Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • krvne testy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,
  velmi vas prosim o radu.

  Som v 35 tt. V 32 tt mi robili krvne testy, z ktorych zistili vraj protilatky na HIV virus.
  Testy v 1. trimestri vsak vysli negativne. Lekar mi povedal, ze niekedy v tehotenstvte to tak moze vyskocit.
  Potom mi robili opakovane testy z rovnakej vzorky, vraj tam bola pozitivita,ale nie vysoka, preto sa musia testy zopakovat o 2-3 mesiace.
  Vobec si neviem predstavit, co to pre mna teraz znamena, som z toho uplne nestastna, aj ked si to realne nepripustam.
  Je mozne, ze by som sa nakazila pri klasickom odbere krvi pocas tehotenstva? alebo napr. pri glukozovom teste? pri odbere krvi sa pouzivaju jednorazove ihly, vsak?

  Co ma teraz caka? ak test vykonaju o 2-3 mesiace, to uz budem mat aj po porode. Moj lekar mi vela toho nepovedal a o tyzden uz budem na poradni u porodnika.
  Ako bude pokracovat tehotenstvo? Moze sa stat, ze mi nasadia lieky? Alebo sa v takych pripadoch caka az na finalne testy?
  dakujem za skoru odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto mi nepríde ako normálny postup. Určite je potrebné ďalšie, presné konfirmačné vyšetrenie hneď, jednak kvoli Vašej psychike ale aj kvoli dieťaťu pri prípadnej pozitivite (avšak takmer na 100% ide o planý poplach).
  V nemocnici ste sa určite nenakazila, lebo všetko je už jednorázové. Určite žiadajte ďalšie vyšetrenie, prípadne na infekčnej klinike, aby ste mala kľud.

Podobné otázky

 • Plod bez akcie

  , Autor: He

  Dobrý večer, mávala som nepravidelnú menštruáciu 43 niekedy 46 dní. Po poslednej menštruáciu som bola v 10 a 12 deň cyklu na folikulometrii čo bolo konkrétne 2. a 4.10.2023 a mám doktor mi povedal, že folikul nerastie, cyklus bude anovulačný a predpísal mi hormonálne lieky, ktoré som mala začať brať v piaty deň nasledujúceho cyklu. Cyklus však nedorazil, testy boli pozítívne, a krvné testy potvrdili gravidity. Na sone dňa 10.11., mi pán doktor potvrdil gravitidu, s tým, že vak sa vytvoril, ale plod ešte nie je vidieť. Dnes dňa 15.11. sme zopakovali krvné testy, hodnota HCG bola značne vyššia - zodpovedajúca 7 týždňu tehotenstva. Na sone bola vidieť malá guľka - plod, avšak pán doktor ma upozornil, že plod je bez akcie a že sa nevyvíja - vraj na 7 týždeň by mal byť podstatne väčší a že to pre mňa môže skončiť kyretážou. Nemám žiadne bolesti, žiadne špinenia, trápia ma ranné nevoľnosti. Vyplašila som sa, ale nemôže sa pán doktor mýliť? Vzhľadom na to, že mám dlhé cykly a keďže som otehotnela, dedukujem, že k ovulácii muselo dôjsť podstatne neskôr. Viem že plod sa každý deň vyvíja ale ak pred ani nie týždňom, plod ešte nevidel a zrazu konštatuje nevyvíjanie plodu, nie je to len tým, že môžem byť v nižšom týždni tehotenstva ako dedukuje z výsledkov HCG? ďalšie kontrolné sono mi naplánoval o 2 dni. Je možné počkať ešte ďalší týždeň a sledovať vyvíjanie plodu alebo sa zmieriť so záverom pána doktora? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade treba určite počkať minimálne 7-10 dní, nedajte si so sebou nič robiť.
  A v druhom rade, ak by náhodou to bolo aj zamlčané tehotenstvo, trvajte na liečbe pomocou liekov a nedajte si robiť chirurgický zákrok. Lieky už sú k dispozícií a sú oveľa šetrnejšie. Ale ako píšem, počkajte aspoň 7 dní na opakovanie ultrazvuku! Aby náhodou nepoškodili zdravý ale mladší plod.

 • Záver - skríning negatívny, odoslanie na genetiku

  , Autor: ewula192

  Dobrý deň,

  chcela by som poprosiť o objasnenie. Aktuálne som v 16 tt prišli výsledky zo skríningu kde záver je celkovo negatívny.
  Riziko DS: menej ako 1:100 000(v termíne)
  Riziko NTD: 1 v 1600
  Poznámka: Aj keď je riziko DS vypočítane podľa veku matky vyššie (1 v 850), riziko je fyzicky nižšie pre hladinu MS-AFP,uE3, Total hCG, PAPP- A ANuchal.

