici s nikým !!! nerozprávajte. Snažte sa mu dať najavo, že je to prirodzená vec. Duphalac je potrebné dávať pravidelne, dlhodobo, v dostaatočnej dávke, nie len vtedy, keď už niekoľko dní nemal stolicu. Ak sa stav nezlepší navrhujem vyšetrenie u detského chirurga / keďže ste z Ba doc. Vidiščák DFN/ a potom u detského psychiatra event. psychologa. Čím skôr sa problém vyrieši, tým kratšie to bude trvať.

Podobné otázky

 • Prosim o radu

  , Autor: xxx

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať mame 2,2 ročného syna. Keď sa prebaľuje tak sa z nočníka nepostaví kým sa nevyciká a keď chodí bez plienky tak beží na nočník ale až keď už ciká. Počas hry aj keď vidím, že bude cikať na nočník si nechce sadnúť. Prosím Vás o radu či mu mam vrátiť plienku a počkať kým mu začne vadiť, alebo skúšať ďalej.

  Ešte by som sa chcela opýtať, keď prídeme do nového prostredia aj keď tam sú, alebo nie sú lúdia začne plakať a chce isť preč. Ale keď vidí, že neustúpim, poviem mu, že budem sním a nemusí sa báť a snažím sa ho niečím zaujať tak sa za chvíľu upokojí a potom sa sprava tak ako keď sme doma a v známom prostredí. Podľa našej kamarátky to môžu byť príznaky autizmu, ale povedala keďže sa upokojí tak tím to asi nebude. Môže to byť tým že je na mňa moc citovo naviazaný alebo tím, že sme mali z manželom nezhody ktoré sme už vyriešili. Poraďte mi či robím správne alebo mam to riešiť inak ? Na budúci rok ideme do škôlky a bojím sa či to zvládne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čo sa týka návykov hygienických, teraz v lete je idálny čas nechať ho bez plienky, veď ke´d sa aj pociká, nič sa nedeje. vymeníte gaťurky. Uvidíte ako bude reagovať. možno sa naozaj naučí pýtať sa, ale na duhej strane ak by nastali prblémy hlavne so stoicou / zadržiavanie stolice, zápacha, špinenie/ tak je potrebné nácvik hygieny odložiť.
  RčeAKCIA NA NOVé PROSTREDIE JE V TOMTO VEKU NORMáLNA, NIE JE PRíZNAKOM AUTIZMU!!!!!!!!!!!

 • odpovede na otázky

  , Autor: odbornik2

  dobrý deň pani doktorka,píšem aj za kamarátku-chceli by sme sa opýtať-asi pred dvoma týždňami sme Vám (ja už opakovane) zaslali otázky s názvom: "zadržiavanie stolice u ročného dieťaťa" a "zachrípnutie" .Dodnes sme na ne však nedostali odpoveď.Je jasné,že máte veľa otázok,chápeme,že ste zaneprázdnená,a preto sa pýtame,dočkáme sa ? Už veľakrát ste nám poradili,pomohli,preto aj teraz netrpezlivo čakáme na Vašu cennú radu.
  ďakujeme

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Otázky doodpovedávam, preto je poradňa ja uzatvorená a postupne sa ku každej dostanem.

