Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Pokakávanie

    Chcela by som sa spýtať,mám 2,5ročnú dcérku.Už sa začala pýtať na nočník cikať,niekedy chce ísť aj na veľký zachod.Cez deň aj v noci je bez plienky.Raz v noci sa zobudí a dáme ju vycikať.Problém je však v kakaní.Vôbec sa nechce pýtať.Keď ju vidím,že sa niekde schová,alebo ostane ticho tak jej vždy ponúknem nočník,alebo sa jej opýtam,či nechce ísť kakať.Vždy odpovie,že nejde,alebo ak ju posadím tak nekaká.Niekedy aj plače,že nechce robiť hovienko.V nestráženej chvíli sa vždy vykaká do nohavičiek.Ako ju mám naučiť kakať na nočník?

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Možno by ste jej mohli ponúkať nočník a plienku, keď vidíte, že to na ňu ide. Ak si nevyberie nič, možno by ste ešte nejaký čas tomu mohli nechať voľný priebeh. Zrejme je pre ňu na tom niečo dôležité, že chce kakať sama, bez svedkov a do gatí. Je to fáza a deti sa z nej po nejakom čase dostanú do inej, prijateľnejšej.