  Napriek záveru som bola odoslaná na genetiku nakoľko mám zvyšené hodnoty a to
  Total hCG hodnota: 123,0kiu/L 2,59 MoM
  PAPP-A hodnota: 15,980 iu/L 4,85 Mom

  V roku 2021 som bola operovaná a bol mi odobratý pravý vajčník z dôvodu nálezu borderline tumoru. Žiadna liečba neprebehla iba som pravidelné sledovaná na onkologií a onko-gynekologií.
  V 01/2023 som podstúpila potrat v 8tt z dôvodu, že išlo o zamlčaný potrat.

  Deti ešte nemám, v rodine nemáme žiadne vážne anamnézy.

  Na genetike mi odporučili amnio alebo krvné testy. Na teraz sme sa rozhodli pre NIPT- pro + morfo sono v 20tt.

  Chcela by som sa opýtať či sú dané výsledky resp. zvýšené hodnoty veľmi zlé nakoľko som bola odporúčana na genetiku aj napriek negatívnemu záveru.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podstatný je koncový výsledok, riziko downovho syndrómu máte nižšie než je celkové populačné riziko. Hoci musím napísať, že je to zvláštne, ak máte hodnotu hCG aj PAPP pomerne nad normu.
  V každom prípade, ak budete mať NIPT negatívny, riziko sa ešte výraznejšie zníži a v kombináciií s kvalitne prevedeným ultrazvukom by ste mali mať veľmi vysokú istotu, že bude plod zdravý.

 • Zlé krvné testy

  , Autor: Lulu23

  Dobrý deň,

  som v 39tt a na vyšetrení u internistu mi vyšli vraj zlé pečeňové testy a nízke hodnoty trombocytov, hemoglobínu a erytrocytov.

  ALT: 0.19
  ALP: 2.61
  Trombocyty: 114
  Erytrocyty: 3.19
  Hemoglobin: 119.2g/l

  Nemôže to ohroziť nejako bábätko? V pondelok mám ísť ku svojmu gynekológovi na kontrolu, ale celkom ma pani internistka vystrašila.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hodnoty trombocytov sú o niečo znížené, ale hodnota nad 100 je v tehotnosti považované za normálne, rovnako aj hemoglobín nad 110 je pre tehotné v norme.
  ALT máte v norme a ALP je v tehotnosti zvýšené vždy kvôli tomu, že ho produkuje aj placenta. Takže to zhrniem, máte normálne hodnoty. Možno by som zopakoval trombocyty, či neklesajú, ak sa budú držať nad 100, nie je potrebné žiadne opatrenie.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Kiksn

  Dobrý deň, chcem sa opýtať žijem v zahraničí. Mám syndróm polycystických vaječníkov a tak som nepredpokladala že by som mohla zostať tehotná. Menstruacia sa mi upravila cvičením a stravou mala som ju cely minuly rok okrem jedného mesiaca.
  Prestala som menstruovat v marci a po 6 pozitívnych testoch som bola u doktora 3.6. Doktor mi potvrdil tehotenstvo som v 22tt. Zatiaľ mi doktor robil len ultrazvuk a meral bábätko. 30.6. Mám kontrolu kde mi bude robiť odber krvy a testy chcem sa spýtať, nie je neskoro robiť krvné testy v 25 tt ? Tiež sa chcem spýtať som prvorodička a mam pocit že pohyby cítim no nie som si istá ci sú to naozaj oni je to ako keby mam vodu v bruchu a rybka spraví prudkú otočku. Je v poriadku keď pohyby cítim ale nevidím výraznejší pohyb na povrchu brucha?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krvné testy sa dajú robiť kedykoľvek, otázka je, že ak sa zistí, že plod je poškodený alebo chorý, či je možné tehotenstvo potom ukončiť. Čo sa týka pohybov, takto to ženy často udávajú, potom neskôr už budete cítiť aj jasné "kopance".

 • toxoplazmoza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa Vás opytat na nazor, som v 19 t.t.v juni mi brali krv a vysledky na toxoplazmu vysli IgM 85.5 AU/ml, IgG 185 IU/ml, preto mi robili krvne testy este raz s dnesnymi vysledkami IgM 82.4 AU/ml , IgG 206 IU/ml, IgG avidita 0.351, je to velmi zle? , myslite, ze bude nasadena liecba antibiotikami? Dakujem za odpoved, s pozdravom Jana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  IgM klesá, osobne si myslím, že ste prekonala toxo pred otehotnením a nič nehrozí, ale mal by sa k tomu vyjdariť i infektológ. Vhodné je ultrazvukové sledovanie stavu plodu.