Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Priberanie v tehotenstve.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať ako je to s priberanim v tehotenstve, keďže všade na internete o tom píšu vždy niečo iné. Momentálne som v 18tt a od začiatku tehotenstva som pribrala len jedno kilo!Teraz mám 62kg a moja výška 168cm. Bruško mi rastie povedala by som, že na piaty mesiac tak akurát. Pohyby už cítim. Nezvraciam ani na začiatku som nezvracala. Čo sa týka stravovania jem dostatočne, podľa môjho názoru aj o niečo viac ako pred tehotenstvom. Len sa mi zdá, že ten prírastok na váhe je strašne slabý. Pri prvom dieťati som pribrala za celé tehotenstvo 9 kg, pri druhom 30 kg, preto sa mi terajší prírastok hmotnosti vôbec nepáči. Môže to byť problém?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  teraz sa už na to vobec nehráme. Dokonca sú opačné trendy, ak žena naberie viac ako 15 kg, naberá potom iba tuk, ktorý po porode jej zostane a ťažko sa zhadzuje.
  Priberanie sa sledovalo v časoch, kedy nebol k dispozícii ultrazvuk a na základe prírastku váhy sa usudzovalo, či dieťa prosperuje. Žiaľ mnohí gynekológovia otvorili naposledy knihu práve v tých časoch a preto pacientky rozne stresujú kvoli váhe.
  Nič sa nedeje, priemerný prírastok v gravidite je 12 kg, ale ide o priemer, a može to kolísať rozne. Vašich 30 kg Vám zrejme čiastočne zostalo apreto teraz priberáte menej.

Podobné otázky

 • priberanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, mám otázku na priberanie v tehotenstve.
  Som v 13 týž. tehotenstva a skoro vôbec som nepribrala na váhe, je to normálne, že ešte neriberám,,?
  toto je moje druhé tehotenstvo v prvom som pribrala asi 13 kg,, ani bruško som nemala v tedy moc velke,, ale už si presne nepametam ako som v tedy priberala,,,
  ďakujem