Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Zmena správania

    , Autor: Adka.

    Dobrý deň prajem. Chcela by som sa od vás poradiť, lebo už som zúfalá vo všetkých smeroch.
    S manželom sme spolu 7 rokov a čakáme bábätko, momentálne som v 8 mesiaci tehotenstva. Odkedy som ostala tehotná, všetko ako keby sa zmenilo medzi nami. Partner sa zmenil aj co sa tyka intímnych záležitosti odmieta sex a na to má odpoveď že sa bojí ze ublíži mne alebo bábätku, akokoľvek som sa mu snazila vysvetliť ze tým neublíži aj tak nechce žiť intímnym životom, že bude kľudnejší ked uz budem po pôrode. Ja si už myslím že jednoducho mu padol záujem o mňa, nakoľko som aj pribrala.
    Nerozpráva sa somnou veľmi príjemne, neustále je podráždený cítim sa ze som na všetko sama.
    Co sa tyka nákupu vybavicky tiež ma odbavi tým ze ja som žena a ja sa mám popozerať a nakúpiť čo potrebuje novorodenec, že on na to nemá čas.
    Neviem naozaj, cítim sa dosť zle, mam ťažké obdobie, zmeny celého tela, veľakrát ma pobolieva aj brucho, kríže a tak ďalej a vo chvíli keď by som potrebovala aby najviac bol pri mne tak sa tak nechova. Prosím poraďte mi. Ďakujem

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň, v tomto čase ste už zrejme aj s bábätkom. Viem, že je veľmi ťažké zažívať odmietanie, resp. neutrálny postoj partnera. Navyše v situácii, keď ste najviac zraniteľná. V každom prípade teraz potrebujete zachovať pokoj pre seba aj bábätko, preto sa skúste preniesť z minulých bolestí a sústreďte sa na momenty v prítomnosti. Snažte sa relaxovať, oddychujte, budujte napojenie so svojím dieťaťom. Požiadať o pomoc partnera v konkrétnej chvíli. Možno sa v novej úlohe otca bude javiť zúčastnene a nebude potrebné pripomínať mu jeho kompetencie. Je to tiež preňho zodpovedná úloha, na ktorú sa potrebuje zadaptovať. Skúste byť trpezlivá, s láskou ho pozývať do aktivít nielen s vami, ale aj v budovaní vzťahu s dieťaťom. Nech si sám vyberie aktivitu, v ktorej sa môže cítiť schopne. Potom sa ho pýtajte na predstavy, ako by to chcel on, čo si v živote predstavoval, čo by potreboval, po čom túžil? Vaše spoločné fungovanie má nejaké rezervy? Ak áno, môžete si povedať na ktorých z nich viete teraz pracovať? Čo by chcel zmeniť? Čo by ste chceli Vy? V čom by Vám mohol byť nápomocný? Určite je potrebná otvorená úprimná komunikácia. Držím Vám palce.
    Alena Hrčková