Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • grckanie

    Dobry den pani doktorka. Moja dcerka ma 1,5 mesiaca. Asi 2 - 3 tyzdne u nej pozorujeme zvysene grckanie nie len po papani, ale aj 1 - 2 hodiny po kojeni uz zrazene mliecko. A to aj napriek tomu, ze je vo zvysenej polohe. obcas jej aj zabehne, rozkasle sa. Mam pocit, ze ju ten zaludocny obsah, ktory sa jej vracia do ustociek, drazdi. Mohlo by sa jednat o reflux? Do akej miery je reflux neskodny? Da sa s tym nieco robit v takomto veku, ak je dieta len kojene?
    Mam este jednu otazku. Dcerke sa chranicka po tbc ockovani az doteraz pekne hojila. Vcera som si vsimle, ze je cervensia a akoby sa zacinala naplnat hnisom. Je nutne navstivit pediatra, alebo s tym mozem nieco urobit aj doma? Pomohol by napr. Framykoin? Alebo to bude nutne prepichnut a hnis vypustit?
    Posledna otazka... Dokedy je nutne preventivne nosit ortopedicke nohavicky, ak vysetrenie aj ultrazvuk boli v poriadku?
    Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravdepodobne sa jedná o gastroesofageálny reflux, ktorý väčšinou stačí riešiť zvýšenou polohou po nakojení bábätko dlhšie držať a potom aj uložiť do zvýšenej polohy. Ak sa však pri zvrackaní častejšie aj rozkašle, riešila by som problém aj s gastroenterológom. Aj kojeným deťom sa podáva Nutriton na zahustenie obsahu žalúdka. To kašlanie môže znamenať aj vdýchnutie zvracaného obsahu, preto to treba riešiť komplexne.
    S chráničkou po tbc nič nerobte, nevytláčajte!!!! obsah ani nedávajte framykoin. Môžete len po kúpaní jemne ťuknúť tampónom namočeným v liehu, kvôli dezinfekcii. Ak bude priemer chráničky väčší ako 10 mm, obráťte sa na svojho detského lekára, ktorý Vás odošle na pľúcne alebo chirurgiu / podľa toho, kde bývate/ a tam chráničku odborne ošetria.
    Poštolkove nohavičky, teda široké balenie je potrebné do vyšetrenia USG bedrových zhybov a po vyšetrení Vám ten, kto vyšetroval má povedať výsledok a aj to , či treba ešte široko baliť, teda ďalšie široké balenie závisí od výsledku vyšetrenia. Ako uvádzate, vyšetrenie bolo v poriadku, takže široko baliť nie je potrebné.