Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • rotavírusy

  , Autor: lulinka33

  Pani doktorka, dňa 10.6.2013 som Vám písala tento text a vy Ste mi aj odpovedali: ...........Dobrý deň, mám 8týždňové babatko a plánujem ho dať očkovať proti rotavírusom, mám už 3 ročnú dcéru, ktorá dostala obe dávky, ale po druhej mala typickú reakciu, teploty, s hnačkou a následne zápchou, dosť sa trápila 5 dní - mala vtedy 5 mesiacov- a ja by som sa tejto rekacii teraz chcela vyhnúť, je možné teda nechať zaočkovať perorálne len jednou dávkou ? žeby druhú dávku nedostala, ak by som tak urobila , existuje aké percentuálna pravdepodobnosť ochrany ? bude mať prípadná rotavír.nákaza ľahší priebeh ? Ešte sa chcem spýtať na 3ročnú dcéru, tá je očkovaná iba 1 dávkou proti varicelle (priorix tetra) a preočkovanie ešte neabsolvovala, je nutné ho absolvovať ? pre jej budúci život, ak by plánovala tehotenstvo a kiahne by nedostala počas celého detstva (vraj tam existuje ochrana na 85%). Vopred Vám ďakujem za Váš čas. .............Včera 17.7.2013 bola moja mladšia dcéra v rámci prvého očkovania v 3.mesiacoch zároveň zaočkovaná 1.dávkou proti rotavírusom (rotarix), na rozdiel od prvej dcéry, ktorá nemala po 1.očkovaní nič, táto druhá malá celú noc hnačku a, nespavosť a bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu. Píšete, že by to mohlo súvisieť s ich slizničnou imunitou, ich otec má IgA deficienciu...takže neviem, bojím sa už po predošlých skúsenostiach dať zaočkovať 2.dávkou Rotarixu...a ešte čo na miesta vpichu, stačí octanová masť, či niečo iné ? ˇAk by som sa rozhodla len pre 1.dávku Rotarixu, podľa štúdií, aká percentuálne ochrana existuje pre rotavír.hnačkou ? Čítala som, že aj absolvovaní riadneho očkovania (ľ dávky Rotarixu), može dieťa dostať rotav.inf., aj keď jej priebeh je ľahší...jedná sa dokonca aj o dosť drahé vakcíny...ak by sme chceli ísť na dovolenku, do koľkých dní by mohla byť vytvorená imunita po prvej dávke Rotarixu ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čo sa týka varicelly, za kompletné očkovanie sa považuje aj u detí mladších ako 13 rokov podanie dvoch dávok vakcíny. Aj keď je to už viac ako 6 mesiacov od očkovania, odporúčam podať druhú dávku na zabezpečenie takmer 100% ochrany.
  Hnačku sme videli opakovane aj po prevenare, teda nie vyslovene hnačkovité ochorenie s hrozbou dehydratácie, ale dve tri riedke stolice v priebehu 24 hodín. Teplota je očakávaná reakcia po očkovaní. Na začervenanie v mieste vpichu stačí octanová masť. Na horúčku treba podať paralen v príslušnej dávke.
  IgA deficiencia nie je kontraindikáciou očkovania ale môže to súvisieť s reakciou na očkovanie, teda s hnačkou.
  Podľa dostupných informácií začiatok ochrany proti ochoreniu u dvjdávkového schématu začína až po druhej dávke / u trojdávkového po tretej dávke/. Udáva sa, že aj keď po prvej dávke došlo k prejavom aké popisujete, po druhej dávke nebol pozorovaný zvýšený výskyt ale zvýšená závažnosť týchto reakcií. Je pravdou, že očkovanie / tak ako pri inej vakcíne/ nechráni vždy sto ercentne a ochrana v čase klesá. Ale my očkujeme hlavne preto, aby sme chránili pred závažným priebehom ochorenia, znížili alebo dokonca zrušili potrebu hospitalizácie. A to sa v štúdiách pred zavedením očkovania aj dokázalo. Vo vašom konkrétnom prípade by som však riešila imunodeficienciu IgA, ktorú dieťa mohlo zdediť po otcovi. neviem aká závažná je u otca/ napríklad celkom žiadna IgA hladina/, v takom prípôade by som dieťa pred ďalším očkovaním vyšetrila, teda zistila hladinu IgA imunoglobulínov. U vážnych imunodeficientných stavov je toto očkovanie kontraindikované.
  Čo sa týka dovolenky. neviem, kam sa chystáte, ale dovolenka s takýmto malým dieťaťom, ktoré pomerne búrlivo reagovalo na očkovanie, čo je podanie obmedzeného množstva antigénov, pri tom známych a v prípade živej vakcíny osalbencých, môže pre neho znamenať obrovskú záťaž a vznik ochorenia, preože v novom prostredí / nota bene ak sa jdná po cudzinu / je antigénna záťaž enormná.Určite nedoporúčam dovolenku v novom prostredí s takto malým dieťaťom.

