Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kozie mlieko

    , Autor: MMartinaMM

    Dobry den, rada by som sa opytala na Vas nazor na kozie mlieko. Dcere 18m sme zacali uz druhy tyzden davat pred spanim kozie mlieko. Doteraz bola dojcena. Hladali sme nahradu za MM, a neprislo mi vhodne davat jej UM, kedze doteraz ho nepotrebovala. Okedy ale dcere davame kozie mlieko, zapeka ju a mava problemy so stolicou. Stolicu ma sice kazdy den, aj viackrat do dna ale uplne tvrdu a zacala odmietat chodit na nocnik, vidiet ze sa niekedy pri stolici trapi. Zacala som mlieko aj riedit ale problem pretrvava. Stravu ma pestru (vlaknina, ovocie, zelenia, dostatok tekutin). Mame pristup k domacemu kravskemu aj koziemu mlieku z overeneho zdroja. Uprednostnila som kozie, kedze sa mi zdalo vhodnejsie ale rada si necham od vas poradit. Ako prosim Vas nahradit MM, aby dcere nic nechybalo? Mlieko vyžaduje len pred vecernym zaspavanim a niekedy 1x v noci. Dakujem velmi pekne za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kozie mlieko a žiadne neupravené mlieko deťom do troch rokov neodporúčam. To, že kozie mlieko je lepšie ako kravské alebo umelé mlieko, ktoré je vytvorené na báze kravského mlieko je ťažký mýtus zavádzajúci matky a dobrý len pre toho, kto to kozie mlieko predáva. Kozie mlieko nemá proti kravskému žiadne benefity, býva často zdrojom infekcie, hlavne napríklad kliešťovej enecphalititdy. Nemá dostatok bielkovín. Okrem toho nie je vhodné pre deti s alergiou kravského mlieka, pretože alergia je tam skrížená aj s kozím. A už vôbec nemá význam pri neznášanlivosti laktózy, lebo tá je tam tá istá ako v kravskom mlieku! Vo veku do troch rokov jednoznačne odporúčam mlieko ako mliečnu porciu vo forme umelého pokračujúceho mlieka, formuly.