Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Infekcia

    , Autor: lucka-151

    Dobry den, poprosim o Vas nazor vzhladom k mojej stale prebiehajucej infekcie,bola som liecena macmirorom a fluozimom a stale sa mi vracia ta ista infekcia doktor mi predpisal nejake cipku ktore mi musia vyrobit v laboratorium,recept je pisany rucne nejaky framyzoini,su v 30 tt bezpecne,nakolko mi sestricka podala recept a k doktorovi som sa nedostala ,alebo co mi este ako prevenciu odporucate? Sprchujem sa len vodou nepouzivam ziadne mydla.
    S pozdravom Lucia

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý den, podľa všetkého Vám lekár predpísal Framykoinové čipky (Globuli cum Framykoini), ktoré obsahujú dvojkombináciu antibiotík. V tehotenstve nie sú kontraindikované, pôsobia len lokálne. Skúsil by som ešte Clogin vaginálny výplach a užívanie vaginálnych probiotík.

Podobné otázky

  • Hlienova zátka a otváranie sa

    , Autor: Michaelita

    Dobrý deň, pán doktor,
    chcela by som sa informovať u Vás ohľadom stavu krčka a hlienovej zátky.
    OG má odoslala do nemocnice kvôli menštruačným bolestiam s vystrelovanim do krížov (31+1).
    Nález bol: uterus normotonus, hrdlo zachovalé, uzavreté, guľatá časť plodu nalieha na panvivy vchod, PV neodteka, nekrvaca.
    Cervikometria 35 MM, VB formovana.
    Vystrašila má, že ešte pár dni a mohla by som začať rodiť pri takých bolestiach a preto treba hospitalizáciu a magneziove infúzie na stabilizáciu. V nemocnici sa ma spýtali, že prečo má s takýmto nálezom poslali, vraj to nie je na hospitalizáciu. Po vyšetrení u nich bol nález nasledovný: uterus normotonus, hrdlo 3 CM, vonkajšia branka pre prst, ďalej uzavreté, na vchod nalieha hlavička, PV neodteka, nekrvaca. Cervikometria 30 mm bez vezikulizacie, Valsalv negat.
    Po danom vyšetrení ma poslali domov, že nevidia dôvod aby som zostávala, iba zvýšili dennú dávku magnézia.

    Je možné, že sa začnem otvárať a môže mi odchádzať postupne hlienova zátka, keďže už je tam otvorenie pre prst? Niekedy počas dňa, predovšetkým ráno pozorujem hustý kúsok hlienu a neviem čo to znamená, no mám obavy pretože mám celé tehu problémy s infekciami. Bolesti po Mg neustupili, no trocha sa zmiernili ale pretrvávajú. Prečo jeden nález hovorí o tom, že je hrdlo zatvorené a druhý otvorenie pre prst?
    Bojím sa pôrodu v takom skorom štádiu, keďže dieťa ešte nie je vivinute. Aké má šance na život?
    A aká je denná dávka magnézia pri takýchto bolestiach?

    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, pre začiatok treba povedať, že občasné bolesti v podbrušku, najmä po stranách, ako aj občasné pichavé bolesti v podbrušku, či v pošve súvisia s rastom maternice a s naťahovaním väzov závesného aparátu maternice. Ak bolesti nie sú v celom podbrušku a nie sú pravidelné, pri danom náleze nie je dôvod na obavy. Krčok maternice máte dosť dlhý. To, že je vonkajšia bránka pre prst neznamená, že sa otvárate. Ak je krčok 3 - 3,5 cm dlhý a prst je napríklad 1 cm a zvyšok je uzavretý, nie je to žiadny katastrofálny nález. Nevidím dôvod sa znepokojovať a premýšľať nad situáciami, ktoré sa Vás netýkajú. Magnézium môžete užívať v dávke 3x2 tabletky. Pošva aj za normálnych okolností produkuje sekrét, nie je suchá, občas sa preto môže vyskytnúť hlienovitý, ako aj vodnatejší výtok. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak Vám na vyššom pracovisku v nemocničnom zariadení povedali že hospitalizácia nie je nevyhnutná, postupujte podľa odporúčaní. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne tehotenskú pohotovosť v nemocničnom zariadení.

