Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,475 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tabletky

  , Autor:

  Dobrý deň prajem.
  Chcela by som sa poradiť. V čase 3tt až 4tt ( o čom som žiaľ nevedela) som dostala zo zubu zápal stredného ucha. Dostala som antibiotika Azibiot ( 3kusové s učinkom na 10dni), Pamycon a Paralen kt.som užívala cca 3x denne 5dní. Aby toho nebolo málo, seklo ma v chrbtici tak silno, že mi bol pichnutý tramal a infúzia. Následne mi bolo odporučené užívať Guajacuran (čo je v poriadku asi), 1x denne Aflamil prášok proti bolesti a 2x denne Dorsiflex ! (kt.je počas tehotenstva zakázaný). Ten som brala asi 5dni tak dokopy 10tabl. Chcela by som sa opýtať či je tam nejaké riziko pri takom počte. Bola som aj u svojej gynekologičky ale iba mikla plecom a viac to neriešila. Teraz sa však bojím lebo všade čítam že 4tt je na tabl.dosť rizikový pre dieťa. Za odpoveď Vám ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je pravda, že prvý trimester je na lieky proti bolesti a antibiotiká najcitlivejší, ale ak sa má tehotenstvo udržať, udrží sa, ak nie, tak nie, to už neovplyvníte. Z menovaných liekov sa neodporúča užívať počas tehotenstva hlavne Dorsiflex, ale nemyslím si, že dané množstvo bude mať zásadný vplyv na tehotenstvo. Ak to je plánované a žiadúce tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, odporúčam objednať sa na PTS prvotrimestrálne USG vyšetrenie, a následne absolvovať aj morfologický aj fetálny screening. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Kkgh

  , Autor:

  Dobrý deň prosím vás poraďte mi som 26 tyzdni s tvrdne mi bruško keď sa postavím alebo chodím keď lezim alebo sedím je mäkké mam aj magnesium 3krat denne ale necítim že by mi pomohlo a zatiaľ mam všetko dobre

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak užívate magnéziové tabletky v dávke 3x1 tabletka a nie je to dostatočné, dávka sa dá zvýšiť na 3x2 tabletky. Svojvoľne si však dávku neupravujte, ale pri pretrvávaní ťažkostí ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Uzivanie magnezia v tehotenstve

  , Autor:

  Dobry den pan doktor,
  ako je to prosim s uzivanim magnezia v tehotenstve? Beriem Galvex 500 mg 3 x denne kvoli tvrdnutiu bruska v podstate cele tehotenstvo. Momentalne som v 35 tyzdni. Citala som, ze v poslednom trimestri moze uzivanie magnezia sposobit svalovu slabost u novorodenca. Co to presne znamena? Mam sa obavat? A kedy je podla Vas vhodne magnezium vysadit? Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané magnéziové tabletky môžete užívať do 36. týždňa tehotenstva, teraz stačí už aj 2x1 tabletka. Pri užívaní vysokých dávok magnézia počas tehotenstva, hlavne v poslednom trimestri, sa môže u novorodenca prejaviť abstinenčný syndróm, v podobe svalového trasu, kedy je nutné mamke opäť nasadiť magnézium s postupným vysadzovaním, čo nie je Váš prípad. Nemusíte sa obávať.

 • Thyrozol

  , Autor:

  Dobrý deň. V pondelok mi gynekológ potvrdil tehotenstvo som asi 5-6tyzden. Keďže sa liečim na štítnu žľazu a výsledky mam dobre už viac ako rok a pol beriem Thyrozol 10mg štvrť tabletky denne. V pribalovom letáku je ale napísané že môže poškodiť dieťa. Teraz neviem ci môžem pokračovať alebo nie a a moja endokrinologicka mi nezdvíha telefón. Môžem normálne pokračovať v užívaní liekov?
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívate minimálnu dávku, ktorá plodu neublíži. Odporúčam však čo najskôr navštíviť endokrinológa, ktorý posúdi, či sa liečba vysadí úplne, alebo ostane pri pôvodnom dávkovaní. Nemusíte sa obávať.

 • Výsledky z prvého skríningu

  , Autor:

  Dobrý deň,
  potrebovala by som poradiť ohľadom výsledku z prvého skríningu.

  Preeklampsia pred 34. týždňom ....... 1:297
  Preeklampsia pred 37. týždňom ........ 1:82
  Preeklampsia pred 42. týždňom ........ 1:17
  Rastová retardácia plodu pred 37. týždňom ....... 1:87

  Môj gynekológ povedal, že mi vyšlo vysoké riziko vysokého tlaku a rastovej retardácie. Chcem sa opýtať, podľa akej hodnoty určil to riziko vysokého tlaku? Aká je vlastne normálna hodnota a aká je už zvýšená? Mám to chápať tak, že čím menšie číslo, tým väčšie riziko?
  Taktiež ta rastová retardácia 1:87 som mala zvýraznené, je to až také zlé?
  Predpísal mi tabletky Stadapyrín, lenže mám obavy, pretože som sa dočítala, že by sa nesmel v tehotenstve. Mám užívať 150 mg každých 24 hodín do 36 tt.
  Prosím Vás je v poriadku tento liek? Môžem ho bez problémov užívať?
  Ďakujem pekne za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri prvotrimestrálnom screeningu Vám bola odobratá krv, na základe ktorej sa posudzuje viacero rizík a pravdepodobností. Kyselina acetylsalicilová, napríklad Acylpyrín alebo Stadapyrín. Užíval by som ho však keď tak iba do 24 týždňa tehotenstva. V pokročilom štádiu tehotenstva by som už liek neužíval pre vysoké riziko silného krvácania aj v prípade rozbehnutia pôrodu. Ak je nutné, liek sa nahradzuje nízkomolekulárnym heparínom. V prípade nejasností alebo ťažkostí kontaktujte Vášho obvodného gynekológa, ktorý má prehľad o všetkých výsledkoch a najlepšie Vám ich vie interpretovať.

 • Pichanie

  , Autor:

  Dobrý deň
  Som v 12tt a napriek magnerot ktorý užívam tri krát denne po dve tabletky mávam pichanie v oblasti pošvy a konečníka ktoré neustupuju.
  Nie je to veľmi silné ale nepríjemné. Ú lekára som bola včera a jediné čo mi povedal je že je všetko v poriadku a mám viac oddychovať. Čím by to mohlo byť spôsobené? Môže byť že lekár čaká na výsledky krvných testov ktoré mi teraz robili? Za odpoveď vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, maternica sa každým dňom zväčšuje, čo každá žena vníma individuálne, aj napríklad pichaním v podbrušku, či v pošve. Keďže však nepoznám všetky okolnosti, ani anamnézu, či výsledky vyšetrení, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť.