Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,586 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Podobné otázky

 • Anglicko- Rotarix, Bexero vakciny

  , Autor: Emma Alexandra

  Zijem v anglicku a dcerka ma byt ockovana podla anglickeho kalendara - ockovanie zacina uz v druhom mesiaci nie ako u nas a hned so styrmi vakcinami na jednom vysetreni. Som vsak skepticka a kedze sa u nas ockuje az od troch mesiacov a nie dvoch, niesom bohuzial lekar ani imunolog ale na male dieta sa mi to zda vela naraz a rozdelit tie vakciny ci nejak inak to ockovaine urobit uplne odmietli. Mam sa stretnut s lekarkou a prekonzultovat to ale velmi tomu neverim ze mi vyhovie. Jedinu moznost co mi sestry dali bolo ze ju zaockuju tymi dvoma a na ostatne budem musiet podpisat odmietnutie. Bojim sa aby som s tym nemala nejake problemy.
  Je niekto kto by mi vedel poradit ci su tie dve posledne vakciny potrebne kedze na sk sa nimi neockuje? Toto je anglicky ockovaci kalendar https://www.nhs.uk/conditions/vaccinations/childhood-vaccines-timeline/ Infrarix, Prevenar13 ako u nas na slovensku. Potom dalsie dole.
  Rotarix- rotavirus - oralne https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.201.pdf . Neodporuca sa vo francuzku ma na svedomi pripady umrti -intussusception. https://www.bmj.com/content/350/bmj.h2867/rr-1 . Sestra mi povedala ze v tom pripade sa vykonava endoskopia. Na takom malom 2 mes dietati sa to da? Studie tu- https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008521.pub3/full?highlightAbstract=withdrawn%7Crotarix a tu https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008521.pub3/full?highlightAbstract=withdrawn%7Crotarix
  Bexero- meningokova B https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.5168.pdf. V inom ci povodnom letaku odporucena detom od 10 rokov. V novom letaku sa uz toto info nenachadza ajked zlozenie na oboch vyzera rovnako. Bexero obsahuje e coli a 0.519 mg ai3 aluminia- https://healthimpactnews.com/2016/are-ineffective-new-meningitis-b-vaccines-causing-harm-to-children/ a tiez vysvetlenia tu https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/07/14/barbara-loe-fisher-on-the-meningococcal-vaccine.aspx Bexero studia tu- https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.201.pdf a tiez
  Infrarix, Prevenar13- su jedine ktore sa testovali spolu - studia tiez na cochranelibrary.com - Bexero sa moze podavat len s nasledujucimi- Bexsero can be given at the same time as any of the following vaccine components: diphtheria, tetanus, whooping cough (pertussis), Haemophilus influenzae type b, polio, hepatitis B, pneumococcus, measles, mumps, rubella, chickenpox, and meningococcus C. Alebo ma byt miesto vpichu ine.?? Vyvstava otazka ci to v niecom, teda bezecnosti pomoze.
  Taktiez sa chcem spytat preco ziadne neziaduce ucinky niesu na https://yellowcard.mhra.gov.uk :www.mhra.gov.uk/yellowcard ci existuje iny portal kde sa hlasia neziaduce ucinky ockovani, popripade ci maju pristup len lekari.
  Tiez by som chcela vediet akymi antibiotikamii sa lieci meingokova B, septicemia nakaza kedze Bexero je prave na to. Ajked Infrarix, Prevenar13 - su tiez proti niektorym druhom meningokokov len nie tomuto B?
  V podstate chcem odmietnut tieto dve vakciny kedze mi vobec nebolo vysvetlene o co ide a odpoved ze je to dobre pre vase dieta od nievelmi vstriecnej sestry mi nestacilo. Taktiez sa asi tu v uk nedostanem na konzultaciu k lekarke.
  Vopred velmi pekne dakujem, mozem vam poslat aj mail tam sa budu dat otvorit vsetky linky

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Poznám anglický očkovcí kalendár, vychádza z toho, ktoré ochorenia sú tam časté a preto je potrebné očkovať. Prevenar a Infanrix hexa sú aj proti ochoreniam, ktoré spôsobujú sepsu, otravu krvi a meningitidu ale nei spôsosobneú meningokokom, lež hemofilom a pnemokokom. Meningitída spôsobená meningokokom je vážne ochorenie, hovorí sa mu rýchla smrť, pretože úmrtia sú časté a naozaj veľmi rýchle. V Anglicku sa toto ochorenie už roky očkuje. Na Slovensku sa očkuje tiež ale je to nadštandardné očkovanie, teda hradené rodičmi. Jeho liečba je náročná, drahá a nie vždy úspešná, preto je lepšie dieťa zaočkovať. V Anglicku sa toto očkovanie vykonáva preto, že tým že je to ostrovný štát, čiastočne uzavetý, ľudnatý, je tam toto ochoreie častejšie ako napríklad na Slovensku.
  Rotavírusy sú vírusy spôsobujúce závažné hnačkovité ochorenie detí, ak ho dostane dieťa v prvom roku života zväčša skončí v nemocnici. NIE SOM SI ISTÁ, AK BY SE DIEŤA NEOČKOVALI, ČI AK BY OCHORELO STE HOSPITALIZ8CIU NEMUSELI ZAPLATIŤ, ale to nie je to najdôležitejšie. Omnoho závažnejšie je, že existujú štúdie, že dieťa, ktoré prekonalo rotavírovú hnačku môže mať vo zvýšenom percente cukrovku alebo celiakiu. Intusucepcia bola popísaná v štúdiách s inou očkovacou látkou ako sa teraz používa a vtedy, keď sa očkovali deti staršie ako 6 mesiacov. Takže záver: buďte rada, že zdravotné poistenie v krajine, kde žijete zabezpečuje dieťaťu takúto výbornú ochranu pred závažnými ochoreniami. Očkovanie v druhom mesiaci života je úplne v poriadku. Dieťa je od samotného narodenia vystavované množstvu antigénv, ktoré ani nepoznáme, takže tie, ktoré sú obsiahnuté vo vakcínach a ešte k tomu ich presne definujeme, sú len zlomok antigénov, ktoré denne stretáva a musí na ne reagovať.

 • Rotavirusy

  , Autor: Monique

  Dobrý deň,
  Aky je povinny casovy odstup medzi dvoma ockovaniami proti rotavirusom. Ideme na prve 7.12 a dcera bude mať 27.12 uz 6 mesiacov.
  Je to v poriadku?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mali ste to začať očkovať skôr! Ja začínam, ak sa rodičia pre toto očkovanie rozhodnú, už po dovŕšení dvoch mesiacov.
  Odstup je najmenej jeden mesiac medzi dvoma dávkami, takže ak zaočkujete 7.1. je to dostatočný odstup a nie je ani stran veku neskoro / hranica je 26 týždňov, ak to presiahne pár dní, dá sa to akceptovať.

 • Reakcia po MMR

  , Autor: Dadusa33

  Ďakujem za odpoveď.
  Chcela som len doplniť moju otázku,lebo to malo pokračovanie.
  Na druhý deň bola úplne v poriadku bez teploty.Len som si všimla ,že sa stále pýta na ruky.Na tretí deň po očkovaní dostala silnú hnačku a vysoké teploty.Trvalo to tri dni,potom bola bez teplôt,ale mala časté husté stolice.Stolica vyšla negatívna na baktérie.Niečo sa zisťovalo aj z moču,to tiež vyšlo v poriadku.Doktorka to uzavrela ako virózu,že to namaá nič spoločné s očkovaním.Že už počas očkovania ju mala v sebe a potom to len prepuklo.
  Potom bola v poriadku,veľa papala. Asi 10.deň po očkovaní mala zvýšenú teplotu asi do 38st.-to bola tá očakávaná normálna reakcia po očkovaní MMR.To je prešlo po dvoch dňoch.
  Potom bola v poriadku .Chodili sme von,normálne papala,bez teplôt.Teraz aktuálne chytila nejakú virózu-teploty do 38,5st.,soplíky
  kašel.
  Takže neviem či tie hnačky a vysoké teploty boli reakcia na očkovanie.Neviem ,kde by chytila takú virózu.Chodili sme len na prechádzky von,aj návštevám sme sa vyhýbali práve preto aby bola počas očkovania zdravá.
  Myslíte si ,že aj tie hnačky s teplotami mohlo spôsobiť očkovanie?Máme sa teraz báť každého očkovania?Predtým očkovania znášala bez komplikácií.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Reakcia na toto očkovanie naozaj prichádza až na pity až jedenásty deň.
  Máme teraz vysokú chorobnosť, aj ochorenia dýchacích ciest ale aj ochorenia zažívacieho traktu: hnačky, vracanie aj teploty. Zväčšasú to vírusové ochorenia, vírusy, hlavne rotavírusy sa prenášajú veľmi ľahko, infekcia imi je častá aj u dospelých, ale tí tomu nevenujú až takú pozornosť, ochorenie prebieha podstatne ľahšie ako u detí. Rotavírusy donesime domov z práce, bežne ulpievajú na klávesnicicach počítačov a vydržia tam aj desať dní.

 • Hexa - bez reakcie

  , Autor: Basa

  Dobrý den, dcéra bola pred dvoma dnami 1.x ockovaná hexa vakcínou. Nemala absolútne ziadnu reakciu (zacervenanie ci opuch v mieste vpichu, zvýsená teplota). Je to v poriadku? Nemala by jej imunita aspon ciastocne zareagovat? Je mozné týzden po ockovani hexou ockovat proti rotavírusom?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na to, aby sa vytvorili protilátky, nie je potrebná žiadna reakcia v zmysle teploty, opuchu a podobne. Očkovacia látka nie je veľmi reaktogénna, takže deti ju vo všeobecnosti dobre znášajú.
  Je možné po týždne očkovať rotavírusy.

