Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Hnačka u babätka

  , Autor: Lucka2110

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je normálna stolica takmer po každom nakŕmení u 3 týždňového bábätka na umelom mlieku? V nemocnici dostával Beba HA, doma sme si kúpili tiež Beba HA, ale keďže nemáme predispozície na alergie vymenili sme UM za Beba Comfort a vtedy začalo časté kakanie aj 7 krát za deň, bábätko stále plakalo, bolelo ho bruško, bolo nekludne. Odkedy sme mliečko vymenili za Hipp bio combiotik malý je síce kľudný, pekne spí aj papa, je spokojný, ale kaka stále často. Stolica je žltá ako praženica, niekedy redšia dokonca s prímesou červených nitiek. Je to v poriadku? UM Hipp sme začali používať len dnes. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je dobré meniť mlieko. Ale už ste to spravili tak podľa moťnosti ostaňte už pri tomto zvolenom.
  Dieťa v tomto veku môže mať stolicu do každej plienky, tak by to bolo aj keby bol kojený.
  Treba sledovať, či je naozaj krv v stolici, to niekedy znamená alergiu na bilekovinu kravského mlieka a treba to riešiť s lekárom. Základným znakom toho, že dieťatko je v poriadku a ani stolice do každej plienky nie sú prejavom žiadneho ochorenia je to, že má aj dosť mokrých pleinok /5-8za 24 hodín/ a že priberá.

Podobné otázky

 • Stolica

  , Autor: ABAP

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, čo môže spôsobovať preháňanie u 3,5 mesačného bábätka. Dcérke dávam Bebu Ha1, má ju od narodenia, nemala s ňou zatiaľ problém. Bežne mala 1 max. 2 stolice denne, vždy tmavozelené (vraj z HA mliečka). Zo dňa na deň mala 5 stolíc, pričom v stolici mala zo začiatku aj hrudy hlienu, teraz už málinko niekedy vôbec. Lekárka najskôr povedala, že sú to zatečené soplíky, dala nám fenistil, nepomáhalo to, skúsila som aj odsavat noštek, ale sopliky nemala. Takto mala každý deň 4-5 stolíc, na 4tý deň už mala stolíc 7. Takže sme dostali biogaiu a zarábam bebu do ryžového odvaru, pije dojčenskú vodičku a slabučky čierny čaj na odporúčanie lekárky. Výter z konečníka mala negatívny. Ja mám laktózovú intoleranciu, lekárka tomu veľmi pozornosť nevenuje. Posledné 3 dni má stolicu 3x denne, ráno zelená ako predtým, ostatne žlté, kyslo páchnuce. Dcérka je ale kľudná, niekedy spapá menej ako doteraz. Dnes je to už 7my deň. Môže tak dlho trvať obyčajná hnačka u bábätka? Alebo to môže byť intolerancia na laktózu?

  Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Inntolerancia na laktózu to ptavdepodobne nebude, je veľmi vzácna u takto malých detí. Mohla by byť prechodná pri hnačke.
  Hnačku ste v podstate probiotikami a diétou - ryžovým odvarom zvládli
  Prevarenú vodu je pri hnačke možné podávať, v židnom prípade deťom do roka nepodávame čierny čaj, ťahá za sebou vodu a môže hnačku horšiť! V podstate do roka žiadne čaje nepodávame.
  Samozrejme, že stolica sa nezlepší hneď, ale tak ako to popisujete je už známka prehodu na normálnu stolicu. Det v tomto veku môžu mať viac stolíc denne.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: