• Menší plod

    Dobrý deň. Prosím Vás na poslednej poradni som bola v 24+4 TT avšak podľa merani vyšlo BPD 5.54 (22+6), FL 4.3 (24+0) a O 604g, 23+2, Doktorka povedala, že plod zaostáva, ale ze nevidí tam nič zlé. Mam percentil 8, a Biom 7-10 dní. Mam jest viac proteinov. Prosím Vás viete mi to lepšie objasniť co sa deje, pripadne prečo? Je možné že dieťa môže byť nejako postihnuté ak genetické testy v 13 TT a merania v 20tt nepreukazali žiadne podozrenie? Ďakujem.

    Dobrý deň,
    v prvom rade nerozumiem, prečo bola robená biometria v 25. týždni, ale ak už sa zistili takéto hodnoty je to potrebné riešiť.
    V prvom rade je potrebné presne stanoviť vek plodu podľa ultrazvukového vyšetrenia v I. trimestri. Ak je vek stanovený presne, tak takéto zaostávanie vo včasnej tehotnosti je potrebné riešiť.
    Nie sú zmerané (alebo zapísané) všetky potrebné hodnoty, chýba obvod hlavičky (HC) a obvod bruška (AC). Podľa zahraničných tabuliek však priemer hlavičky (BPD) zaostáva pomerne výrazne (2,5 percentil) aj nožička (FL) tiež zaostáva rovnako aj vypočítaná hmotnosť 604 g je na 5,7 percentile.
    Takže to zhrniem.
    1. presne určiť termín pôrodu podľa prvého ultrazvukového vyšetrenia.
    2. ak naozaj bude takto podstatne zaostávať plod v raste, je potrebné podrobné superkonziliárne vyšetrenie ultrazvukom v diagnostickom centre. Ak máte dojazd do Bratislavy, môžete prísť aj ku nám.
    3. zvýšený príjem proteínov je nezmysel, pretože príčina zaostávania rastu môže byť genetická alebo nedostatočná funkcia placenty. Stravou sa to nedá ovplyvniť.