• Epidurálna analgézia

    , Autor:

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na ohľadom epidurálnej analgézie (PEDA).

    Rozhodli sme sa pre pôrod s pomocou epidurálky. Mala som kontrakcie 2 dni. Počas prvej noci som sa otvorila len na 1 cm, rozhodli sme sa ísť späť domov. Druhý deň sme prišli do nemocnice a bola som otvorená už na 5 cm. Podali mi epidurál, potom oxitocín na rozbehnutie pôrodu a na mňa v ten okamih prišla strašná únava a uvoľnenie po tých dvoch dňoch spania-nespania, tak som si so súhlasom personálu ľahla na bok. Skoro som tam zaspala, keď sa okolo mňa zhromaždil personál, že bábo stráca ozvy. Dali mi kyslík. Doktor povedal, že malý má zakliesnenú hlavičku a musí urobiť cisársky rez. (dodnes spáva naboku s hlavičkou veľmi zaklonenou dozadu, ale to asi nemôže mať vplyv). Už nie v jednom prípade som sa stretla s tým, že keď podali epidurálku, stratili sa ozvy plodu a museli urobiť cisársky rez. Nevyznám sa síce do "lekárskych záležitosti", ale ako matka viem, že kým mi ju nepodali, kontrakcie som cítila a predýchavala, ako sme sa to na tehu kurze učili. Keď na mňa však prišla únava po jej podaní, ani neviem, či som mala kontrakcie, lebo som nič necítila a začala som dýchať plytko, ako keď idete zaspať. Myslím si, že som tým spôsobila, že k bábu sa dostávalo málo kyslíka a preto nastal ten problém (nehoborím o tej zakliesnenej hlavičke, ale o strate oziev plodu). Má to, čo si vnútorne myslím aj zmysel po odbornej stránke?

    Je to pre mňa veľmi dôležité, chceli by sme ďalšie bábo a ja mám tak veľký strach a cítim veľkú zodpovednosť voči nemu, že sa bojím otehotnieť. Pri prvom pôrode som nemala strach, len som sa tešila, ale keď prišla komplikácia a bábo stratilo ozvy, uvedomila som si, že ide aj o jeho život a stašne ma to vydesilo. Keď som išla na operačku, bola som už otvorená na 8 cm, tak mi to bolo ľúto. Myslím, že by som to zvládla aj bez epidurálky, aj keď kontrakcie boli bolestivé, ale dobre som to znášala...

    Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,
    ide o veľmi diskutovanú tému, je pravda, že po podaní epidurálnej anestézy môže v dôsledku poklesu tlaku dôjsť k poklesu oziev plodu, no ide zväčša o prechodnú záležitosť. Práve preto sú rodičky po podaní EDA vždy monitorované. Závažný pokles oziev ako to bolo vo vašom prípade je veľmi zriedkavý a je veľmi pravdepodobné, že išlo o kombináciu faktorov, ktoré to mohli spôsobiť a nešlo výlučne o podanie EDA. O tom, že by bol pokles oziev spôsobený podaním EDA sa dá hovoriť však len vtedy,ak sa tento pokles objavi tesne po podaní dávky, cca do 10 minút po podaní. Spomínate Oxytocín, preto mi z toho výplýva, že išlo skôr o hypoxiu dieťatka, ktorá súvisela s navodením kontrakcie. Je to omnoho viac pravdepodopbné ako to, že by stratu alebo pokles oziev vyvolala EDA. Navyše k tomu pridružené nesprávne naliehanie hlavičky, vytvára veľmi reálny predpoklad pre ukončenie pôrodu cisárskym rezom, a ani vy ani nikto to nemohol ovlyvniť. To sú bohužial komplikácie pôrodu.
    Čo sa týka ďalšieho pôrodu, je to otázne. Dôležitú úlohu zohráva psychika, preto ak nedôverujete epidurálnej analgézii, tak si ju nedávajte, určite pôrod zvládnete aj bez nej. Aj keď ja osobne ju považujem za bezpenú a rodičkám ju odporúčam.