Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,275 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tlak

  , Autor: Florencia 5

  Ani tlak na brucho lebo tým sonom veľmi tlačil a či môže byť brušné sono v takom skorom týždni 11+3tt?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusíte sa obávať. Zárodok je v maternici dobre chránený. USG vyšetrenie nespôsobí negatívny vplyv.

Podobné otázky

 • Bolesti po vyšetrení

  , Autor: Florencia 5

  Chcem sa ešte aj tak radšej spýtať nadviazať na to tlačenie na brucho veľmi mi tlačil na brucho keď robil ten brušný ultrazvuk na pohotovosti sa vyjadrili že bolo zbytočne robiť brušný aj vaginálny keď cez brucho bolo slabo vidieť ani na pohotovosti sa im nepodarilo zamerať to bábätku CEz brucho a oni jemne pozerali. Strašne mi ráno predtým tým ultrazvukom tlačil doktor na brucho aby vôbec niečo videl keďže som 11+3 tt bolo mi aj na pohotovosti povedané že nemal tak silno tlačiť od vtedy mam silné bolesti a ťažko naozaj ten tlak n mohol poškodiť plod placentu alebo ublížiť dieťaťu? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, USG vyšetrením cez brucho sa nepoškodil chorión, ani to nemalo vplyv na maternicu, či samotný plod. Príčin bolestí môžete mať viacero, môžu Vás bolieť svaly prednej steny brušnej, ťažko povedať. Najvhodnejšie je sa pýtať v prípade nejasností priamo lekárov, ktorí sa Vám k tomu vyjadrujú pri vyšetrení. Ja sa Vám neviem k tomu takto na diaľku vyjadriť.

 • Bolesť na ľavej strane v tehotenstve

  , Autor: NikaBrut

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať a poradiť... Už pár dní ma pobolievalo v ľavom boku brucha.... Je to medzi rebrami a bokom... Ale už 2 deň ma to začína bolieť aj na dotyk, pri pohybe, v kľude, no proste boli to stále.... Som na začiatku 35 tt a tak neviem, či sa mám začínať obávať a utekat do nemocnice.... Alebo to len tlači babo... Včera som bola na poradni no nebolelo to tak ako začalo už ooobede a hlavne večer a dnes... doktorka pozerala babo a všetko bolo v poriadku... Vaha bábätka cca 2170g....neviem co robiť prosím vaas.. Ci si to nevšímat a čakať už len na pôrod alebo môže to byť problém..... Aby som nezabudla beriem lieky na tak, keďže v tehotenstve mam problém so zvýšeným tlakom ale zatiaľ sa mi ho darí držať.... Ďakujem za každú radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin bolestí pod ľavým rebrovým oblúkom môže byť viacero. Môže sa jednať iba o tlak plodu, ak nie sú bolesti stále. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Tlak

  , Autor: Jennifer1

  Dobrý deň, chcela som sa opýtať ohľadom tlaku v pošve po serkaži. Včera má prepustili po zákroku a všetko bolo fajn dnes začal tlak alebo divný pocit ako keby som tam niečo mala. Beriem progesteron 3x za deň. Magnezium si dávam celé tehotenstvo večer. Mám strach pretože krčok maternice bol 1cm a preto urobili zákrok. Samozrejme mám relax a cely deň som doma ležím. Jedine ak sa kus prejdem po byte na WC a späť. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď rozumiem Vašim obavám, takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte zdravotnícke zariadenie, kde bol výkon realizovaný a kde ste boli hospitalizovaná. Budú sa Vám tam vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Clotrimazol

  , Autor: annaanna

  Dobrý deň. 3 dni som sa liečila Clotrimazolom na mykózu. prvý deň som mala ružový výtok, druhý deň ten istý ružový výtok s kvapkou krvi a tretí deň zase ružový výtok s nitkou krvi a mala som bolesti v maternici. Na pohotovosti som mala tlak 160/89 a povedali mi že placenta sa netrhá. Doktorka povedala stopnúť liečbu tak som si ďalších 5 dní vkladala probiotiká do pošvy. Teraz doktorka povedala že zase mám dobrať tie posledné tri tabletky. Niekde som našla že vedľajší účinok Clotrimazolu v prvom trimestri je porucha funkcie placenty a porucha diferenciácie plodovych tkanív. Ja som v 31 týždni. Môže ma bolieť brucho od toho Clotrimazolu? Nechce sa mi veriť že by to malo na mňa taký zlý účinok a chcem sa konečne prelieciť na tú mykózu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tak ako každý preparát, aj Clotrimazol môže spôsobiť vedľajšie alebo nežiadúce účinky. Ak Vám daný preparát nevyhovuje, skúsiť si môžete aplikovať Canesten alebo Candibene vaginálne tabletky. Vhodné je pred zahájením liečby realizovať si jednorázovo aj vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom. Ak bola vo výsledku kultivačného vyšetrenia prítomná iba Candida a nemáte žiadne ťažkosti, nie je nevyhnutné za každú cenu mykózu preliečovať. Vhodná je aj aplikácia vaginálnych probiotík. Je v celku možné, že už to máte preliečené. Takto sa Vám viac neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Kava v tehotenstve

  , Autor: nisa

  Dobrý deň,

  chcela som sa informovať či môže nejako uškodiť bábätku v brušku, ak v prvom trimestri pijem dve kávy na deň (presso so zníženou intenzitou) ale neviem aký je tam obsah kofeínu. Pomáha mi to na nízky tlak a nevoľnosti.

  Veľmi pekne dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pitie kávy v tehotenstve nemá negatívny vplyv na tehotenstvo. Treba však myslieť na to, že káva je močopudná, preto je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, aspoň 1,5 - 2 litre tekutín.