Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • krv v stolici

    Vážená pani doktorka, chcela by som sa spýtať, mám 6-mesačnú dcérku a začali sme s príkrmami. Postupne sme zaradili na obed masovozeleninový príkrm a večer nemliečnu ryžovú kašu. Keďže som mala prechodne menej mlieka, urobila som 1x ryzovu kašu do mlieka umelého. Neviem, či to bola náhoda, ale dcerke sa asi po 4 dňoch objavili v stolici nitky krvi. Trvalo to 5 dní. Niekedy v stolici krv bola, inokedy nie. Hnačku nemala, stolica bola len oveľa hutnejšia ako predtým a dosť výrazne zapáchala, hlieny tam neboli. Naša lekárka nám povedala, že sa to stáva a ďalej to neriešila. Ja som alergička, bolím sa, či sa nemože jednať o prejav alergie na bielkovinu kravského mlieka. Keďže ju kojím, ja som vysadila všetky mliečne výrobky vrátane jogurtov, syrov. Sú to už dva týždne, krv v stolici sa neobjavila. Ale čo ďalej, je potrebné dcérku nejako došetriť? Alebo to brať ako alergiu?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zatiaľ by som odporučila vám bezmliečnu diétu, dieťatku nedávať iné ako materské lieko. Okolo devaiteho mesiaca môžete znova skúsiť napríklad mliečnu ryžovú kašu a aj vy si môžete dať nejaké mlieko alebo mliečny výrobok. Sledujte, čo sa udeje so stolicou. Samozrejme v zavádzaní bezmliečnych príkrmov pokračujte ďalej.