• krvácanie mimo cyklu

    , Autor: Jannissss

    Dobrý deň pán doktor. Prosím vás veľmi pekne o radu. 5.februára som dostala menštruáciu. Mávam ju pravidelne 28 dňový cyklus, príznaky začiatku klimatéria žiadne, aj keď mám 51 rokov. Keďže som neprestala po skončení cyklu na hnedo špiniť a začala som mať bolesti v podbrušku, čo sa mi nestáva, šla som 15.februára radšej na pohotovosť. Pán doktor ma pozrel, že je všetko v poriadku, len myom na zadnej stene maternice 18x19mm, EE 2,50 mm. a drobný polyp. Zobrali mi krv. Zápal sa nezistil žiadny, CRP v poriadku. Tak mi pán doktor predpísal aspoň POLYGYNAX kapsuly a že to môžu byť rozhádzané hormóny vzhľadom na môj vek. Doma som si pozrela papiere od môjho gynekológa a všimla som si, že myom bol minulý rok v máji veľkosti 16x10 mm a včera som si všimla, že špinenie začalo byť svetlo ružové a dnes som začala normálne krvácať. Bolesti v podbrušku mám stále a aj v krížoch, ako pri menstruácii. Je mi hlúpe, ísť znovu na pohotovosť, že blázniva baba v prechode, ale neviem či je to v poriadku a mám obavy. Alebo by som mala radšej ísť? K obvodnému gynekolóvi som objednaná až na 23.februára. Prosím poaďte mi.

    Dobrý deň, myóm spomínanej veľkosti Vám ťažkosti nerobí. Ak Vám bol zistený v maternici polyp, ten môže spôsobovať nepravidelné špinenie, či krvácanie. Príčina však môže byť aj hormonálna, nakoľko ste v premenopauzálnom období. Ak krvácanie nie je silné, navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa objednania. Bude vhodné polyp odstrániť vrámci jednodňovej chirurgie, kedy sa Vám okrem polypu zoberie aj vzorka sliznice kanála krčka maternice a dutiny maternice. Ak bude histológia negatívna, dá sa u Vás uvažovať aj o termoablácii endometria, kedy by sa vrámci krátkeho zákroku spálila sliznica dutiny maternice a nemali by ste viac špiniť, či krvácať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.