• Krčok maternice

    , Autor: BSM2801

    Dobrý deň, som v 18+1tt a kvôli veľkým bolestiam v podbrušku a v obličke som bola na pohotovosti. Záver bol, že som pravdepodobne prekonala obličkovú koliku, keďže podľa nedávneho sona brucha mám práve v ľavej obličke kamienok. Pán doktor ma vyšetril, pričom povedal, že po gynekologickej stránke je všetko v poriadku. Až doma som si v správe z pohotovosti všimla nasledovné údaje:
    Vag: krčok 2 cm, uzatvorený
    CM: 40 mm
    Je podľa vášho názoru takýto nález v poriadku? Ja tomu totiž nerozumiem, keďže palpačne ma pán doktor nevyšetroval, robil mi len sono. Znepokojuje ma tá rozdielna dĺžka krčka. Preventívne užívam od začiatku tehotenstva Progestanelle 100 2x denne (perorálne) a posledné 2 týždne 3x denne 1 tabletu Magnerotu kvôli občasnému tvrdnutiu bruška a popichávaniu zospodu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    CM znamená cervikometria a 40 mm je normálny nález. To čo hmatáme prstami pri vyšetrení je iba vonkajšia časť.
    Progestanelle perorálne je v 18. týždni nezmysel, ale neuškodí. Ak by sa mal brať progesterón ako prevencia predčasného pôrodu, musí sa dávať vaginálne, aby sa vstrebal priamo do krčka maternice.