Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Stolica

    , Autor: ABAP

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať, čo môže spôsobovať preháňanie u 3,5 mesačného bábätka. Dcérke dávam Bebu Ha1, má ju od narodenia, nemala s ňou zatiaľ problém. Bežne mala 1 max. 2 stolice denne, vždy tmavozelené (vraj z HA mliečka). Zo dňa na deň mala 5 stolíc, pričom v stolici mala zo začiatku aj hrudy hlienu, teraz už málinko niekedy vôbec. Lekárka najskôr povedala, že sú to zatečené soplíky, dala nám fenistil, nepomáhalo to, skúsila som aj odsavat noštek, ale sopliky nemala. Takto mala každý deň 4-5 stolíc, na 4tý deň už mala stolíc 7. Takže sme dostali biogaiu a zarábam bebu do ryžového odvaru, pije dojčenskú vodičku a slabučky čierny čaj na odporúčanie lekárky. Výter z konečníka mala negatívny. Ja mám laktózovú intoleranciu, lekárka tomu veľmi pozornosť nevenuje. Posledné 3 dni má stolicu 3x denne, ráno zelená ako predtým, ostatne žlté, kyslo páchnuce. Dcérka je ale kľudná, niekedy spapá menej ako doteraz. Dnes je to už 7my deň. Môže tak dlho trvať obyčajná hnačka u bábätka? Alebo to môže byť intolerancia na laktózu?

    Ďakujem pekne za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Inntolerancia na laktózu to ptavdepodobne nebude, je veľmi vzácna u takto malých detí. Mohla by byť prechodná pri hnačke.
    Hnačku ste v podstate probiotikami a diétou - ryžovým odvarom zvládli
    Prevarenú vodu je pri hnačke možné podávať, v židnom prípade deťom do roka nepodávame čierny čaj, ťahá za sebou vodu a môže hnačku horšiť! V podstate do roka žiadne čaje nepodávame.
    Samozrejme, že stolica sa nezlepší hneď, ale tak ako to popisujete je už známka prehodu na normálnu stolicu. Det v tomto veku môžu mať viac stolíc denne.