 • rotavírusy

  , Autor: Lulinka33

  Pani doktorka, dňa 10.6.2013 som Vám písala tento text a vy Ste mi aj odpovedali: ...........Dobrý deň, mám 8týždňové babatko a plánujem ho dať očkovať proti rotavírusom, mám už 3 ročnú dcéru, ktorá dostala obe dávky, ale po druhej mala typickú reakciu, teploty, s hnačkou a následne zápchou, dosť sa trápila 5 dní - mala vtedy 5 mesiacov- a ja by som sa tejto rekacii teraz chcela vyhnúť, je možné teda nechať zaočkovať perorálne len jednou dávkou ? žeby druhú dávku nedostala, ak by som tak urobila , existuje aké percentuálna pravdepodobnosť ochrany ? bude mať prípadná rotavír.nákaza ľahší priebeh ? Ešte sa chcem spýtať na 3ročnú dcéru, tá je očkovaná iba 1 dávkou proti varicelle (priorix tetra) a preočkovanie ešte neabsolvovala, je nutné ho absolvovať ? pre jej budúci život, ak by plánovala tehotenstvo a kiahne by nedostala počas celého detstva (vraj tam existuje ochrana na 85%). Vopred Vám ďakujem za Váš čas. .............Včera 17.7.2013 bola moja mladšia dcéra v rámci prvého očkovania v 3.mesiacoch zároveň zaočkovaná 1.dávkou proti rotavírusom (rotarix), na rozdiel od prvej dcéry, ktorá nemala po 1.očkovaní nič, táto druhá malá celú noc hnačku a, nespavosť a bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu. Píšete, že by to mohlo súvisieť s ich slizničnou imunitou, ich otec má IgA deficienciu...takže neviem, bojím sa už po predošlých skúsenostiach dať zaočkovať 2.dávkou Rotarixu...a ešte čo na miesta vpichu, stačí octanová masť, či niečo iné ? ˇAk by som sa rozhodla len pre 1.dávku Rotarixu, podľa štúdií, aká percentuálne ochrana existuje pre rotavír.hnačkou ? Čítala som, že aj absolvovaní riadneho očkovania (ľ dávky Rotarixu), može dieťa dostať rotav.inf., aj keď jej priebeh je ľahší...jedná sa dokonca aj o dosť drahé vakcíny...ak by sme chceli ísť na dovolenku, do koľkých dní by mohla byť vytvorená imunita po prvej dávke Rotarixu ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čo sa týka varicelly, za kompletné očkovanie sa považuje aj u detí mladších ako 13 rokov podanie dvoch dávok vakcíny. Aj keď je to už viac ako 6 mesiacov od očkovania, odporúčam podať druhú dávku na zabezpečenie takmer 100% ochrany.
  Hnačku sme videli opakovane aj po prevenare, teda nie vyslovene hnačkovité ochorenie s hrozbou dehydratácie, ale dve tri riedke stolice v priebehu 24 hodín. Teplota je očakávaná reakcia po očkovaní. Na začervenanie v mieste vpichu stačí octanová masť. Na horúčku treba podať paralen v príslušnej dávke.
  IgA deficiencia nie je kontraindikáciou očkovania ale môže to súvisieť s reakciou na očkovanie, teda s hnačkou.
  Podľa dostupných informácií začiatok ochrany proti ochoreniu u dvjdávkového schématu začína až po druhej dávke / u trojdávkového po tretej dávke/. Udáva sa, že aj keď po prvej dávke došlo k prejavom aké popisujete, po druhej dávke nebol pozorovaný zvýšený výskyt ale zvýšená závažnosť týchto reakcií. Je pravdou, že očkovanie / tak ako pri inej vakcíne/ nechráni vždy sto ercentne a ochrana v čase klesá. Ale my očkujeme hlavne preto, aby sme chránili pred závažným priebehom ochorenia, znížili alebo dokonca zrušili potrebu hospitalizácie. A to sa v štúdiách pred zavedením očkovania aj dokázalo. Vo vašom konkrétnom prípade by som však riešila imunodeficienciu IgA, ktorú dieťa mohlo zdediť po otcovi. neviem aká závažná je u otca/ napríklad celkom žiadna IgA hladina/, v takom prípôade by som dieťa pred ďalším očkovaním vyšetrila, teda zistila hladinu IgA imunoglobulínov. U vážnych imunodeficientných stavov je toto očkovanie kontraindikované.
  Čo sa týka dovolenky. neviem, kam sa chystáte, ale dovolenka s takýmto malým dieťaťom, ktoré pomerne búrlivo reagovalo na očkovanie, čo je podanie obmedzeného množstva antigénov, pri tom známych a v prípade živej vakcíny osalbencých, môže pre neho znamenať obrovskú záťaž a vznik ochorenia, preože v novom prostredí / nota bene ak sa jdná po cudzinu / je antigénna záťaž enormná.Určite nedoporúčam dovolenku v novom prostredí s takto malým dieťaťom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: