Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • prvé očkovanie

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka, syn, 5 rokov, nebol ešte nikdy očkovaný, rozhodli sme sa očkovať vo vyššom veku. Teraz, tesne po 5. narodeninách sme sa dohodli s dr. že bude zaočkovaný, dostal Boostrix polio. Chcem sa opýtať, či je to v poriadku a či stačí jedna dávka, ako nám povedala naša pani doktorka. Pýtala som sa viacerých rodičov, ktorý postupovali podobne a dostala som informácie že táto vakcína sa môže podať len ak už dieťa bolo očkované hexavakcínou a tiež že musia byť podané tri dávky. Som z toho nesvoja, jednak či to bola správne zvolená vakcína, jednak či jedna dávka poskytne potrebnú ochranu. Vopred vám ďakujem za váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Buďte hlavne nesvoja z toho, že ste dieťa vystavili vážnemu ochoreniu ba až úmrtiu, lebo ste ho nenechali očkovať.
  Na očkovanie v takýchto prípadoch mimo riadneho očkovania existuje usmernenie vo vestníku.
  Vzhľadom na to, že hlavne v tomto období pandémie je zvýšené riziko akéhokoľvek ochorenia, dieťa by malo dostať jednu dávku očkovania proti pneumokokom, teda prevenar.
  Vzhľadom na to, že má viac ako 5 rokov, nemusí byť očkované proti hemofilovej infekcii, ktorá je súčasťou hexavakcíny. Proti ostatným ochoreniam, teda žltačke typu B záškrtu tetanusu čiernemu kašľu a detskej obrne musí byť očkované.
  Očkujeme vo veku 5-6 rokov plus 365 dní takto:
  1.dávka / infanrix polio alebo tetraxim plus samostatne virová hepatitida B Engerix
  2.dávka o dva mesiace : rovnako ako prvá
  3.dávka o 6 mesiacov rovnako ako prvá a druhá
  4.dávka o 6-12 mesiacov po tretej dávke rovnako ako prvé tri dávky
  BOOSTRIX sa podáva vo vyššom veku
  Potrebuje potom doočkovať aj osýpky jednou dávkou zatiaľ.

Podobné otázky

 • Odklad Očkovania kvôli zvýšeným hepatalnym testom

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka chcela by som sa opýtať ci je normálne ze moja dcérka dovŕšila 2. 1..2021 5 mesiacov a ešte nebola prvý krát zaockovana....? . Je pozorovana nakoľko mala zvýšené hepatalne testy. (seriologicke vyšetrenia a testy ma v poriadku) A zatiaľ ju pediatricka nechcela očkovať. Dcérke dost dlho pretrvávala novorodenecka zltacka a je plne kojena chcem sa tiež opýtať ci zvýšené hepatalne testy môžu byť aj vďaka tomuto? Pediatricka tiež tvrdí že prvé očkovanie sa môže podať aj v piatom mesiaci aj keď to je hraničná možnosť. Co na to poviete? Za odpoveď vám ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem celkový stav dieťatka a neviem ani ktoré hepatálne testy sú zvýšené a koľko.
  V zásade však platí, že zvýšené hepatálne testy ani dlhšia žltačka nie sú dôvodom na posúvanie , odkladanie očkovania.

 • Odstup medzi prvym a druhym očkovaním

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím vás prvé očkovanie Hexacima a Prevenar 13 mal syn 8.12.2020 (narodený 7.8.2020, teda v 4.mesiaci) a na druhe očkovanie nám dali termín uz 19.1.2021 (po 6 týždňoch od prvého) . Je tento odstup v poriadku, alebo by mal byť minimálne 2 mesiace a mám žiadať termín posunúť najskôr na 2.2.2021? . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite má byť minimálne 8 týždňov, ale dávam to vždy o dva mesiace. tak je to podľa SPC očkovacej látky. Takže očkovať najskôr 4.2. ideálne 8.2.Nemá sa očkovať skôr, pokiaľ je to na SLovensku v systéme 2+1

 • Očkovanie (druhá dávka)

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  moja 5 mesačná dcérka absolvovala prvé očkovanie hexa vakcínou a prevenarom dňa 23. 10. 2020. Druhú dávku očkovania má dostať 16. 12. 2020. Je tento postup správny? Nie je to skoro? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

