Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • R

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,

  nasa dcerka bude mat v juni 4 roky a stale nevie vyslovovat R. Kedy je vhodne obratit sa na logopeda? Dakujem

Podobné otázky

 • Pucenie a kakanie

  , Autor: Liliena

  Dobre rano mám skoro 2 mesačného synčeka. Ktorý je plne kojeny. No aj tak nam už 5 den nekaka. Bruško ho neboli ani kŕče nemá no stále sa nám len puči hlavne ráno. A tlačí až je celý červený. No prdiet prdi v kuse. Skusaly sme už aj teplomer masáž bruška cvičenia a nič. Ako ďalej postupovať?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prosím žiadnu rektálnu rúrku ani pomáhanie teplomerom nerobte. Keď prdká, ciká, papá je to, že nemá niekoľko dní stolicu v tomto veku normálne. Z mlieka všetko spotrebuje, potom zmetabolizuje a čo nie je potrebné vyciká. Nemá dostatok zytkov na kaknie. Okrem toho aby sa dieťatko vykakalo, musí uvolniť vonkajší ritný zvierač, a to mu nie vždy ide, preto sa pučí, tlačí ale nie vždy sa zadarí. Sú to normálne prejavy dieťaťa v otmto veku, nič netreba robiť, nie je to choroba. Ak budete exúerimenotvať s teplomermi, rúrkami o to neskôr sa naučí uvolniť zvierač a vykakať sa.

 • Tranzietná hypogamaglobulinémia

  , Autor: 374andy

  Dobrý deň, prosím Vás o vysvetlenie výsledkov z odberu krvi ktoré vyšli synovi, má 10 mesiacov. Dali sme robiť alergologické testy na potraviny, všetky vyšli negatívne. Ukázalo sa však toto- IgE mierne elevované, IgG pod dolnou hranicou normy- tranzietná hypogamaglobulinémia. Prosím o čo sa konkrétne jedná? Je možné urobiť niečo aby sa stav upravil? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

 • Cumeľ - predkus?

  , Autor: Katarína_24

  Dobrý deň, pani doktorka, môj 13-mesačný synček stále vyžaduje pri zaspávaní cumeľ a ak ho počas spánku nevypľuje, má ho v ústach celú noc. Prirodzene, má kvalitné cumle veľkosťou zodpovedajúce jeho veku. "Nezarába" si takto na predkus? Mala by som mu používanie cumľa obmedziť? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak ho má len na spanie, tak do jeden a pol roka v tom nevidím zásadný problém

 • Bojí sa vykakať

  , Autor: Dubinka1992

  Dobrý deň pani doktorka.

  Naša dcérka má 2 rôčky a posledné týždne sa bojí kakať. Na záchode alebo nočníku posedí ale bez potreby. Ciká normálne len keď kaká tak celá pokrčená a vidím, že to chce držať ale nakoniec niečo pustí. A keď ju idem prebaliť tak vidím, že je nedokakané.
  Čo odporúčate?
  Podotýkam kaká husté. A už keď píšem koľko by mala cez deň vypiť? Má 15kg. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  mala by vapiť cca 200 ml, ideálne čistú vodu.
  Tento problém s kakaním je v 95tich percentách psychicky podmienený, nie je to ochorenie zažívacieho traktu. Býva to najčastejšie pri odplienkovávaní, že sa s ním začne zavčasu, keď na to dieťa ešte nie je pripravené alebo je to po nepríjemnej skúsenosti, keď malo dieťatko tvrdú stolicu, niekedy aj s krvičkou, lebo mu praskla jemná koža v okolí ritného otvoru a dieťatko malo bolestivé kakanie, tak sa teraz bojí. Je potrebné túto situáciu riešiť, lebo sa zafixuje, trvá veľmi dlho a potom sa horšie a dlhšie rieši. Ideálne navštíviť vášho pediatra.

 • Prikrmy

  , Autor: Ivett123

  Dobrý deň, chcela by som vás požiadať o radu. Mám 5 mesacneho synceka, váži 7400g. Moja pediatrička mi povedala aby som už prikrmovala. Tak začali sme s prikrmami. Týždeň bol na mrkvicke, ktora mu chutila, avšak až po 2 dňoch mal stolicu. Následne po týždni ako som mu dala mrkvičku aj so zemiacikom tak nemal stolicu už 3 dní. Prosím vás o radu, čo robiť v tomto prípade? Ďakujem. S pozdravom Iveta.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Býva to. Treba už pridať aj mäso: denne cca 30-50 gramov: kuracie, králičie, teľacie, morčacie.
  Nedávajte varenú mrkvu každý deň.
  Skúste podávať probiotika a tiež ponúkajte prevarenú ochladenú vodu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: