Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Štítna žľaza

  , Autor: Moni21

  Dobrý deň,

  Chcela by som Vás poprosiť o radu. V 34 tt mi boli robené krvné testy u gynekológa, pričom mi vyšla zvýšená hodnota aTPO - 1,14 (má byť 0,00-1,00). Výsledky S-TSH som mala v poriadku - 2,81 mIU/l (norma podľa laboratória pre III. trimester 0,27-3,5 mIU/l).
  Výsledky mi boli oznámené až dnes (36 tt) na kontrole s tým, že lekár mi povedal, aby som po pôrode a šestonedelí navštívila obvodného lekára, ktorý mi spraví opakovaný odber a v prípade zlého výsledku odošle na endokrinológiu.
  Je takýto postup podľa Vás postačujúci? Nie je potrebné to riešiť ešte v priebehu tehotenstva? Čítala som, že problémy štítnou žľazou môžu mať zlý dopad na vývoj plodu.

  Do teraz som mala výsledky všetkých testov robených v priebehu tehotenstva v norme - presne hodnoty neviem, ale vždy keď som sa dopytovala na výsledky mi lekár povedal, že sú v norme a v poriadku.

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  absolútne nerozumiem dôvod, prečo Vám niekto vyšetroval v 34. týždni hormony štítnej žľazy. Tento test sa robí na začiatku tehotnosti, aby sa prípadne zaliečila porucha funkcie štítnej žľazu v priebehu tehotnosti, takto ku koncu to nemá žiadny význam.

Podobné otázky

 • Štítna žľaza v tehotenstve

  , Autor: Nela1717

  Dobrý deň p. profesor,

  vrámci tehotenského skriningu v 10 TT mi zistili zvýšenú hodnotu S_T4 - 174,0 Ref.medze (78,4 - 157,4) hodnota S_TSH vyšla v norme 0,880. Môže to podľa Vás súvisieť s tehotenstvom vzhľadom na dvojplodove tehotenstvo, alebo je potrebne hľadať príčinu inde? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie som endokrinolog, hodnota mi príde hraničná bez vážnejšieho klinického významu, ale bolo by dobré, aby Vás odoslal Váš lekár k endokrinológovi, ktorý posúdi hodnotu T4.

 • Štítna žľaza

  , Autor: EvelínaAl

  Dobrý deň !
  Chcela by som sa informovať že Vy aký máte názor
  2021 v júli som porodila dcéru a v decembri mi zistili hypertireozu Grawes Basedov do marca 2022 som brala lieky . Od apríla bez liečby mám výsledky stále v norme .Manželom plánujeme ďalšie babetko len neviem či pri tejto diagnóze môžme sa do toho pustiť ?som bez liečby hladine TsH Ft4 Ft3 v norme . Alebo ešte je príliš skoro zaťažovať štítnu žľazu ? Alebo keď sa náhodou zhoršia sa výsledky v tehotenstve dá sa s liekmi korigovať aby babetko nemalo problémy ?Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  primárne by ste mala Vašu otázku smerovať Vášmu endokrinológovi, ktorý určí riziko recidívy ochorenia. Správna funkcia štítnej žľazy je dôležitá nielen pre zdravý priebeh tehotnosti, ale aj vôbec pre možnosť otehotnenia.
  Ak máte ochorenie pod kontrolou a hodnoty v norme, záleží aj na protilátkach, to by Vám mal všetko zodpovedať ošetrujúci endokrinológ. Povedzte mu o Vašich plánoch, nech sa k tomu vyjadrí.

 • SURNE - štítna žlaza v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, prosím o radu beriem euthyrox 25 koli znizenej funk. asi od 12tt bola som 2x na odbere krvy boli v poriadku ( v january a na konci marca). Potom som mala nejake problemy bola som aj v nemocnici mam som nariadeny kludovy rezim tak som na dalsi odber neisla. Stale beriem ten euthyrox 25 s asi 1-2 tyzdnovym vynechanim. Dnes som volala sestricke ci mam prist na odber teraz ( som v 36tt) alebo az po porode. Postrasila ma, ze mam prist teraz lebo ak mam malo hormonu moze mat babatko nejake problemy!!! Viete co tym myslela? Su to vyvojove chyby alebo co? Ten euthyrox beriem vynechala som asi 2 tyz. Na ten odber pojdem kedze ma uz tak vydesila, ale chcela by som pocut aj Vas nazor. Vopred Dakujem

 • štítna žľaza a lieky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  Chcem sa opýtať som tehotná a mám zníženú funkciu štítnej žľazy a po nedávnej návšteve endokrinológa mi predpísal namiesto Euthyroxu 75 až Euthyrox 100. V lekárni som si kúpila vitamíny Calibrum, ktoré však tiež obsahujú jód, teraz neviem, či môžem tieto lieky kombinovať....zatiaľ užívam len samotnú kyselinu listovú pre istotu....

  Za odpoveď vopred ďakujem.