Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,872 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tabletky

  , Autor: Iva619

  Dobrý deň prajem.
  Chcela by som sa poradiť. V čase 3tt až 4tt ( o čom som žiaľ nevedela) som dostala zo zubu zápal stredného ucha. Dostala som antibiotika Azibiot ( 3kusové s učinkom na 10dni), Pamycon a Paralen kt.som užívala cca 3x denne 5dní. Aby toho nebolo málo, seklo ma v chrbtici tak silno, že mi bol pichnutý tramal a infúzia. Následne mi bolo odporučené užívať Guajacuran (čo je v poriadku asi), 1x denne Aflamil prášok proti bolesti a 2x denne Dorsiflex ! (kt.je počas tehotenstva zakázaný). Ten som brala asi 5dni tak dokopy 10tabl. Chcela by som sa opýtať či je tam nejaké riziko pri takom počte. Bola som aj u svojej gynekologičky ale iba mikla plecom a viac to neriešila. Teraz sa však bojím lebo všade čítam že 4tt je na tabl.dosť rizikový pre dieťa. Za odpoveď Vám ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je pravda, že prvý trimester je na lieky proti bolesti a antibiotiká najcitlivejší, ale ak sa má tehotenstvo udržať, udrží sa, ak nie, tak nie, to už neovplyvníte. Z menovaných liekov sa neodporúča užívať počas tehotenstva hlavne Dorsiflex, ale nemyslím si, že dané množstvo bude mať zásadný vplyv na tehotenstvo. Ak to je plánované a žiadúce tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, odporúčam objednať sa na PTS prvotrimestrálne USG vyšetrenie, a následne absolvovať aj morfologický aj fetálny screening. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Mykóza

  , Autor: annaanna

  Dobrý deň. Z poslednej kultivacie mi vyšli pozitívne kvasinky. Som v 29 týždni (28+6) a nemám žiadne problémy. Mykóza páli a svrbí a mňa nič nepáli. Raz za týždeň mám taký slabý výtok to je všetko. Ževraj sa to môže dostať do plodovej vody a treba Clotrimazol. Už som bola 2 krát hospitalizovaná kvôli anémii a že som skolabovala od únavy. Bojím sa aj užiť aj jednoduché antibiotikum aby som zase neodpadla. Neviem, brať ten Clotrimazol alebo nebrať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne ťažkosti a v kultivačnom náleze boli prítomné iba kvasinky, môžete si aplikovať Canesten alebo Candibene vaginálne tabletky a následne si realizovať 7 až 10 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Neplánovane tehotenstvo

  , Autor: Igiii

  Ešte otázočka , čo znamená ci bola tabletka správne užita ? + myslel som koniec plodných dni , nie ovulácie.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, “plodné dni” sú dni, v priebehu ktorých dochádza k ovulácii. Keďže ovulácia nemusí prebiehať na deň presne, ako aj vajíčko aj spermie majú istú životnosť, väčšinou toto obdobie zahŕňa 6 dní. Správne užitie tabletky znamená, či bol užitý vhodný preparát za vhodných okolností vo vhodný čas. Každý z preparátov núdzovej antikoncepcie totiž pôsobí trochu iným mechanizmom účinku. Preto je dôležité, v akej fáze cyklu je preparát užitý, ako aj či už k ovulácii došlo alebo ešte len má prísť. Dôležité je aj včasné užitie. Každý z preparátov núdzovej antikoncepcie má iné časové okno, kedy sa môže použiť. Kombinácia týchto faktorov má vplyv na výsledný účinok núdzovej antikoncepcie.

 • Anopyrin, či Aspirin

  , Autor: Muž 123

  Dobrý deň, ďakujem, za vašu radu, ale (ASA) v dávke 150mg denne, ktorá je v preparátoch známych ako Anopyrin, či Aspirin Protect, nieje k dodaniu. Je len 100g, ako to mám vyriešiť? Ktorý liek je podľa Vás vhodnejší? Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, 150mg balenia neexistujú, preto pacientky užívajú 1a1/2 tabletky denne. Je jedno, ktorý z týchto preparátov budete užívať.

 • Krčok

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pár doktor,
  dnes som bola na poradni v 24 týždni (23+5), lekár mi povedal že mám skrátený krčok, nie o moc ale mám, veľkosť si už nepamätám. Chcem sa opýtať čo robiť aby sa mi krčok neskratil ešte viac alebo aby sa bábätko nevypytalo na svet skôr. Je možné bábätko normálne donosiť? A hlavne čo robiť a nerobiť aby sa neskracoval.
  Tiež mám niekedy tvrdnutia brucha keď ležím na chrbte, stalo sa mi to už pár krát tak že v priebehu 10 minút mi stvrdlo 3x -4x po sebe, lekár povedal že keď tvrdne v pokojovom režime to už nie je dobre, a tiež sa chcem opýtať či je potrebné aj vylúčiť sex počas tehotenstva nakoľko je krčok kratší.
  Je tiež možno v tomto týždni bábätko cítiť menej? Niekedy ho cítim viac krát do dňa niekedy len tak tlmené a menej často.
  Dakujem za rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti a ďalšie informácie, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Vhodné je užívať magnézium, kľudne aj v dávke 3x2 tabletky, dodržiavať kľudový režim a vhodné je aj dodržiavať pohlavnú abstinenciu. Neviem čo Vám bolo na základe výsledkov a nálezov odporúčané Vašim obvodným gynekológom, postupujte podľa toho.

 • Opäť nabrehnuta laktacia

  , Autor: babycandy

  Dobrý deň, prosím o radu - po pôrode mi laktacis nabehla na 5.-6.den kedy sa mala už nechcela prisat. Vtedy som sa rozhodla pre tabletky Medocriptine,kt.mi predpísal dr. Brala som ich 12dni (1/2tbl ráno, 1/2tbl vecer) mlieko sa zastavilo. Lenže už ich neberiem 6.ty deň a od včera pozorujem,že sa opäť nalievaju a keď stlačím bradavku,začína sa tvoriť. Viem si mlieko odsavat s tým,že ho pomaly pridávať do umelého mlieka pre malú? Nebudú pozostatky tabletiek v tomto mlieku?príp.toto mlieko pri pavidelnom odsavani vie byť plnohodnotné?nakoľko sa mi zas tvorí, nechcem brat opäť lieky ale prehodnotila som svoje prvé rozhodnutie...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď je to otázka skôr pre laktačnú poradkyňu, za týchto okolností môžete aj naďalej kojiť, ak však máte dostatok mlieka. Ak však mlieko máte len v minimálnom množstve, po kvapkách, vhodnejšie bude laktáciu opäť zastaviť a kojiť dieťa čisto formulou umelého mlieka. Nemá zmysel miešať formulu umelého mlieka, nie je to dobrý nápad, je to skôr na škodu. Ak máte dostatok materského mlieka, môžete kojiť na striedačku, najprv nakojiť z prsníkov a pri ďalšom kojení dať formulu umelého mlieka. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili, kde Vám vedia predpísať lieky na zástavu laktácie.