Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,005 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Menopauza

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, chcela by som sa opytať, či je nejaky liek na utlm dysfunkčneho krvacania a špinenia v obdobi klimakteria.,Keď žena ma ešte nepravidelnu manštruaciu s vynechavanim cyklov. FSH 53, LH 36,2,Estrogeny - 100, Progesteron 0, ,23 .Mala som robenu kyretaž pred 2 mesiacmi a lekar mi povedal, že keď to bude pretrvavať, tak operácia. Pred kyretom som 4 mesiace uživala Duphaston, ale nepomohol. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Duphaston nepomohol, existujú ešte aj hormonálne depotné injekcie. Neslúžia však na útlm krvácania, ale na vyrovnanie hormonálnych hladín a úpravu cyklu. Ekvivalentom Duphastonu je ešte Utrogestan, vaginálne aplikovaný.

Podobné otázky

 • Bolesti

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. Mám už dlhodobo - 2 roky problémy, neustále bolesti krížov, podbruška, svrbenie v pošve... liečená som už bola všetkým možným, neustále užívam nejaké probiotiká celkové aj do pošvy, robím si výplachy cloginom... nič nezaberá. Pred rokom som podstúpila aj operáciu cysty a vajíčkovodov, s nádejou že to vyrieši moje problémy. Nestalo sa tak. Nedávno mi bola zistená ureaplazma - liečená dalacínom 10 dní, problémy pretrvávali takže po opätovnej pozitívnej kultivácií doxyhexal. Samozrejme liečený aj partner, styk počas liečby nebol. Moje bolesti sú však obrovské, neviem spávať, budím sa na svrbenie a bolesti v krížoch. Sex je prakticky nemožný, lebo ma všetko začne štípať. Menštruácia taktiež hapruje, mávam špinenie niekedy aj týždeň a celkovo je oveľa slabšia. Proste už nevládzem takto ďalej žiť. Prosím poraďte mi ako ďalej postupovať. Je tu možnosť dať si všetko odstrániť? Maternica + vaječníky? Problém je ten že ako 10 ročná som mala zápal pobrušnice z prasknutého apendixu a pri operácií pred rokom zistili že som tam mala neskutočné množstvo zrastov. Operovali ma 4 hodiny a zrejme sú tam zase nové zrasty. Mám 32 rokov a žiadne deti ale to mi nevadí, len už chcem žiť bez bolesti. Ďakujem pekne za prípadnú odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin bolestí u Vás môže byť viacero, predpokladám však súvis so zrastmi v dutine brušnej. Áno, s každou operáciou rastie pravdepodobnosť tvorby nových zrastov. Spomínané bolesti však môže spôsobovať aj chlamýdiová infekcia, či ureaplazmová infekcia. Aj keď chápem Váš radikálny postoj k situácii, nemyslím si, že odstránením maternice by došlo k upraveniu stavu. Navyše, ak máte len 32 rokov, odstránením vaječníkov by sa u Vás vytvorila predčasná menopauza, ktorá nesie so sebou ďalšie riziká a možné komplikácie, ako aj nutnosť užívania hormónov. Opakovaným užívaním antibiotík dochádza k tvorbe a prehlbovaniu vaginózy, takže užívanie vaginálnych probiotík v kúrach je žiadúce. Ak budú ťažkosti pretrvávať, bude vhodné rozmýšľať o diagnostickej laparoskopii s adheziolýzou, kde by sa Vám eventuálne zaviedol Hyalobarrier gél. Aj napriek pochopeniu sa Vám takto neviem viac objektívne vyjadriť.

 • Stama

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa informovať beriem lieky femoston 2/10 mam 29 rokov. A čítala som ze je určená už po menopauza nič mi o tom lekárka nepovedala bližšie info len ze brat ich do konca života . A keby som ich vysadila došlo by k oplodneniu.? Povedala mi lekárka že nemôžem mať deti že som ne plodná že mám malú maternicu že mala šanca na výnose nie ďakujem za odpoveď veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je veľmi ťažké sa bez poznania bližších informácií a okolností objektívne vyjadriť. Nepozdáva sa mi, že by ste mali femoston užívať do konca života, rovnako tak sa nemôžem vyjadriť a posúdiť nemožnosť mať potomstvo. Najvhodnejšie je sa pýtať priamo lekárky, v prípade, že si nie ste istá názormi a vyšetreniami lekárky, môžete si to odkonzultovať u iného gynekológa.

 • Tehotenské priznaky

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím o radu. Posledná menstruacia 5.4. (pohlavný styk 4.4.) Od 13.4. mám tehotenské priznaky (bolesť v podbrušku, nevoľnosti, bolestivé zilnate prsia, zväčšené bradavky, únava). Už 2x som bola pri svojej lekárke s uvedenými príznakmi, ale nechcela má ošetriť kvôli poisťovni. Mám problém s nepravidelnou menštruáciou a hrozí mi predčastne menopauza. PMS som nikdy predtým nemala.
  Rozne tehotenské testy mám negatívne a tento mesiac k pohlavnému styku nedošlo.
  Je možné že som tehotná? Alebo sú to už priznaky menopauzy (na nete sú navaly tepla a podobne- to nemám).

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste dostali menštruáciu deň po nechránenom pohlavnom styku, pravdepodobnosť tehotenstva je pomerne malá. Jednoznačne vylúčiť tehotenstvo vie Váš obvodný gynekológ na základe odberu beta HCG. Keďže nepoznám všetky informácie ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.

 • Ablacia endometria

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 47 rokov, 2 roky velmi nepravidelnú menštruáciu, abdolvovala som 2 x kyretaz a hysteroskopiu, bola zistená polipovite zmenena sliznica zadnej steny maternice. Histologia je negativna. Bola mi navrhnuta ablacia endometria hysteroresektoskopom. Zakroku sa dost obavam, ci vyrieši moje problémy, hlavne pretvavajuce spinenie a krvavy vytok, posledne trvalo 2 mesiace az kym mi nebola urobena hysteroskopia a nasledna kyretaz. Hormonalna liecba duphastonom pol roka nezaberala. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčinou Vašich ťažkosti môže byť skutočne polypoidne zmenená sliznica, ktorá sa pri menštruácii správa inak, neodlučuje sa, sú pod ňou otvorené cievy a tie spôsobujú špinenie, krvácanie alebo dlhodobý krvavý výtok. Treba povedať, ze nevidel som rozsah ani charakter nálezu, preto sa objektívne k jednoznačnému účinku hysteroresektoskopie neviem vyjadriť. Ste už v perimenopauzálnom veku, teda v období akého si predprechodu. Ak bola skutočne histológia negatívna, čo je veľmi dôležitá informácia, a aj keď zákrok upraví ťažkosti, nebude to treba ďalej riešiť, kým sa opäť ťažkosti nezopakujú. Ak ste už však absolvovali niekoľko zakrokov a účinok bol len dočasný, je pravdepodobnosť, že aj po tomto zákroku nemusí byť efekt trvalý. Niekedy, vzhľadom k okolnostiam, preferujeme aj my, ale aj pacientky, radikálnejšie, ale zároveň definitívne riešenie - laparoskopické odstránenie maternice, vo Vašom prípade aj s vaječníkmi. Poraďte sa so svojim obvodným gynekológom, pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach ho navštívte.

 • Myóm na zadnej stene maternice, 6 cm

  , Autor: evadam

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som sa opýtať, či v mojom veku 44 rokov, keď už neplánujem mať deti, pri diagnóze myóm je jedinou možnou liečbou hysterektómia, príde mi to príliš radikálne riešenie, nič iné mi po konzultácii a vyšetrení vaginálnym USG nebolo doporučené. Na vyšetretní som bola u dvoch gynekológov, nemôžem sa sťažovať na prístup alebo neochotu, ale mám pocit, že keďže už nebudem rodiť, tak sa nikomu neoplatí "babrať " sa s nejakým myómom a najjednoduchšie je vybrať celú maternicu, prepáčte ospravedlňujem sa ak to tak nie je, a nič iné sa nedá robiť, ale mám informácie aj od žien, ktoré mali pred zákrokom "len" anémiu a po hysterektómii prišla predčasná menopauza, priberanie, inkontinencia, psychické problémy,
  ide o nezvratný zákrok, tak by som chcela mať viac informácií a správne sa rozhodnúť, ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti sú dve najzákladnejšie možnosti riešenia myómov maternice. Je nutné však zobrať do úvahy aj ďalšie faktory. Keď sa už bavíme o 6 cm myóme, musíme si uvedomiť, že aj keď sa podarí myóm vylúpnuť zo steny maternice, zostane v stene maternice defekt, ktorý treba zašiť. Je otázne, či by sa to pri tak veľkom myóme dalo realizovať, osobne si myslím , že asi nie. Ďalej e potrebné myslieť do budúcnosti. Nikto Vám nezaručí, že ak sa myóm odstráni, v budúcnosti sa nevytvorí ďalší. Ďalším faktorom je vek pacientky, počet pôrodov, či boli nejaké operácie,... Čo sa týka predčasnej menopauzy, nie je to otázka odstránenia maternice a vajíčkovovdov, ale odtránenia vaječníkov. Ak ste vo veku, kedy ešte menštruujete a vaječníky sú hormonálne aktívne, neodstraňujeme ich. Po odstránení maternice samozrejme menštruáciu žena nemá, ale hormonálne sa nič nemení. Žena ostane ženou aj po odstránení maternice, na tom sa nič nemení. Konečné rozhodnutie je samozrejme na Vás, ale netreba zabúdať, že myóm rastie a vy starnete.