 • Zadržiavanie stolice u ročného dieťaťa

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka,prosím Vás znova o radu.Pred časom som Vám písala ohľadom zápchy u jedného z dvojčiat-malej Sofie.Teda zopakujem to predošlé,aby ste vedela o čo vlastne ide.Od začiatku-od narodenia sme papali Bebu 1-2 HA,asi pred 2 mesiacmi sme prešli na Sunar.Samko -12 mes. to toleroval dobre,stolice hustejšia,ale kaká aj 2-3 x denne.
  Sofi spočiatku tolerovala Sunar dobre,ale asi po 2 týždňoch bola stolica tvrdšia-konzistencie asi ako plastelína.Všimla som si,že ju to pri kakaní bolelo,plakala a vykakala len 2-3 bobky.
  Vy ste nám doporučili vrátiť sa späť k Bebe-vraj obsahuje probiotické kultúry ?,kt.vplývajú na flóru v čreve,dostatok tekutín,vyradiť zo stravy varenú mrkvu,ryžu,banán.
  To sme aj dodržali, vrátili sme sa k Bebe, pani doktorka nám predpísala Duphalac 2,5 ml ráno.Do stravy sme zaradili aj slivkovú šťavu 50 ml do 100ml prevarenej vody.
  Stav sa upravil,stolica sa zmäkčila a týždeň bolo dobre.Berieme aj infants dophilus.
  Duphalac mi pri kontrole kázala p.doktorka vyradiť a pokračovať ako doteraz,chvíľu bolo dobre,stolica bola každé ráno kašovitá a bolo jej hojnejšie.
  Ale čo som si všimla, a tu je PROBLÉM,ktorý potrebujem pani doktorka vyriešť
  spozorovala som,že Sofi niekedy začala zadržiavať stolicu.Niekedy sa zobudí už pokakaná,vtedy to asi nestihne zaregistrovať a stolicu-pustí,ale niekedy sa asi zľakne bolesti-čo si predtým zapamätala ,a stlačí riťku,nožičky spojí tuho k sebe a viditeľne zadržiava.Trvá to pár sekúnd,vtedy plače,sústredí sa na zadržiavanie-až je spotená.To robí počas dňa aj 4-5 x,v ten deň už stolicu nemá,až na nasledujúci-ale aj to až po opakovanom zadržiavaní,vtedy už má bolesti,plače,až je spotená- a vytlačí tvrdú objemnejšiu stolicu,čo ju asi fakt musí bolieť,pretože je to veľké a hrube asi ako polovica menšieho banána.
  Pani doktorka,neviem čo mám robiť,snažím sa ju zamestnať aby keď "to príde" nezadržiavala,ale nedarí sa.Vtedy sa len na TO sústredí ,a keď to prejde zas je na pár hodín dobre.Najhoršie je to,že už máme rok a naša pedietrička nám už Bebu HA nechce predpisovať,okrem toho jej cena zas neskutočne stúpla,takže budeme musieť prejsť na iné mliečko.Doporučili nám francúzske mliečko,neviem.
  Neviem ako ďalej pani doktorka,poradíte nám?
  ešte by som chcela podotknúť,že maličkej zakaždým kontrolujem riťku-trhlinku nemá,nekrváca,po každej stolici umývame riťku ,natieramesudocrémom,rybilkou.
  ďakujeme za každú radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Probiotickú floru obsahuje aj iné mlieko ako HA, teda aj normálna beba. Okrem toho, ak podávate infant dophillus, je to tiež probiotikum a nie je potrebné dávať aj iné.
  V každom prípade odporúčam ďalej sofinku sledovať a ak sa stav nezlepší, odporúčam konzílium u detského chirurga.

 • zadrziavanie stolice

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, mám problém so svojím 4-ročným synom. V škôlke odmieta kakať, domov skoro každý deň chodí domov s okakanými slipami. Pýtala som sa učiteliek, povedali mi, že je pravda, že by si nepamatali, že by sa niekedy vykakal. Nekaká ani keď prídeme domov. Niekedy sa nevykaká aj tri dni. Keď na ňom konečne vidím, že mu treba, tak mi utečie a na WC ho musím odniesť nasilu. Strašne plače, ale vačšinou sa s veľkými problémami, ale predsa len vykaká. Sú to stresy aj pre neho aj pre mňa. Neviem, ako mu mám pomôcť...

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem ako dlho je v škôlke ale to čo popisujte je detská neuroza s enkoprézou / špinavými nohavičkami/ Buď sa niekedy pokakal a niekto ho vyhrešil alebo vysmial alebo má iný dôvod prečo sa takto správa. Považujem to za dôvod k návšteve detského psychiatra a psychológa. Hlavne po pátraní, prečo sa dieťatko takto správa a odhalení príčiny.

 • zadrziavanie stolice

  , Autor: odbornik2

  Dobry den.mam 2 rocnu dceru tamarku a mame veeeeelky problem s kakanim.kaka raz za 5-6 dni z toh 3 dni zadrziava.mavala dost tuhe stolice takze ju to bolelo.Vyskusala som uz vselico slivkovy kompot,susene slivky,probiotika,lanovyolejcek a semienka,ovs.vlocky uz davam asi vsade,sirup Dufanlak.ked na nu pride tlacenie tak drzi a drzi.skusala som aj cipky ale tie vytlaci cele von.davame masticku ale to je strasny boj a plac.Je to strasne psycho.placeme obidve.poradte co robkat.DAKUJEM.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Postupovať dôsledne, trpezlivo adlhodobo. Mal by ju vyšetriť lekár, či nemá trhlinku v okolí ritky a ja by som okrem vhodnej stravy, probiotík ordinovala duphalac v primeranej dávke a hlavne dlhodobo s postupným vysadzovaní. Liečba je dlhdobá a čím skôr sa s ňou začne, tým skôr sa problém aj vyrieši.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: