Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,770 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Hematom

  , Autor: Terézia

  Dobrý deň.
  Mam otázku ohľadom hematomu. V 8 týždni mi diagnostikovali hematom. Prvé dni som bola v nemocnici a brala duphaston a Ascorutin. Potom ma prepustili domov a mala som nariadeny prísny kludovy režim a naďalej brat spomínané lieky.
  4 týždne som doma ležím nehýbem sa jedine tak WC. A počas tohto obdobia som spinila hnedým vytokom a asi 2x tmavocervenou krvou. Tento týždeň a to som už v trinástom týždni som začala spinit lepšie povedané stále keď vstanem z postele a idem na WC zomna vytiecie trochu tmavocervenej krvi stále. Nie je jej veľa ale vinde na vložku a par kvapiek do misy. Mam aj bolesti vecsinou na ľavej strane ako keby pri vaječníku a niekedy aj v podbrušku. Bola som na pohotovosti kde mi vysetrujuci lekár vravel ze dieťa je v poriadku. A ze ta krv môže znamenať to ze sa ten hematom začal vyplavovat. A moja otázka znie? Mam byt naozaj tak kľudná a brat si to len tak ze to krvácanie je z hematomu? A koľko také vyplavovanie hematomu trvá? Pretože už to trvá vyše týždňa. A môže to byť sprevádzané aj bolesťami? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie alebo slabé krvácanie do 16. týždňa tehotenstva je spôsobené tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom (budúcou placentou). Nasadená liečba ako aj odporúčanie kľudového režimu je štandardným postupom. Krvácanie alebo špinenie tmavou krvou znamená, že sa vyplavuje stará krv. Je vhodnejšie, ak sa krv vyplaví z maternice von, ako by sa mala hromadiť medzi zárodkom a stenou maternice a spôsobiť tak odlúčenie od steny maternice, čo by spôsobilo potrat. Čo sa týka bolestí, každým dňom sa maternica zväčšuje, čo môžete pociťovať ako mierne pobolievanie podbruška. Čo sa týka dĺžky špinenia, je to individuálne, malo by to mať ale tendenciu k slabnutiu. Odsledujte si to. Hematóm je podľa rozmerov pomerne malý. Ak je nad vnútornou bránkou, znamená to, že sa pomaly vyplavuje, z toho je to tmavočervené špinenie. Ak boli všetky vyšetrenia v poriadku, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

Podobné otázky

 • Hematom a následné špinenie

  , Autor: Veron0310

  Dobrý deň prajem,
  aktuálne som v 9tt tehotenstva, včera som začala krvácať, následne som utekala na pohotovosť kde bolo všetko s bábätkom v poriadku. Od prvého vyšetrenia viem že mám hematom. Včera dr povedal že je vo veľkosti 3x2cm a je za plodom. Na pohotovosti mi pichli dicynone + 3x denne každých 8h beriem aj tabletky + beriem duphaston 2x1tbl, železo 2x1tbl, kyselinu listovú 1tbl denne a euthryox na štítnu žľazu od endokrinologicky tiež 1tbl denne ráno na nalačno. Po injekcii krvacanie ustálo hneď, snazim sa čo najviac oddychovať a beriem príslušné lieky. Dnes už len špinim, väčšinou však len pri utreti vidim na papieri trosku tmavohnedej (starej) krvi plus take ako keby vlasocnice. Na vložke mám za cely deň možno 3kvapky tohto špinenia. Chcem sa opýtať, to špinenie znamená že sa hematom vyplavuje z tela von? Zajtra sa mám hlásiť u obvodnej gynekologicky ale tá ma dovolenku tak budem volať zastupujucemu dr ako mám postupovať, ale chcela by som vedieť aj váš názor. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, či krvácanie do 16. týždňa je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Samozrejme, ak je prítomný hematóm, špinenie môže byť spôsobené aj jeho vstrebávaním, či vyplavovaním. Pokračujte v nasadenej liečbe a kľudovom režime. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Krvácanie v tehotenstve

  , Autor: Lucka_B

  Dobry den pan doktor, chcela by som sa poradiť ohľadom krvacia v tehotenstve. Aktuálne som v 21.týždni tehotenstva, prvýkrát som zakrvacala asi v 10 týždni, všetko bolo v pohode. Minulý týždeň som ráno otvorila oci a vyšlo zo mna dosť veľa krvi, aj zrazenina. Pár dni ma nechali v nemocnici, všetko bolo v poriadku, akurat mam nižšie placentu. Včera som bola na kontrolu, opäť sa bábätko hýbalo, žiaden hematóm, dosť plodovej vody, no dnes ráno sa mi to opäť zopakovalo, vyšla zo mna krv aj zrazeninka. Teraz už nie je ani naznak po krvi, len akokeby praskla nejaka cievka, možno aj kvôli tomu, že mam nižšie placentu. Moj lekár však dnes neordinuje, momentalne už nie je náznak po krvi, cítim sa ok, nič ma neboli, pohyby cítim aj teraz. Neviem, prečo sa to deje, či sa mám znepokojovať. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, krvácanie, či špinenie do 16. ukončeného týždňa tehotenstva najčastejšie súvisí s tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Čo sa týka špinenia, či zakrvácania v II. trimestri, príčin môže byť viacero, od vcestnej, či nižšie uloženej placenty až po zvýšenú praskavosť cievok krčka maternice. Hematóm sa môže vytvoriť, vstrebať, odkrvácať a môže sa vytvoriť ďalší. Dá sa povedať, že je lepšie, keď sa krv dostane von, ako by sa mala hromadiť v maternici. Tmavá krv je stará krv, ktorá môže z pošvy vytiecť aj po niekoľkých dňoch od krvácania. Jasnočervená krv je čerstvá krv. Nevidel som však nález, nepoznám ani výsledky vyšetrení, či ďalšie informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne, najmä pri silnom krvácaní vyhľadajte gynekologickú pohotovosť.

 • hematon

  , Autor: Lucia7933

  Dobry den, pan Dr. , je mozne aby hematon vznikol zo dna na den? Totiz vcera som bola na prvom sone vsetko OK, 7+1tt akcia srdiecka bola plod zodpovedal presne tyzdnu tehotenstva podla MS.No dnes nadranom som znicoho nic zacala krvacat celkom silno, hned som bezala smer pohotovost. Nakolko vcera bolo vsetko ok nechapala som co sa to deje.Pozreli ma a nasli mi tam hematon 16mm a pravdepodobne z toho to krvacanie. Plod bol v poriadku.Nariadili mi len kludovy rezim. Zatial je to ok, este sem tam jemne zakrvcam.som uz po dvoch MA, takze uzivam z hematologie Anopyrin 100 a od gyn. a reproimunologa mam preventivne nasadeny fraxip. 0,3 + progesteron 400 mg denneCo by ste mi odporucili, zatial vysadit fraxiparin? teda mohlo to byt sposobene tymito liekmi? Nikdy predtym som hematon nemala.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, či krvácanie do 16. týždňa tehotenstva je spôsobené najčastejšie tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Je to pomerne časté. 18 mm hematóm nie je žiadna katastrofa. Je lepšie, ak sa krv vypudí von z maternice, ako by sa mala hromadiť v maternici vo forme hematómu. Predpísané lieky nevyhadzujte. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Hematóm v 6tt

  , Autor: Maria92

  Dobrý deň, práve som v 6+0 týždni tehotenstva a gynekológ mi oznámil, že mám plošný hematóm nad plodovým vakom. Akcia srdca aj všetko ostatne bolo v poriadku. Od začiatku tehotenstva mám nariadené si dávať 2x denne progestenale na vklad kvôli tomu, že som vo 4 týždni trochu splnila ružovým výrokom. Teraz ho mám užívať stále do konca prvého trimestra. Mám nariadený kludovy režim. Neviem vôbec ci mám len ležať alebo môžem bežne fungovať. Mám aj 2rocnu dcéru, tak preto sa pýtam. Snažím sa ju vôbec nedvihat. Hematom mi zistil na kontrole, nespinila som ani nekrvacala zatiaľ. Je podľa vás hematóm veľmi rizikový pre tehotenstvo ? Musím len ležať ?
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie ružovým výtokom, či hnedým špinením. je do 16. týždňa pomerne časté. Príčinou je tvorba cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom (teda budúcou placentou). Iba na základe opisu mi nie sú úplne jasné všetky okolnosti. Nepoznám ani nález, či ďalšie informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nemyslím si však, že je nevyhnutné iba ležať. Najobjektívnejšie sa Vám k tomu však vie vyjadriť Váš obvodný gynekológ.

 • Hematóm a hnedý výtok

  , Autor: Kristínnka

  Dobrý deň chcem sa spýtať pár otázok. Som v 12t+5d tehotenstva. Keď som bola na konci 10 týždňa bola som hospitalizovaná v nemocnici kvôli krvácaniu. Dávali mi lieky a injekcie. V ten deň ráno sme mali pohlavný styk a krvácanie začalo poobede. Utekala som na pohotovosť. Po prepustení mi povedali že mám hematóm a menšiu zrazeninu. Povedali tiež že s bábätkom je všetko v poriadku. Bola som u svojho gynekológa a ten mi predpísal Progesteronelle 200mg dvakrát denne zapiť alebo vaginálne. Užívam ich pravidelne, sex sme vynechali. Posledné tri až 4 dni som začala špiniť a začal mi hnedý výtok. Ale žiadne krv ani zrazeniny. Čítala som že sa tým hnedým výtokom ten hematóm vstrebáva a vylučuje. Mala by som ísť k doktorovi? Nie je nič vážne to špinenie? Ďakujem zaq odpovede

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie hnedou (starou) krvou, prípadne slabé krvácanie do 16. týždňa tehotenstva je spôsobené najčastejšie tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Rovnako tak, ak už je prítomný hematóm nad vnútornou bránkou, jeho vstrebavánie a postupné vylučovanie sa môže prejaviť hnedým špinením. Ak sa nejedná o silné krvácanie, nie je nevyhnutné navštíviť pohotovosť. Odsledujte si to. Užívať môžete Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.