Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kravska bielkovina

    , Autor: luko

    Dobry den, pani doktorka,
    rada by som Vas poprosila o viac informacii ohladne kravskej bielkoviny. Mam 7 mesacneho syna, ktoreho kojim na poziadanie. Kravske mlieko nepijem, ale jogurty a syry sa v nasej domacnosti bezne konzumuju, preto by som nechcela, aby trpel na alergiu na kravske mlieko. Neplanovala som kravske mlieko (ani upravenu formulu) vobec zavadzat do jeho stravy, nakolko kojim a vsetky potreby "mlieka" mu naplna materske mlieko. Kojit planujem minimalne do 2 rokov. Vy odporucate zaviest formulu do 7 mesiaca, prosim, preco? Mohli by ste mi uviest nejake studie, ja som ziadne nenasla, asi to zle hladam. Co sa mu moze stat, ak formulu nezavedieme? Na co je dobre kravske mlieko pre kojene deti?

    Vopred Vam velmi pekne dakujem,
    LuKo

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ešte pred niekoľkými rokmi som mala podobný názor ako vy. Myslela som si, že keď matka kojí a má dostatok mlieka, nemusí do roka zavádzať umelé mlieko, formulu / podotýkam, že bežné konzumné kravské, ovčie, kozie mlieko deťom do troch rokov zásadne neodporúčam!/. Už pred niekoľkými rokmi európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu / EPGHAN 2008/ na základe výskumov aj štúdií odporučila včasné zavádzanie základných druhov potravín / medzi ,ktoré patrí aj bielkovina kravského mlieka, prítomná vo formule/. Bolo na základe zistenia, že medi štvrtým a siedmym mesiacom je tzv. imunologické okno, kedy dieťa tieto zložky stravy toleruje, zásadným spôsobom sa na tolerancii podieľa aj ochranný vplyv kojenia. Ja som praktik, pracujem na základe štúdia literatúry a chodím na vzdelávacie akcie, Prednášky, články sú vždy podopreté výskumom a štúdiami ale priznávam, že presne vám niektorú teraz doporučiť je ťažké. Komplexne sú doporučenia pre výživu publikované v prílohe časopisu Československá pediatrie, duben 2014 S1/69. Je to časopis pre lekárov, myslím, že všetky informácie by vám mal sprostredkovať váš lekár, čo iste aj robí a ak máte lekára, ktorému dôverujete, mali by ste mu dôveorvať aj v tom, keď vám hovorí, kedy a ktoré potraviny zavádzať. Ak formulu nezavediete, môže sa stať to, že v neskoršom veku zavedenú formulu nebude tolerovať a môže na ňu reagovať alergickými prejavmi.