Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • prvé očkovanie

    , Autor: Ev.

    Dobrý deň pani doktorka, syn, 5 rokov, nebol ešte nikdy očkovaný, rozhodli sme sa očkovať vo vyššom veku. Teraz, tesne po 5. narodeninách sme sa dohodli s dr. že bude zaočkovaný, dostal Boostrix polio. Chcem sa opýtať, či je to v poriadku a či stačí jedna dávka, ako nám povedala naša pani doktorka. Pýtala som sa viacerých rodičov, ktorý postupovali podobne a dostala som informácie že táto vakcína sa môže podať len ak už dieťa bolo očkované hexavakcínou a tiež že musia byť podané tri dávky. Som z toho nesvoja, jednak či to bola správne zvolená vakcína, jednak či jedna dávka poskytne potrebnú ochranu. Vopred vám ďakujem za váš čas a odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Buďte hlavne nesvoja z toho, že ste dieťa vystavili vážnemu ochoreniu ba až úmrtiu, lebo ste ho nenechali očkovať.
    Na očkovanie v takýchto prípadoch mimo riadneho očkovania existuje usmernenie vo vestníku.
    Vzhľadom na to, že hlavne v tomto období pandémie je zvýšené riziko akéhokoľvek ochorenia, dieťa by malo dostať jednu dávku očkovania proti pneumokokom, teda prevenar.
    Vzhľadom na to, že má viac ako 5 rokov, nemusí byť očkované proti hemofilovej infekcii, ktorá je súčasťou hexavakcíny. Proti ostatným ochoreniam, teda žltačke typu B záškrtu tetanusu čiernemu kašľu a detskej obrne musí byť očkované.
    Očkujeme vo veku 5-6 rokov plus 365 dní takto:
    1.dávka / infanrix polio alebo tetraxim plus samostatne virová hepatitida B Engerix
    2.dávka o dva mesiace : rovnako ako prvá
    3.dávka o 6 mesiacov rovnako ako prvá a druhá
    4.dávka o 6-12 mesiacov po tretej dávke rovnako ako prvé tri dávky
    BOOSTRIX sa podáva vo vyššom veku
    Potrebuje potom doočkovať aj osýpky jednou dávkou zatiaľ.