  • Zapálený prsník vplyv na dieťa

    , Autor: Beky9

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či by mohlo mať 7 mesačné dieťa zvýšenú teplotu, keď matka má zapálený prsník alebo či zapálený prsník môže plývať na samotné bábätko?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak máte zapálený prsník a kojíte, za predpokladu infekcie, ktorá sa mohla dostať do mlieka, sa mohla infekcia dostať aj k dieťaťu. Prípadne to môže byť aj naopak, že infekcia z dieťaťa sa dostala počas kojenia do prsníka a vznikol zápal u Vás. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní teplôt u dieťaťa bude potrebné navštíviť pediatra a Váš prsník ukázať Vášmu obvodnému gynekológovi, ktorý eventuálne urobí stery, prípadne nasadí antibiotiká.

  • Falošná pozitivita tehotenského testu

    , Autor: ZuJa

    Dobrý deň,
    Rada by som sa opýtala, aké príčiny môžu mať za následok falošne pozitívny test a aká je pravdepodobnosť, že test ktorý ukazuje na tehotenstvo je falošne pozitívny?
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, tehotenský test môže byť falošne pozitívny vo viacerých prípadoch. Napríklad, môže byť dôsledkom zvýšenia hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v dôsledku ochorení, ako sú cysty na vaječníkoch alebo cysty žltého telieska, ale aj onkologické ochorenie, napríklad vaječníkov. Falošné výsledky testu sa môžu vyskytnúť aj pri abnormalitách obličiek sprevádzaných krvou alebo leukocytmi v moči a infekciách močových ciest. V zriedkavých prípadoch môže byť falošne pozitívny tehotenský test spôsobený ochorením hypofýzy. Ďalšími možnými príčinami falošne pozitívneho tehotenského testu je tehotenský test, ktorý je po dátume expirácie, tak isto, ak nie sú dodržané pokyny na jeho realizáciu. Tak isto treba myslieť aj na tzv. biochemické tehotenstvo. Ďalšiu skupinu tvoria užívané lieky. Napríklad, ak použijete tehotenský test veľmi skoro po užití lieku na liečbu neplodnosti alebo iné lieky, ktoré obsahujú hCG, tie môžu vyvolať falošnú reakciu a pozitívny výsledok tehotenského testu. Niektoré ženy užívajú preparáty s obsahom HCG na chudnutie, tie môžu tiež spôsobiť falošne pozitívny tehotenský test. Nepoznám však žiadne bližšie okolnosti Vašej situácie, ani informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pre jednoznačné potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva, rovnako tak v prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • E coli

    , Autor: Sivka6523

    Dobrý den, som v 37+1 tt tehotenstva a bola mi z kultivacie zistená baktéria e-coli v pošve, nemám žiadne ťažkosti, moja lekárka mi elektronicky predpísala nejaké ATB čipky čo si mám nechať vyrobiť v lekarni. Prosim vás moze tato infekcia ohroziť bábätko v maternici alebo pripadne keby sa mi spustil pôrod aké su tam riziká? Ďakujem pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, nález premnoženia E.Coli v pošve počas tehotenstva je pomerne častý. E.Coli sa v pošve vyskytuje bežne, je však pod kontrolou. Keďže ste však už v 38. prebiehajúcom týždni tehotenstva, nehrozí Vám už predčasný pôrod. Predpokladám, že Vám lekárka predpísala nystatínové čapíky, často sa však predpisuje Macmiror s dobrou účinnosťou. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Skúsiť si môžete aplikovať kúru vaginálnymi probiotikami, najlepšie večer pred spaním, aspoň počas 7 - 10 dní.

  • Kiahne v tehotenstve

    , Autor: Maty134

    Dobrý deň mám 30rokov a ešte som nemala kiahne, momentálne sa okolo mňa vyskytujú vo veľkom a aj syn ich pravdepodobne dostane chcem sa opýtať keďže sa snažíme o dieťa a možno už aj tehotná som ake mi hrozia rizika a ako zabrániť aby som sa nimi nakazila mám z toho veľký strach už pri prvom tehotenstve som mala avšak vtedy nebol ich výskyt taký ako teraz. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak ste ešte nemali kiahne a tehotenstvo iba plánujete, vyčkajte do času, kedy už syn bude po prekonaní kiahní. Po prekonaní kiahní už má človek trvalú ochranu a viackrát sa kiahňami nakaziť nevie. Akútna infekcia (akákoľvek, stačí aj chrípky) je v prvom trimestri tehotenstva nebezpečná. Po 12. týždni tehotenstva následky niektorých ochorení, ktoré tehotná žena prekoná nemajú až tak veľký vplyv na vývoj plodu, ako v prvom trimestri. Ak žijete v jednej domácnosti so synom, prakticky inak, ako úplným izolovaním sa prenosu neviete inak zabrániť.