Podobné otázky

 • Rotavirusy

  , Autor: zuzanah123

  Dobrý deň, rada by som si overiť informáciu, či vakcína Rotarix zabezpečuje ochranu na 3 roky a Rotateq na 7 rokov. Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je to pravda.
  Obe vakcíny chránia pred ochorením, spôsobeným rotavírusmi, ktoré má závažný priebeh hlavne u detí v prvom roku života. V prvom roku aj ochrana najviac funguje. potom sa postupne uvolňuje, ale dieťatko staršie pri novom strete s touto infekciou už reaguje s vyspelejším imunitným systémom, posilneným očkovaním a priebeh ochorenia je priaznivejší

 • 2 očkovanie

  , Autor: Nikka

  Dobrý deň,
  Chcem sa prosím Vás spýtať po koľkých týždňoch môže ísť dieťa na 2.dávku očkovania od 1.dávky. (Hexa a Prevenar) Dcérku očkovali keď mala 3 mesiace a o 6 týždňov ju objednala znova na 2.dávku. Všade ale čítam o 8 týždňoch. Je v poriadku aj tých 6. Týždňov? /Rotavirusy sme nedavali/
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie nie je to v poriadku a dohodnite si iný termín!!!Očkovanie druhou dávkou je potrebné realizovať po dvoch mesiacoch, teda presne najmenej 8 týždňov!!!!!!!!Očkovať skôr je nesprávne v systéme očkovania 2+1 ktorý máme u nás!!!!

 • prve povinne ockovanie a su rozsirene kiahne

  , Autor: ivka- 667

  Dobry den pani doktorka,
  dcerka ma tri mesiace, takze ideme ju dat v najblizsich dnoch zaockovat prvou davkou povinneho ockovania plus este na rotavirusy. kedze su rozsirene ovcie kiahne ( aj u nasho pediatra) obavam sa ci ich dcera nemoze chytit a tym zhorsit aj priebeh vakciny. je kojena, zdrava a ja som kiahne prekonala ako skolacka. Je teda mnou chranena alebo Je nutny odklad vakciny?
  Dakujem pekne za odpoved. S pozdravom Ivana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  POKIAľ POSLEDNýCH Dvadsaťtri DNí NEPRIľšLa do kontaktu osobnému s dieťaťom, ktoré malo kiahne alebo sa do dvoch dní po kontakte vysypalo touto chorobou a vy ste kiahne prekonali, nie je dôvod odkladať očkovanie. V každom prípade ju lekárka pred očkovaním vyšetrí, zhodnotí aj aktuálnu epidemiologickú situáciu a potom rozhodne o očkovaní.

