• Nadmerné priberanie v tehotenstve

    Dobrý deň,

    som v 21. týždni tehotenstva a už doteraz som pribrala 10 kg, pričom sa neprejedám. Chcem sa spýtať, či je to v poriadku alebo môže ísť o nejaký problém. Ide o moje druhé tehotenstvo a prvýkrát som pribrala 18 kg, porodila som zdravú dcérku v 41.t.t. s hmotnosťou 3650 g a 51 cm. Pred prvým tehotenstvom som mala hmotnosť 63 kg pri výške 72 cm a pol roka po pôrode som ju bez problémov a obmedzovania znova prirodzene nadobudla a udržala som si ju až do ďalšieho tehotenstva. Teraz však v rovnakom týždni tehotenstva vážim už o dve kilá viac a aj môj gynekológ ma už na to upozornil. Snažím sa stravovať zdravo, určite nejem viac ako pred tehotenstvom, samozrejme, že si dám občas aj niečo sladké, ale menej než pred otehotnením, teraz to skôr obmedzujem. Jedávam päťkrát denne, akurát večeru až okolo ôsmej, ale skôr niečo ľahké. Myslím, že aj pohybu mám dosť, keďže sa celý deň venujem dvojročnej aktívnej dcérke, s ktorou som na materskej dovolenke. Preto ma dosť znepokojilo to rýchle priberanie na váhe. Môže v tom hrať nejakú úlohu aj dedičnosť? Moja mama totiž tiež pri každom zo svojich troch tehotenstiev pribrala okolo 20 kg, pričom predtým ani potom nemala nadváhu, všetci traja súrodenci sme zdraví s normálnou hmotnosťou.
    Ešte ma trápi jedna vec, v podbruší na pravej strane v oblasti bikín sa mi spravil pruh, ktorý ma občas pobolieva a cítim v ňom také pálivé teplo. V prvom tehotenstve som to mala tiež, ale až od siedmeho mesiaca, teraz je to skôr. Prvýkrát mi to nerobilo žiadne problémy počas tehotenstva ani pri pôrode a hneď po ňom mi to samé bez akéhokoľvek zásahu zmizlo. Zaujíma ma, či to môže mať znova rovnaký priebeh alebo bude potom potrebná operácia, či to môže v tehotenstve spôsobiť nejaké komplikácie a ako im predísť.
    Veľmi pekne ďakujem za odpovede na moje otázky.

    Dobrý deň,
    priberanie je individuálne a tých želaných 12 kg je iba priemer, niekto priberie viac, iný menej. Páči sa mi, že Váš lekár to sleduje a upozorňuje na to, lebo voľakedy sa sledovalo iba nedostatočné priberanie, a "čím viac" tým lepšie.
    Samozrejme okrem tuku možete aj zadržovať vodu, ale pokiaľ máte normálny krvný tlak, nie je potrebné to riešiť.
    Naďalej sa striedmo stravujte, a nedojedajte po malej :)
    Čo sa týka toho pruhu v slabine naozaj može ísť o herniu, ale je potrebné vyšetrenie, rieši sa to až po porode.