Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • alergia na BKM

    Dobrý den pani doktorka, chcem sa opýtať ako sa zisťuje alergia na BKM. Dcérka má 5 mes., je plne dojčená ale má riedku hlienovitú stolicu, niekedy s krvou. Bol urobený aj výter zo stolice - boli tam baktérie E.coli 055, užíva probiotiká Biogaia, ale v opakovanom výtere E. coli už neboli ale krv sa objavuje stále. Mlieko som zo stravy vylúčila ale ked som si dala trošku syra alebo koláč kde bolo aj mlieko a smotana tak na druhý den bola krv v stolici, presnejšie povedané krv v hlienoch. Môže sa alergia na BKM prejavovať aj krvou v stolici a aj ked som zjedla len malé množstvo jedla ktoré obs. mlieko?
    Boli sme u detskej gastroenter. ktorá mi povedala na to, že ked bude mať opakovane krv v stolici mám urobiť ryžový odvar. Môžem obvodnú pediatričku požiadať o testy na zistenie alergie alebo to musí len alergolog.
    Dakujem vám velmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V tomto veku ešte testy nemusia nič preukázať. Zásadne odporúčam z vašej strav ÚPLNE!!!!!!!!! vylúčiť mlieko a mliečne výrobky, pozor aj na mlieko v bábovke, keksoch a podobne. Sama vidíte, že keď mlieko nekonzumujete stolica je bez krvi. Myslím, že sa to dá zabezpečiť, pri plnohodnotnej vašej strave s dostatkom mäsa, zeleniny, ovocie, cereálií vám mlieko určite nebude chýbať. Odporúčam pridať preparát vápnika, napríklad Calcium sandoz alebo calcium c šumivé, 1 tbl. denne. Ťažkosti rastom dieťatka a dozrievaním jeho imunitného aj tráviaceho traktu pravdepdobne ustúpia. Na testy a iné vyšetrovanie je dosť času a nie je dôvod teraz dieťa trápiť.