 • Anglicko- Rotarix, Bexero vakciny

  , Autor: emma-alexandra

  Zijem v anglicku a dcerka ma byt ockovana podla anglickeho kalendara - ockovanie zacina uz v druhom mesiaci nie ako u nas a hned so styrmi vakcinami na jednom vysetreni. Som vsak skepticka a kedze sa u nas ockuje az od troch mesiacov a nie dvoch, niesom bohuzial lekar ani imunolog ale na male dieta sa mi to zda vela naraz a rozdelit tie vakciny ci nejak inak to ockovaine urobit uplne odmietli. Mam sa stretnut s lekarkou a prekonzultovat to ale velmi tomu neverim ze mi vyhovie. Jedinu moznost co mi sestry dali bolo ze ju zaockuju tymi dvoma a na ostatne budem musiet podpisat odmietnutie. Bojim sa aby som s tym nemala nejake problemy.
  Je niekto kto by mi vedel poradit ci su tie dve posledne vakciny potrebne kedze na sk sa nimi neockuje? Toto je anglicky ockovaci kalendar https://www.nhs.uk/conditions/vaccinations/childhood-vaccines-timeline/ Infrarix, Prevenar13 ako u nas na slovensku. Potom dalsie dole.
  Rotarix- rotavirus - oralne https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.201.pdf . Neodporuca sa vo francuzku ma na svedomi pripady umrti -intussusception. https://www.bmj.com/content/350/bmj.h2867/rr-1 . Sestra mi povedala ze v tom pripade sa vykonava endoskopia. Na takom malom 2 mes dietati sa to da? Studie tu- https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008521.pub3/full?highlightAbstract=withdrawn%7Crotarix a tu https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008521.pub3/full?highlightAbstract=withdrawn%7Crotarix
  Bexero- meningokova B https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.5168.pdf. V inom ci povodnom letaku odporucena detom od 10 rokov. V novom letaku sa uz toto info nenachadza ajked zlozenie na oboch vyzera rovnako. Bexero obsahuje e coli a 0.519 mg ai3 aluminia- https://healthimpactnews.com/2016/are-ineffective-new-meningitis-b-vaccines-causing-harm-to-children/ a tiez vysvetlenia tu https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/07/14/barbara-loe-fisher-on-the-meningococcal-vaccine.aspx Bexero studia tu- https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.201.pdf a tiez
  Infrarix, Prevenar13- su jedine ktore sa testovali spolu - studia tiez na cochranelibrary.com - Bexero sa moze podavat len s nasledujucimi- Bexsero can be given at the same time as any of the following vaccine components: diphtheria, tetanus, whooping cough (pertussis), Haemophilus influenzae type b, polio, hepatitis B, pneumococcus, measles, mumps, rubella, chickenpox, and meningococcus C. Alebo ma byt miesto vpichu ine.?? Vyvstava otazka ci to v niecom, teda bezecnosti pomoze.
  Taktiez sa chcem spytat preco ziadne neziaduce ucinky niesu na https://yellowcard.mhra.gov.uk :www.mhra.gov.uk/yellowcard ci existuje iny portal kde sa hlasia neziaduce ucinky ockovani, popripade ci maju pristup len lekari.
  Tiez by som chcela vediet akymi antibiotikamii sa lieci meingokova B, septicemia nakaza kedze Bexero je prave na to. Ajked Infrarix, Prevenar13 - su tiez proti niektorym druhom meningokokov len nie tomuto B?
  V podstate chcem odmietnut tieto dve vakciny kedze mi vobec nebolo vysvetlene o co ide a odpoved ze je to dobre pre vase dieta od nievelmi vstriecnej sestry mi nestacilo. Taktiez sa asi tu v uk nedostanem na konzultaciu k lekarke.
  Vopred velmi pekne dakujem, mozem vam poslat aj mail tam sa budu dat otvorit vsetky linky

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Poznám anglický očkovcí kalendár, vychádza z toho, ktoré ochorenia sú tam časté a preto je potrebné očkovať. Prevenar a Infanrix hexa sú aj proti ochoreniam, ktoré spôsobujú sepsu, otravu krvi a meningitidu ale nei spôsosobneú meningokokom, lež hemofilom a pnemokokom. Meningitída spôsobená meningokokom je vážne ochorenie, hovorí sa mu rýchla smrť, pretože úmrtia sú časté a naozaj veľmi rýchle. V Anglicku sa toto ochorenie už roky očkuje. Na Slovensku sa očkuje tiež ale je to nadštandardné očkovanie, teda hradené rodičmi. Jeho liečba je náročná, drahá a nie vždy úspešná, preto je lepšie dieťa zaočkovať. V Anglicku sa toto očkovanie vykonáva preto, že tým že je to ostrovný štát, čiastočne uzavetý, ľudnatý, je tam toto ochoreie častejšie ako napríklad na Slovensku.
  Rotavírusy sú vírusy spôsobujúce závažné hnačkovité ochorenie detí, ak ho dostane dieťa v prvom roku života zväčša skončí v nemocnici. NIE SOM SI ISTÁ, AK BY SE DIEŤA NEOČKOVALI, ČI AK BY OCHORELO STE HOSPITALIZ8CIU NEMUSELI ZAPLATIŤ, ale to nie je to najdôležitejšie. Omnoho závažnejšie je, že existujú štúdie, že dieťa, ktoré prekonalo rotavírovú hnačku môže mať vo zvýšenom percente cukrovku alebo celiakiu. Intusucepcia bola popísaná v štúdiách s inou očkovacou látkou ako sa teraz používa a vtedy, keď sa očkovali deti staršie ako 6 mesiacov. Takže záver: buďte rada, že zdravotné poistenie v krajine, kde žijete zabezpečuje dieťaťu takúto výbornú ochranu pred závažnými ochoreniami. Očkovanie v druhom mesiaci života je úplne v poriadku. Dieťa je od samotného narodenia vystavované množstvu antigénv, ktoré ani nepoznáme, takže tie, ktoré sú obsiahnuté vo vakcínach a ešte k tomu ich presne definujeme, sú len zlomok antigénov, ktoré denne stretáva a musí na ne reagovať.

 • Rotavirusy

  , Autor:

  5.12 som mala otazku, este ste mi neodpovedali.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: