• Progestanelle

    , Autor: Lucluc

    Dobrý deň,
    Rada by som sa poradila ohľadom užívania Progestanelle 100 v tehotenstve, som 17+3.
    V prvom trimestri som uzivala kvoli silnym bolestiam podbruska Duphaston, casom bolesti vymizli. Teraz sa objavia, ak mam tazsi den/dni, alebo fyzicky prezeniem aktivitu. Duphaston som nebrala zhruba od 11t a na poslednej kontrole,ked som spomenula obcasne bolesti, doktorka mi predpisala Progestanelle. V tej chvili mi nenapadlo sa spytat, preco iny liek ako v 1.trimestri a vlastne mi nepovedala ani ako ho užívať. Predpokladam, ze preventivne len 1 kapsulu vecer ale neviem, ci oralne alebo vaginalne. Ako sa prosim obvykle uziva v tehotenstve?

    V jednej z Vasich odpovedi na uzivanie Progestanelle spominate, ze spevnuje krcok maternice,preto sa zvykne davat prave pri skracovani krcka. Mna pri poslednej kontrole lekarka vaginalne nevysetrovala a zo spevnovania krcka mam obavy, pretoze pri prvom tehotenstve som krcok mala prilis tuhy a uplne zavtrety, rodila som 41+0.

    Moze docasne vaginalne uzivanie tohto lieku napr do 22-23tt ovplyvnit krcok, ze by bol az prilis stuhnuty a zavrety na porod?

    Ak je to iba preventivne, kvoli obcasnym bolestiam, je lepsie Duphaston alebo Progestanelle alebo radsej nic?

    Vopred ďakujem za pomoc,
    Lucia

    Dobrý deň,
    prosím toto musíte skonzultovať s Vaším lekárom, ja naozaj neviem aký máte nález na krčku a prečo ste dostali liečbu, na bolesti brucha sa progesteron (ani duphaston ani progestanelle) určite nedáva.
    Ak by sa skracoval krčok je potrebné dávať progestanelle (nie duphaston) do pošvy, cez ústa to nemá význam.