Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • rotavírusy

    , Autor: lulinka33

    Dobrý deň, mám 8týždňové babatko a plánujem ho dať očkovať proti rotavírusom, mám už 3 ročnú dcéru, ktorá dostala obe dávky, ale po druhej mala typickú reakciu, teploty, s hnačkou a následne zápchou, dosť sa trápila 5 dní - mala vtedy 5 mesiacov- a ja by som sa tejto rekacii teraz chcela vyhnúť, je možné teda nechať zaočkovať perorálne len jednou dávkou ? žeby druhú dávku nedostala, ak by som tak urobila , existuje aké percentuálna pravdepodobnosť ochrany ? bude mať prípadná rotavír.nákaza ľahší priebeh ? Ešte sa chcem spýtať na 3ročnú dcéru, tá je očkovaná iba 1 dávkou proti varicelle (priorix tetra) a preočkovanie ešte neabsolvovala, je nutné ho absolvovať ? pre jej budúci život, ak by plánovala tehotenstvo a kiahne by nedostala počas celého detstva (vraj tam existuje ochrana na 85%). Vopred Vám ďakujem za Váš čas.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Za správne a dostatočné očkovanie proti kiahňam je považované podanie dvoch dávok očkovacej látky v odstupe najmenej 6 týždňov, dlhší odstup je možný, v zásade, kým nedostane kiahne, môže dostať druhú dávku vakcíny. Odporúča sa to však v období šesť mesiacov po prvej vakcíne.Opakovane som videla kiahne u detí, ktoré boli zaočkované len jednou dávkou vakcíny.
    Ak by sme mali určiť, či vami popisované príznaky u prvej dcérky boli reakciou na očkovanie alebo náhodným zároveň prebiehajúcim ochorením, museli by byť samozrejme prevedené vyšetrenia, ktoré by inú príčinu ako očkovanie odhalili. Sama som vo svojej praxi takúto reakciu nepozorovala, očkujem od roku 2006 a mám v priemere zaočkovaných viac ako 50 percent detí do jedného roka. Za zásadne odporúčané a správne považujem zaočkovanie dvoma dávkami vakcíny, v odstupe najmenej 4 týždne a s podaním druhej dávky do konca šiesteho mesiaca. Pri podaní jednej dávky vakcíny nie je možné zaručiť jej dostatočnú účinnosť.