 • Očkovanie

  , Autor: Lcka

  Dobrý večer , pani doktorka.
  Chcela by som sa spytat ešte jednu otázku . Už dávnejšie som Vám písala ohladom prvého očkovania u lekárky od ktorej sme odišli. Odpovedali ste mi, že na sk sa ockuje len jednorazovými vakcínami , ale ona nás naozaj očkovala tak, že natiahla očkovacie látky z dvoch sklenenych flašiek ktoré potom vratila späť do chladničky. Bolo to naše prvé očkovanie. Neviem teda čo to mohlo byť a čo nemohlo... ale zostala som teraz z toho trocha vystresovaná... dúfam, že to malej nič nemohlo spôsobiť a že to nebolo nič závadné... pretože ako hovorím , druha pani lekárka nám pri druhom ockovani dala dve jednorazové maličke vakcíny z lekarne.... Naozaj nemôže byt taký postup, že to dáva zo sklenených fliaš ktoré naďalej uskladnuje v chladnicke? Lebo teraz naozaj neviem čo si mám mysliet... Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Priznám sa, že ani ja. Xistuje vakcína , ktorá sa pred podaním musí zrekonštruovať, teda spojiť dve substancie z dvoch fľaštičiek, jedna je sypká a druhá rozpúšťadlo a potom sa vakcína aplikuje. Ale je to tiež vakcína len pre jedno dieťa, teda nemusí sa po zrekonštruovaní nič ávať do chladničky, ďalej sa to nepoužíva. Možno majú taký zvyk, že to vrátia späť do chladničky a potom dajú do biologického odpadu, alebo možno až po skončení poradne píšu recepty a zapisujú do zdrvotného záznamu, tak aby sa im to nestratilo, naozaj si to inak neviem vysvetliť.

 • Očkovanie

  , Autor: Lcka

  Dobrý deň,
  Pani doktorka , dcérka má 7.mesiacov. Prvé očkovanie sme mali ako 4.mesačný (mali sme ho posunuté kvôli prekonanej infekcii a užívaniu ATB). Dnes mala maličká očkovanie po troch mesiacoch , pretože sme mali očkovanie zasa o niečo posunuté , pretože sme mali susedov s ovčími kiahňami a potom sme mali soplík a troška sme pokašliavali takže to vyšlo až na dnes. Boli sme však preočkovaní u novej obvodnej pani doktorky , ktorej prístup a metódy sa nedajú porovnať s predchádzajúcou pani lekárkou.Teraz sme veľmi spokojní . Ide však o prvé očkovanie. Keďže sa tomu nerozumiem a vôbec som nevedela ako to funguje a ako to prebieha... chcela by som sa Vás spýtať: Dnes sme dostali jednorázové vakcíny InfanrixHexa a Synflorix. Dokonca nám pani doktorka do očkovacieho preukazu napísala aj exp.06/20 a množstvo ktoré dala. Predchádzajúca lekárka nám však nezapísala nič, len názov vakcín a dátum očkovania. Dostali sme vakcíny z nejakých váčších sklenných flašiek z chladničky. Môže sa to podávať aj takýmto spôsobom ? Môže dostať niekoľko deti dávku z tej istej fľašky? A má to aj účinok? Nemusí sa vždy používať jednorazová dávka ktorá sa zakúpi v lekárni? Tak ako nám dnes v ordinacii dali a následne sme išli vybrať do lekarne ďalšie ktoré sme im vrátili. Som z toho teraz dosť nervózna , že pred troma mesiacmi naša bývala doktorka takto nepostupovala a dala nám dávku z fľašky z ktorej dáva aj iným pacientom...
  Ešte by som sa chcela spýtať, vraví sa, že dieťa by sa nemalo očkovať ak je choré (kašeľ , teploty a pod.) je to preto, že by organizmus musel spracovať veľa veci naraz? Očkovanie a ešte sa aj pasovať s chorobou? Pretože známa mi nedávno povedala, že nejde dať zaočkovať malú pretože má kašeľ a potom by vakcína neucinkovala.... a že malú by vraj mohol potom neskôr kašeľ ohroziť, keď bude väčšia... ale priznam sa, že to sa mi nezdá a ani som to nikdy nepočula. Od nej prvý krát. Ak by choroba bola v obdobi očkovania, tak by sa to prejavilo bezprostredne po očkovani, či sa mýlim ? Potom neskôr v živote by sa to už nemalo prejaviť nijako,či?
  Vopred Vám velmi pekne Ďakujem za odpovede

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na to, či je v danej chvíli možné očkovať sú jasné pravidlá. Kontrainidkáciou očkovanie, teda nemožnosťou v danej chvíli očkovať je len závažne prebiehajúce akútne ochorenie z horúčkou. Určite to nie je bežný soplík alebo kašeľ. O očkovaní rozhoduje vždy očkujúci lekár, takže ten určí, či sa môžeme a budeme očkovať napríklad so soplíkom či kašľom. Ja osobne sa snažím očkovať len zdravé deti, občas tiež počkám pri aj miernejšom infekte alebo pri akútnom ochorení v rodine.
  Ak ste boli očkovaná na Slovensku, tak my máme všetky očkovacie látky balené jednorázovo, len niekedy ich vyzdvihneme v lekárni z ich celého asi desaťkusového balenia, tak sú potom nie v jednej krabičke, ale napríklad 5 amupliek v jednom sáčku ale samozrejme so svojou ihlu a tak ďalej. Neviem o tom, že by sa naberalo z jednej fľašky pre viac detí. Je však jedna vakcína, ktorá sa musí pred aplikáciou pripraviť tak, že sa nariedi z dvoch ampuliek, možno to vás zmiatlo.
  Ani mierne ochorenie neznižuje účinnosť vakcíny, organizmus dieťatka a jeho imunitný systém je pripravený reagovať na tisíce antigénov súčasne. Tie, ktoré sú vo vakcínach sú len zlomok z tých, na ktoré denne organizmus reaguje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: