Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,854 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • OGTT

  , Autor: Adka33

  Dobrý deň, minulý týždeň mi bol robený OGTT- v 27.týždni tehotenstva, výsledok bol úplne v poriadku, ani len hraničné hodnoty sa neukázali. Následne cca po 3 dňoch som cítila dyskomfort pri močení a večer dokonca bolesť akoby v oblasti obličky, bez teploty,bez triašky...Na pohotovosti mi z moču diagnostikovali zápal močových ciest/v moči Ery, Leu, záplava baktérii/, tak 4.deň užívam ATB..odvtedy mám však v moči glukozu.../ prítomnosť krvi a bielkovín je na testovacom prúžku už vidieť minimálne v porovnaní s víkendom, ani pálenie pri močení tak necítim/...len tá glu ma trápi...neviem,či treba OGTT znova opakovať alebo si dať vyšetriť oblicky, alebo niečo iné?.OGTT bolo robené v laboratóriu,nie len nejakým glukomerom...ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bol výsledok oGTT v poriadku, nemyslím si, že je dôvod ho spochybňovať. Cukor v moči sa môže vyskytnúť z viacerých príčin. V tehotenstve je to bežné, navyše ak máte zápal, k tomu ešte močových ciest, ktorý je liečený antibiotikami, máte hneď tri možné príčiny. Nevidím však dôvod, prečo si denne realizovať vyšetrenie moču. Počas antibiotickej liečby odporúčam užívania probiotík, ako aj aplikáciu vaginálnych probiotík.

Podobné otázky

 • Glukozovy test

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Bola som na glukozovom teste, no zobrali mi 2krat krv a potom sestričky zistili, že mi zabudli dat vypiť roztok. Následne som vypila roztok a už po pol hodine mi sestrička odobrala krv a ďalší odber bol cca približne tiež po pol hodine. Môže to prosím vás s kresliť nejak výsledky keď interval medzi odbermi nebol hodinový ale cca pol hodinový?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto je sa ťažko vyjadriť k priebehu vyšetrenia orálneho glukózového tolerančného testu (oGTT), ale podľa opisu sa nejednalo o štandardný postup. Test sa robí ráno nalačno po 8 hodinovom lačnení, v časovom rozsahu 2 hodiny. Odoberie sa krv zo žily. Následne pacientka vypije v priebehu 3 - 5 minút 75g glukózy rozpustenej v 300 ml vody. Ďalší odber krvi sa robí 60 a 120 minút po vypití glukózového roztoku. Výsledky testu preto môžu byť skreslené.

 • Tehotenská cukrovka

  , Autor: Blazena

  Dobrý večer prajem chcem sa opýtať bola som na test tehotenskej cukrovky vyšiel my taký
  Glukóza 0 hod-graf.hodnota 5,06 - ref.medze 5,60mmol
  Glukóza o 1 hod - graf.hodnota 9,47 - ref.medze 11,10mmol
  Glukóza o 2 hod - graf.hodnota 6,33 - ref.medze 7,80 mmol
  Glukóza v moci 0 hod - negatívna
  Glukóza v moci 1 hod - pozitívna
  Strašne sa toho bojím že čo to znamená utorok idem až k svojmu gyn ale dovtedy sa zbláznim že čo to znamená čo má čaká teraz ďakujem Vám veľmi pekne za vašu správu budem veľmi rada keď mi odpíšete

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa hodnôt sú výsledky oGTT testu v poriadku. Nemusíte sa znepokojovať. Navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa plánu.

 • Nadvaha v tehotenstve

  , Autor: kvietok123

  Dobry den, ked som otehotnala vazila som 96 kg 165 cm.
  Na poslednej poslednej poradni ked som sa odvazila zazila som sok 6 kg hore za mesiac
  (v 21 tyzdni) Chcem sa len opytat kolko mozem v tehotenstve pribrat? Snazim sa jest zdravo a aj sa hybat. Co mi moze hrozit. Viem, ze babätko moze mat nadvahu a aj ze mozeme dostat cukrovku.
  Jem vela ovocia, zeleniny, vyhybam sa vyprazanym a tazkym jedlam ale sem ta zhresim a dam si nieco sladke.

  Co mam este robit aby som neohrozila seba a dieta?

  Dakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je vhodné realizovať oGTT test na vylúčenie prípadnej tehotenskej cukrovky, alebo či sa nejedná už o exitujúcu doteraz nezistenú cukrovku. Dôležité je tiež sledovať si príjem a výdaj tekutín, či telo nezadržiava tekutiny, všímať si prípadné opuchy nôh. Takto sa Vám neviem bližšie vyjadriť. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Test na cukor v tehotenstve

  , Autor: Ninozka

  Dobry večer...Prosim vas chcela by som sa opytat?Minuly tyzden som bola na zatazovom teste na cukor v tehotenstve som 26 tt..Pani doktorka mi povedala ze si mam kupit 50 g glukozu naco som ja ale akosi zabudla a muz mi v lekarni kupil 75 g a tu som vlastne vypila

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za normálnych okolností by aj takéto množstvo glukózy nemalo skresliť výsledok oGTT, bolo však potrebné o tom informovať lekára. Keďže nepoznám výsledok vyšetrenia ani ostatné okolnosti, neviem sa Vám k tomu bližšie vyjadriť.

 • Ogtt

  , Autor: ika057

  Dobry den, je mozne absolvovat ogtt aj ked budem 22+5? Lekarka ma objednala,ale citala som,ze sa robi az od 24tt..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je to možné. Štandardne sa oGTT robí od 24. - 28. týždňa tehotenstva. V čase Vášho termínu vyšetrenia budete končiť 23. týždeň tehotenstva. Pár dní plus mínus nezmení výsledok vyšetrenia.