Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,252 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tbc očkovanie

  , Autor: Oliva

  Dobrý deň, moja dcéra, ktorá má 5 mesiacov bola očkovaná na TBC v zahraničí. Bola očkovaná 3.11.2021 doteraz má na ramene červenú zdureninu, akokeby taký hrbolček, ktorý sa jej zväčšuje. Stále čakám na jej slovenský rodný list, bez toho má veľmi nechcú na pľucnom (kde ma poslala pediatricka) vyšetriť. Takisto si s tým veľmi nevedia radi, keďže sa na Slovensku, už pár rokov sa na TBC neockuje. Bojím sa následkov a neviem ďalej čo mám robiť. Ten fľak vyzerá hrozne. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem kde bola očkovaná. Najčastejšou príčinou takejto reakcie je to, že nebolo očkované presne do kože ale pod kožu a vznikne uvedená reakcia. Podstatné je, či je zdurená aj príslušná uzlinka pod pazuškou.
  Keby sa stav zhoršoval iste vás vyšetria na pľúcnom, veď vždy môžete vyšetrenie zaplatiť.

Podobné otázky

 • ockovanie proti TBC

  , Autor: odbornik2

  Rada by som sa Vas opytala na nazor ohladne ockovania proti TBC. Dcerka sa narodila predcasne a doposial nebola zaockovana. Kedze ma 20 mesiacov a nepozdavalo sa mi to, tak som zavolala lekarke a ta povedala, ze mame prist do kalmetiz. strediska. Neviem aky je postup, ale myslim, ze by oni mali objednat dieta na ockovanie. Trosku som sa o toto ockovanie zaujimala a zistila som, ze ockovanie vlastne uplne neochrani od tbc, len ohranici nakazu. V zahranici sa dokonca upusta od neho. Aky je vas nazor na toto, mam dat dcerku zaockovat, nebude to mat vedlajsie ucinky, kedze doteraz je zdrava a okrem zakl. ockovania je ockovana proti pneumokokom a dostavala synagis. Nanarusi to jej imunitny system? Nieje lepsie este nejaky cas pockat? dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Imunitný systém sa určite nanaruší. je potrebné skontrolovať, či má protilátky proti tbc, čo sa robí v kalmetzačnom stredisku a podľa výsledku sa potom postuje ďalej. Tbc očkovanie chráni hlavne deti proti nebezpečnému tuberkuloznemu zápalu mozgových blán. Sú rôzne názory na toto očkovanie ale tu nie je priestor na túto diskusiu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: