• Priberanie v tehotenstve

    , Autor:

    Bojím sa nekontrolovaného priberania v tehotenstve

    Som v treťom mesiaci tehotenstva a už som pribrala 6 kg. Bojím sa, čo bude ďalej, lebo už teraz pri výške 165 cm vážim 88 kg. Snažím sa, ale neviem si poradiť so stravou, hlavne teraz, keď som tehotná.... Čo mám robiť? Ako sa mám stravovať? Koľko by som mala pri mojej východiskovej váhe 82 kg dokopy pribrať?

    Dobrý deň,
    musím Vás pochváliť, že sa zaoberáte aj touto stránkou tehotnosti. V minulosti sme sa často obávali nedostatočného priberania ako známky poruchy rastu plodu, teraz sa skôr obávame nadmerného nárastu hmotnosti, pretože nadmerný nárast váhy zvyšuje riziko niektorých komplikácii, ako je tehotenská cukrovka a neskorá preeklampsia. Okrem toho deti z takýchto tehotností majú celoživotne vyššie riziko poruchy metabolizmu a obezity.
    Preto sa odporúča sledovať si kalorický príjem a predovšetkým je veľmi vhodný aj pohyb. Ten sa zdá dokonca úplna základným opatrením pri prevencii tehotenskej cukrovky. Žiaľ mnoho gynekologov úplne zbytočne dáva aj zdravé tehotné na PN, čím sa zníži podstatne pohyb, k tomu si žena nestráži príjem a užíva aj niektoré vitamíny podporujúce chuť do jedla a priberanie plodu.
    Je možnosť aj konzultácie výživových poradcov, napríklad
    na sú Planeat (www.planeat.sk) alebo
    Nutriadapt (www.nutriadapt.sk). Napríklad v Planeat majú poistenci Dôvery zľavu 25 % na ich receptáre.