Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti kiahňam

    , Autor: kanti

    Dobrý deň. Mám jednu otázku ohľadne očkovania proti kiahňam. Keďže viem, že po ich prekonaní vírus ostáva v tele a môže sa neskôr prejaviť ako napr. pásový opar, chcela by som tomu predísť . Teda dám dieťa zaočkovať, ale ono predsa ten vírus, aj keď v oslabenej forme, do tela dostane. Nie je to teda ako prevencia práve proti pásovému oparu bezpredmetné?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti ovčím kiahňam, varicelle nie je zároveň očkovnie proti ásovému oparu. To je pravda. Proti pásovému oparu očkovanie existuje ale je určené pre dospelé osoby, hlavne po päťdesiatom roku života.
    Úplne všetko o víruse ovčích kiahní nevieme, pretváva v organizme ale len u niektorých ľudí a za určitých okolností vyvolá pásový opar.
    Doposiaľ nebola popísaná situácia, že by po očkovaní proti ovčím kiahňam pretrvával vírus tak ako po prirodzenej infekcii a bol príčinou pásového oparu.
    Takže jednoznačne: očkovanie proto ovčím kiahňam chráni proti tomuto ochoreniu a nie je popsané, že by očkovací kmeň vvolával pásový opar.