Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,724 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Doočkovanie

  , Autor: simap

  Dobry den. Dcera bude mat v lete 10 rokov. Ma absolvovane zakladne ockovanie, chyba jej preockovanie v 6. roku zivota. Uz vlani v lete som prejavila zaujem predsa len preockovanie dodatocne absolvovat, no nasa pediatricka bola dlhodobo PN a tento rok ukončila cinnost. Takze by som poprosila Vas o radu, ako postupovat. Medzitym nasa pediatricka uz ukoncila svoju cinnost. Je este dcera chranena voci tetanu, ak ma zakladne ockovanie ale chyba jej to preockovanie v 6. roku?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to na hranici, pretož aj u dospelých sa prečkováva o desiatich rokoch. u detí je preočkovanie v šiestom roku nie len kvôli tetanus ale aj kvôli čiernemu kašľu, záškrtu a detskej obrne. V tomto veku však už nemôžeme preočkovať infanrixom polio ako v šiestich rokoch ale boostrixom polio alebo inou adekvátnou vakcínou, ako v trinástom roku života. Očkovanie v trinástom roku sa potom posunie na pätnásty rok života. Odkladanie očkovania je veľmi zlý prístup pretože sa komplikuje inidividuálny očkovací kalendár dieťaťa, môže sa neskôr na preočkovanie zabudnúť a hlavne dieťa je ohrozené chorobami, proti ktorým sa očkuje!!

Podobné otázky

 • nezaočkovanie kvôli zvýšenej teplote

  , Autor: Martina2204

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, môj syn má 13 mesiacov. 8.októbra 2013 bol 2.krát očkovaný. 31.marca sme navštívili našu pediatričku s tým, že mal zvýšenú teplotu (v riťke po odpočítaní 0,5 stupňa mu teplota nestúpla nad 38 stupňov). Prezrela ho a povedala, že je to ešte skoro keď to má len jeden deň, že zatiaľ žiadne zápaly ani nič nevidí, že asi to bude zo zúbkov a máme sa zastaviť za pár dní keď mu to neprejde. Vo štvrtok - 4 dni na to sme ju navštívili s tým, že má stále teplotu. Povedala, že máme priniesť vzorku moču a spraví sa rozbor. V utorok 08.04.2014 sme pediatričku znova navštívili aj so vzorkou moču (stále mal zvýšenú teplotu). Spravili mu rozbor moču a všetko bolo v poriadku. Po popozeraní syna skonštatovala, že má v ušku tmavší maz a že nás pošle k ušnému aby sa na to pozrel. A v tento deň 08.04.2014 mal byť aj 3.krát zaočkovaný, ale kvôli teplote sa neočkoval. Hneď na druhý deň sme išli k ušnému, ktorý skonštatoval, že je v poriadku že tam mal len slabý začínajúci zápal, dal nám kvapky a o dva dni keď sme k nemu išli na kontrolu povedal, že je všetko v poriadku, nič v ušku nemá a že z toho tú zvýšenú teplotu určite nemá. Tak som s výsledkami išla aj ku svojej pediatričke, ktorá mi na to povedala, že to bude asi zo zúbkov a že nemusím ani chodiť do poradne 22.04.2014 ale že mám prísť až keď mu zmizne teplota. Teplota mu do dnešného dňa neklesla ale dnes ma kontaktovala pediatrička, že syna musím dať už zaočkovať. Vraj mám prísť k nej ešte ho popozerá ale že musí sa dať zaočkovať. Preto sa chcem spýtať či nemal by nemal môj syn podstúpiť aj nejaké širšie vyšetrenia kvôli tej teplote aby sme ho mohli bez akýchkoľvek obáv zaočkovať? A čo sa stane ak očkovanie odmietnem do času kým mu teplota neustúpi popr.kým sa nespravia potrebné vyšetrenia? Je nejaké povinná doba, do ktorej treba dať dieťatu 3.očkovaciu dávku? Ak ano čo ak ju do tej doby nedostane?

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Interval preočkovanie po šiestich mesiacoch sa môže predĺžiť prizávažnom ochorení. Očkovanie sa tým nezruší, nie je potrebné ho začínať odznova.
  zvýšená teplota, ktorá dlhšie pretrváva, ale dieťatko nejaví známky ochorenia, nie je závažné ochorenie ani dôvod na nedoočkovanie. To je však všetko v teoretickej rovine. Konkrétne sa stav hodnotí podľa zdravotného stavu dieťatka, priberania, výživy. Odporúčam denne merať teplotu v ronvakom čase / napr. okolo 17.00/, zapisovať hodnoty, prípadne nejaké zvláštnosti v správaní. Lekár potom zhodnoté, či je dieťatko akoby nastavené na vyššiu teplotu pri normálnom zdravotnom stave, alebo je potrebné pátrať po nejakom ochorení. Toto rozhodnutie je zásadné aj pre rozhodnutie o očkovaní.

 • rotateq

  , Autor: Mirbuja

  Dobry den, moj syn bol uz dvoma davkami zaockovany vakcinou rotateq. Tretiu davku sme mali dostat 19.5 ale vakcina ma vypadok a uz druhy tyzden na nu cakame a nic. 28.5 bude mat ukonceny 6 mesiac. Moze sa ucinok oslabit ked uz meskame s ockovanim a pravdepodobne to ani nestihneme do konca 6 mesiaca? V lekarni mi povedali aby som sa s doktorkou dohodla na poslednej vakcine rotarix. No niekde som citala ze sa nemozu kombinovat. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vakciny sa nemůžu očkovat, máte ešte najmenej týždeň na doočkovanie. Keďže je to málo času, navrhujem osloviť priamo firmu MSD alebo sa pokúsit získat očkovaciu látku na recept v okolitých krajinách / asi najlepšie Česko alebo Rakúsko/

 • prevenar

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať z koľkých očkovaní pozostáva vakcína prevenar,
  mám dcéru narodila sa 19.1.2008.Dňa 28.1.2009 bola očkovaná prvým prevenarom ,dňa 10.3.2009 bola očkovaná druhým prevenarom. Keď som sa opýtala kedy máme prísť na doočkovanie tretím prevenarom tak mi pani doktorka povedala,že to nie je nutné,lebo dcére bol pichnutý prvý prevenar keď mala viac ako rok.Keď sme sa rozprávali s pani doktorkou pri prvom prevenare vravela,že kompletné očkovanie pozostáva z troch vakcíniTouto otázkou nechcem spochybňovať prácu pani doktorky stará sa o nás vzorovo,len ma zaujíma aj Váš názor.Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Marika

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti, ktoré dovŕšia jeden rok sa očkujú dvoma dávkami očkovacej látky Prevenar a je to dostatočné pre navodenie imunity.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: