Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,499 otázok , odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ovocie

  , Autor: Lucka

  Dobrý deň, prosím Vás mám 9 mesačnú dcérku, ktorá mi od začiatku prikrmov nechce ovocie, proste žiadne, ani ovocné šťavy, čom jej to mam nahradiť?
  S pozdravom Lucia

  Odpovedá: odbornik2

  ničím. Možno ste jej dali na začiatku kyslé ovocie, tak ho odmieta.
  pokojne jej cca 1č dní žiadne ovocie nedajte a potom to znova skúste ale naozaj to ovocie nesmie byť kyslé. Skúste jej napríklad dať ovocie do mliečnej alebo bezmliečnej kaše. Skúste jej dať ovocnú presnídávku z lekárne alebo obchodu alebo jej skúste dať naozaj len šťavu, HIPP 100%, ale nie viac ako 50 ml denne, prípadne šťavu rozrieďte prevarenou ochladenou vodou.

Podobné otázky

 • Atopický ekzém a príkrmy

  , Autor: ZuzkaPolka

  Dobrý deň pani doktorka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. A ako postupovať pri pridávaní lepku (normálne by sa mal do 7 mesiacov zaviesť), kaší, žĺtku a mliečnych výrobkov (do roka len jogurt). Normálne podľa vašich odporúčaní? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  NEViem, či tie moje odporúčania poznáte. Lepok pridávam krátko po zavedení mäsovozeleninového príkrmu tak, že buď sa kúpi bezmliečna kaša baylove krupicová alebo trojzrnná a pridajú sa jedna až dve kávové kyžičky do mäsovozeleninového príkrmu, alebo sa do malého množstva vody dá jedna až dve kávové lyžičky deskej krupice, tá zmäkne a potom sa dovarí v príkrme. neskôr sa podáva mliečnna obininová kaša. Určite varujem pred rôznymi pohánkovými a špaldovými kašami! žĺtok od ôsmeho mesiaca, jogurt od deviateho, celé vajce od desiateho mesiaca, šošovica červená tiež od desiateho mesiaca , od jedenásteho aj avokado. Po šiestom mesiaci ovocie, len to , ktoré rastie u nís a nemá červenú dužinu. Do roka nesolíme!!!Tvaroh syry výrobky na ich báze až po roku

 • Atopický ekzém a príkrmy

  , Autor: ZuzkaPolka

  Dobrý deň pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne príkrmov pre moje už skoro 7 mesačné dieťatko. Nik v rodine nemá atopický ekzém. Mojej dcérke nabehol v piatom mesiaci po druhom očkovaní (v deň ukončeného 5. mesiaca) (Infarixhexa+Prevenar13) a ešte sa zhoršil o dva týždne na to, ako prekonala šiestu chorobu. Výsp jej ostal, navštívili sme kožnú lekárku, ktorá diagnostikovala atopický ekzém. Pomedzi som začala na radu pediatričky prikrmovať avšak kvôli spomínaným ochoreniam s prestávkami. Naša doktorka radí nepridávať do stravy nič nové týždeň po očkovaní a aj po chorobe. Tiež som neprikrmovala, keď som nevedela ešte, že výsyp je atopický ekzém, či to náhodou nespôsobila strava. Zatiaľ som dcérke dávala cuketu, zemiak po tri dni a jeden deň mrkvu (zdalo sa mi že po nej jej očerveneli líčka). Po poslednej pauze (po diagnostikovaní AE) som chcela začať s niečim s čím sa už stretla, podala som zemiak a o tri hodiny po príkrme sa spustilo vracanie a to toľkokrát (vracala stále žlč), že sme utekali do nemocnice. Nezistili nič, na druhý deň nás pustili, že jej pravdepodobne nesadlo jedlo. Takže zas sme mali naordinovanú týždennú pauzu od príkrmov. Teraz som s malou dušičkou začala znovu pár lyžičkami cuketa, kaleráb, tekvica, brokolica.. po tri dni..nezdá sa mi že by sa vyhádzala, ale stolica je taká raz hustá a nekaká aj dlhšie najviac 7 dní nekakala a potom zas kaká viackrát raz husté potom aj riedke.. neviem či to je normálne. Po cukete a kalerábe riedke, tekvica akoby ju zapiekla a potom brokolica zas poposúvala stravu, že sa konenčne vykakala no na druhý deň zas kakala až riedkym. Tých príkrmov veľa ešte nepapá. Prvý deň novej potraviny len pár lyžičiek ďalšie viac max 25 ml zjedla. Neviem či postupujem správne, alebo mám zvoliť iný postup na odsledovanie, či jej strava nespôsobuje problém. Ekzémy bývajú vraj často späté aj s alergiami, intoleranciami na niektoré potraviny. Dcérku kojím, preto skúšam ja vylúčiť lepok, mliečne, čokoládu, ryby, vajcia, orechy... Ja som alergička (peľ, skrížená alergia na potraviny, astma), pravdepodobne to má kvôli mne. Ďakujem za každú radu. Na poradni sme boli posledne na spomínanom očkovaní a ďalšiu máme až v máji.

  Odpovedá: odbornik2

  Príkrmy začíname po piatom najneskôr šiestom mesiaci, asi ste takto aj začali.
  Alergiu na zemiak / na rozdiel od ryže/ som nikdy nevidela. To začervenaie na líčkach po mrkve môže byť, lebo tam býva skrížená alergia, ak ste vy alergik. čo sa týka vašej stravy, rybám, čokoláde citrusovým plodom sa vyhnite, opatrnejšie s mleikom a sledujte ako zareaguje malej ekzém ale určite nie je porebné vo vašej strave vynechať lepok!!!!
  čo sa týka stravy dieťatka, bola by som opatrná s brokolicou a kalerábom, treba ho uvariť v inej vode a pridať do stravy dieťaťa uvarený, nie veľmi často, môže nafukovať. To, že sa mení stolica je v poridku, reaguje na rôzne jedlo. Pri príkrmoch treba ponúkať vodu, prevarenú ochladenú ale neprelievať, stačí do 200 ml nma deň. Pridajte už určite múso! A neskôr aj ovocie. Ovocie len to, ktoré rastie u nás a nemá červenúdužinu. Mäsko kuracie, králičie, morčacie a teľacie z dobeého zdroja!

 • 6 mesacne dieta a tekutiny

  , Autor: stu

  Dobrý deň pani doktorka,
  Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o o radu.
  Náš synček má 6 mesiacov, je na umelom mlieku a bol za posledné obdobie zvyknutý piť 240ml 5 krát denne, presne podľa návodu pre priemerné deti v jeho veku.Je väčší aj dĺžkou aj váhovo - má 11 kíl. Zaviedli sme postupne príkrmy tak že na obed už má nahradené mlieko jedlom.Moja otázka je : Koľko by prosím mal podľa Vás prijať denne tekutín? Bola som v tom že s príkrmom mám začať dávat aj iné tekutiny okrem mliečka, vodu alebo čaj. Keď som sa však našej pediatričky pýtala túto otázku odpovedala mi že má vypiť mlieka aj vody dokopy 800ml...Mám mu znížiť dávku mlieka a nedávať vodu napriek tomu že stále rastie a už konzumuje jedno jedlo denne? Mám v tom veľký zmätok, údajne viac ako liter by mu poškodilo obličky....no neberie sa do úvahy aj váha dieťaťka? Vopred srdečne ďakujem za odpoveď, veľmi sa bojím či mu nedávame nedostatok alebo prebytok tekutín...S pozdravom, Diana S.

  Odpovedá: odbornik2

  Keď už má bez mliečne príkrmy, ktoré by do konca siedneho mesiaca mal mať tri: na desiatu ovocie, na obed mäsovo-zeeninový príkrm a večer mliečnu kašu, tak samozrejme množstvo mlieka pstupne znižujeme na tri porcie denne: ráno odpoludnia, prípadne pred spaním. Vodu / nie čaje a iné ekutiny/ mu treba ponúkať, dieťa si nevypýta ale ak je smädné, napije sa. Mala by vypiť cca 200 ml prevarenej ochladenej vody denne.Nie je to však nutné, aale treba mu ponúkať. V žiadnom prípade netreba dieťa prelievať veľkým množstvom vody, a už vôbec nie čaju.

 • Holtov krem a bábätko

  , Autor: Barb

  Dobrý deň, moje bábätko malo už od narodenia "problémy s kožou",sucha a na licach fľaky.do prveho mesiaca som sa neznepokojovala, veď pediatri tvrdili, že sa mu všetko tvorí,meni krv, a učí sa reagovať na potravu atd.. že je to úplne normálne.
  V 2.mesiaci života sa mu to telíčko zlepšilo,ostala len na dotyk suchá pokožka na niektorých miestach. Líčka však úplne červené,draplave, miestami aj s malými pupencami,... ľudia ma presviedčali že to su potnicky.
  Pediater nam poradil vyskusat Holtov krem. Ten hneď zabral.potesila som sa,par dni sme natreli(stačilo len 1xdenne)a líčka boli krasne, hladké...tak som si pomyslela že vec je vyriešená.
  Bohužiaľ tomu tak dodnes nie je. Malý bude mať za chvíľu 4mesiace a vždy, keď natieranie maste čo i len na jeden deň vynechame, príznaky sa vrátia, líčka ocerveneju,vyhadzu sa a zdraplaveju.
  Priznám sa, už som z toho zúfalá... vypadá to,akoby bol "závislý"na podani holtovho krému, vždy keď sa nazdávam, že už je zahojene,tak sa to v priebehu dňa vráti do pôvodného stavu.
  Nesvrbi ani nebolí ho to.
  Okrem toho som sa dočítala, že holtova masť sa nemá aplikovať babatkam, dojčatám. Preto som zaskočená že pediater vôbec také niečo poradil.
  Ja synčeka plne dojčim, v mojej strave som na 90% vypustila laktózu a mliečne výrobky,moja strava je bohatá na vlákninu,jem sezónne, aktuálne teda mnoho korenovej zeleniny a vyvary. Sladim vyhradne medom, nejdem žiadne exotické ovocie... myslím že z mojej stravy to nie je.
  Prosím poraďte mi, či ste sa už v praxi s niečím podobným stretli.budem vďačná za akúkoľvek radu, čo robiť v tejto situácii.Dakujem veľmi pekne

  Odpovedá: odbornik2

  Holtov krém tiež bežné používam. Dlhodbo som ho nikdy nepodávala, zväčša sa dôvod, prečo ho dávam uraví a potm je ale potrebné kožu stále premasťovať, keď je suchá. Na tváričku používam krém lipobase. U malých detí na červené vyrážky zaberá aj čierny čaj. Urobí sa silný odvar čierneho čaju, vlažným sa koža opláchne, umyje. Neveim však, či zaberie aj vo veku štyroch mesiacov. Viac na diaľku poradiť neviem.

 • Umele mlieko

  , Autor: Evelynne

  Dobry den, syncek ma 14 mesiacov, doteraz bol dojceny, ale uz citim, ze nemam moc mliecka, vobec sa mi uz nenalievaju prsia odkedy som prestala kojit cez den (na radu lekarky, lebo maly nepriberal, tak aby papal normalnu tuhu stravu). Kojim ho rano, pred spanim a v noci (max. 2x), ale on uz len tak parkrat rano a vecer potiahne a koniec, jedine v noci sa mi zda, ze vypije viac. Chcem sa spytat, je potrebne ak uz v blizkej buducnosti prestanem kojit nahradit to umelym mliekom? Lebo vsade citam, ze ak dieta prijima mliecne vyrobky, ze to staci a ziadne UM nepotrebuje. Nas maly zje kazdy den chlebik s maslom, cely biely jogurt a vecer ma mliecnu kasu. Staci to alebo mam davat aj UM? Nie je lepsie prijimat tie vitaminy v strave ako ich umelo davat v umelom mlieku? Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Umelé mlieko nie je žiadna "umelotina", je to kravské mlieko uprvené pre konzumáciu detí v určitom veku. Takže nie je potrebné mať z neho obavy. ja odporúčam ako mliečnu porciu do troch rokov podávať toto umelé mlieko, hovoríme mu formula. Do varenia je možné samozrejme použiť bežné mlieko a smotanu.
  Ak má dieťa hodnotnú stravu, teda cca 200 až 250 gramov mäsa na týždeň, vajce, mliečne výrobky, mliečnu kašu, strukovinu, ovocie, zeleninu, nemusí mlieko ako samostatnú porciu konzumovať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: